Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çocukken Akşam Ezanına Kadar Pedal Çevirdiğimiz Bisikletimizden Geriye Kalan 17 Hatıra

 > 
6.6bPAYLAŞIM

Çocukluğumuzda bize pek çok şey eşlik etti. Kimi zaman tasolarımız, kimi zaman atarimiz, kimi zaman futbol topumuz. Bir de bisikletimiz vardı ki onun yeri apayrıydı...

1. Bisiklet ile olan ilk serüvenin, üç tekerlekli olanıyla ya da arka kısmı destekleyen küçük tekerleklerin olduğu bisikletle başlar.

2. Sürmeyi öğrenirken oraya buraya az çarpmazsın, o dizler hep kabuk bağlar ancak asla yılmayıp sonunda asfaltı ağlatacak kıvama gelirsin.

3. Henüz bisikletinin olmadığı günlerde, başka çocuklara "bi' tur versene" demek zorunda kalmanın verdiği o kötü hissi de bilirsin.

4. Ama günün birinde bir bakarsın ki karne hediyesi olarak bir bisiklet alınır ve o gün en mutlu olduğun anlar arasındaki yerini alıverir.

5. Harçlıklarını biriktirince en yakın bisikletçiden alınan rengarenk boncukları, paletleri janta bir güzel dizersin.

6. Zamanında ne kötü bir duygu olduğunu bildiğin için "bi' tur versene" diyen diğer mahalledeki az tanıdık çocuğun isteğini kıramayıp "şurdan dönüp gelcen bak" diyerek verirsin.

Çocuk, sokağın köşesinden dönüp kaybolduğunda soğuk terler akmaya başlar.

7. Her gün hoşlandığın kızın evinin önlerinde, belki görür umuduyla bisikletle dönüp dolaşırsın.

8. Uygun bir hıza ulaştığında ellerini bırakmak gibisi yoktur; bazen de işi abartıp ayaklarını dahi kaldırırsın.

Hatta tek pedal üstünde bisikletin bir tarafına geçip ayakta sürdüğün de olmuştur.

9. Çamurluk yoksa su birikintisinden geçtikten sonra sırtının çamur içinde kalacağını bilirsin.

Bunun için evde annenden bir güzel azar işitilir.

10. Hızını gitgide artırıp vitesi sona aldığındaki pedalın ağırlaşma hissi ile sınıra yaklaştığını bilmek gibisi yoktur.

11. Tam da hızını almışken pedallar boşa dönmeye başlar, anlarsın ki zincir atmıştır. Yerine takayım derken ellerin yağ içinde kalır.

12. Fren teli koptuğunda ayağını tekerleğe koyarak fren yapmak zorunda kalırsın ve çok geçmeden tabanı erimiş bir ayakkabıya sahip olursun.

Ayağında terlik varsa ve yokuş aşağı hızla giderken o terlik çıktığında artık hiçbir şey sana bağlı değildir. Bunu yaşamış biri olarak söylüyorum. 😱

13. Tekerleğe teneke kutu veya plastik şişe sıkıştırarak motor sesi çıkarmaya çalışmışsındır.

Akabinde komşu hacı teyzenin gürültü yapmayın azarlamaları duyulur.

14. Her yiğidin harcı olmayan ön kaldırma uğraşlarıyla bu şekilde en çok kimin ileri gideceği kıyaslamalara sen de dahil olmuşsundur.

15. Sınırları zorlayarak bisikletin önüne ve arkasına arkadaşları bu şekilde bindirip gezmeye çalışmışsındır.

16. Birkaç yıl sonra boyun uzadığında bisiklet küçük gelmeye başlayınca direksiyon ve seleyi sonuna kadar yükseltmek zorunda kalırsın.

17. İşin en keyifli yanlarından biri de iyice hızlanıp sokağın sonunda frenle bisikleti kaydırmak olur. Sonra da en uzun tekerlek izini kimin çıkardığına bakarsın.

Ve bir gün büyüdüğünde o en iyi arkadaşın bodrum katına, orada öylece tozlanıp eskimeye bırakılır.

Bir gün hurdacıya kendi ellerinle teslim ettiğinde içinde bir buruklukla ona son vedanı edersin.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
neptne

Niye kaldırıyoruz ki bodruma? Bisiklet sürmenin yaşı yoktur.Her sene bakımını yaptıktan sonra bisiklet en az 25 sene kullanılır şahsen benim alalı 15 sene oldu. Keşke Hollanda gibi şehirlerimizde otomobil değilde bisiklet trafiği olsa

the_war

Bir keresinde sokağın köşesinde oturan kızların önünden geçeyim derken, tam da kızların önünde yoldaki kumlardan dolayı bisikleti kaydırıp bir güzel yere kapaklanmıştım. Hemen kalkıp iki sokak öteye gittim ve gördüm ki; üstüm başım toz içinde, avuçlarım delik deşik olmuş, sağ bacağımda kocaman bir sıyrık vardı ve canım fena yanıyordu. Tabi bunların hiçbirini kızlara çaktırmamıştım, hiçbir şeyim yokmuş gibi bisiklete geri atlamıştım, kim bilir kızlar ne kadar gülmüşlerdir halime.

the_war

Biz küçükken karda bile bisiklete binerdik. Şu an 33 yaşındayım ve halen bisiklete binerim, her binişimde de ilk gün ki gibi heyecanlanırım, bence bisiklet tutku gibi bir şey.

Gizli Kullanıcı

çok kullandık beee, ne günlerdi

busra-hatice-emre

ne düştüm o bisikletten bikeresinde yokuş aşağı inerken kendimi durduramayıp yol kenarında duran kamyona çarpıp öyle durdum

Görüş Bildir