Cizre'de Koronavirüs Vakalarında Büyük Artış: 'Hastanede Yer Kalmadı'

217PAYLAŞIM

Cizre'de koronavirüs vakalarında büyük artış yaşanıyor. Salgından dolayı hastanede yer kalmadığını söyleyen bir yetkili, “Hastaları Şırnak Devlet Hastanesi'ne sevk ediyoruz” dedi. Sosyal medyada #Cizreyebak etiketiyle kampanya başlatıldı.

Gazete Duvar'dan Hacı Bişkin'in haberine göre, Şırnak’ın Cizre ilçesinde korona vakalarında olağanüstü artış yaşanıyor. Bayram tatilinden önce vakaların görülmediği ilçedeki hastanede şu an yer yok. Hastaneden bir yetkili, “Maalesef hastanemizde yer kalmadı” diyerek hastaların başka şehirlere sevk edildiğini söyledi.

Konuyla ilgili hastaneden bir yetkili, “Hastanemizde yer kalmadığı haberleri doğrudur. Bütün yataklar doldu. Hastanemizde 217 yatak bulunuyor. Virüs tespit edilen hastalar farklı şehirlere sevk ediliyor. En yakın hastane Şırnak Devlet Hastenesi olduğu için hastaların büyük bir bölümünü buraya gönderiyoruz” dedi.

"Esnafa dükkanını açması uyarısı yapılıyor"

HDP Şırnak Milletvekili Nuran İmir de konuyla ilgili Sağlık Bakanlığı’na bir önerge verdi. Geçtiğimiz günlerde Cizre esnafının inisiyatif kullanarak kepenk kapattığını söyleyen İmir, “Bütün aksaklıklara rağmen ciddi önlemler alınmamakla beraber esnafın kendi insiyatifi ile dükkanlarını kapatması, valilik ve kaymakamlık tarafından desteklenmemektedir. Tekrar açmaları konusunda da uyarı yapıldığı iddia edilmektedir” dedi.

"Gerekli önlemler neden alınmıyor?"

İmir, Koca’nın şu soruları yanıtlamasını istedi:

  • Bakanlığınız Cizre’de yaşanan vaka artışından haberdar mıdır? Son bir ay içerisinde Cizre’de kaç ölüm vakası gerçekleşmiştir? Pozitif vaka sayısı kaçtır? Günlük veriler ilgili kurumlar tarafından neden açıklanmamaktadır?

  • Şırnak ve ilçelerinde gerekli hastane dokümanlarının tedarik edilmemesinin sebebi nedir? Testlerin daha hızlı yapılmamasının sebebi nedir? Yaklaşık dört aydır süren pandemi sürecine rağmen gerekli önlemler neden alınmamaktadır?

  • Esnaflar ve halk önlemler alırken hükümet yetkilileri neden destek vermemektedir? Her gün onlarca vaka belirlenirken halen normalleşme sürecinden söz edilmesi doğru mudur?

  • Pandemi sürecinin başında vakalar az olduğu için resmi kurumlar tarafından veriler paylaşılırken, vakaların artması ile veri akşının kesilmesinin sebebi nedir? Bu alınacak önlemler için riskli değil midir?

  • Cizre’de günde toplam kaç test yapılmaktadır? Pozitif çıkan vakaların evlerine gönderildiği doğru mudur?

Twitter’dan #Cizreyebak etiketiyle başlatılan kampanyada yetkililerin Cizre için acil önlem alması çağrısı yapılıyor...

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir