Çin'de Yapılan Bir Araştırmaya Göre Kan Grubu A Olan İnsanlar Koronavirüse Karşı Daha Savunmasız Olabilir

623PAYLAŞIM

Vuhan ve Shenzhen'de 2000'den fazla Koronavirüs hastasının kan grubu, sağlıklı yerel popülasyonla karşılaştırıldı.

Kaynak: 1 2 3 4

Kan grubu A olan kişilerin enfekte olma oranı daha yüksek çıktı. 0 kan grubuna sahip insanların ise virüse daha dirençli olduğu görüldü.

Çin'deki tıp araştırmacıları, Vuhan ve Shenzhen'de virüs bulaşmış 2.000'den fazla hastanın kan grubu bilgilerini aldı ve bunları sağlıklı popülasyonla karşılaştırdı.

Kan grubu A olan hastalarda daha yüksek enfeksiyon oranı olduğunu ve daha şiddetli semptomlar geliştirme eğiliminde olduklarını buldular.

2.000 az bir sayı olmasa da Koronavirüs tarafından enfekte edilen toplam hasta sayısıyla karşılaştırıldığında yetersiz kalıyor.

Tianjin'deki Hematoloji Laboratuvarı araştırmacısı olan Gao Yingdai, örneklem kümesinin büyümesi ile çalışmanın geliştirilebileceğini söyledi. Virüs dünya çapında 180.000'i aştı.

Araştırmacılar çalışmanın ön çalışma olduğunu ve daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu vurguluyor.

Yine de hükûmetlere ve tıbbi tesislere, hafifletici önlemlerini planlarken veya enfekte hastaları tedavi ederken kan grubu farklılıklarını dikkate alma çağrısı yaptılar.

Wang, “Koronavirüs testi pozitif çıkmış ve kan grubu A olan hastaların daha sıkı bir şekilde gözetim ve tedavi altına alınması gerekebilir.” diye yazdı.

Bunun yanında, Medrxiv.org'da 11 Mart'ta yayınlanan bir makalede, “Kan grubu 0 olanlar olmayanlara kıyasla önemli ölçüde daha düşük bir risk taşıyor.” ifadelerine yer verildi.

Vuhan'daki Covid-19 hastalığından ölen 206 hastanın 85'inin kan grubu A idi.

Çalışma, Çin, Pekin, Vuhan, Şangay ve Shenzhen gibi şehirlerden bilim insanları ve doktorlar tarafından gerçekleştirildi.

Çalışmada yaş faktörünün değerlendirilmediğini ve çalışmanın pratiğe rehberlik etmek için kullanılmasında riskler olabileceği konusunda uyarılarda bulunuyorlar.

Çalışmanın bir başka cevapsız bıraktığı nokta, virüs ve farklı kırmızı kan hücresi türleri arasındaki moleküler etkileşim hakkında net bir açıklama sağlamaması.

Kan grupları popülasyonda değişiklik gösterme eğilimdedir. Amerika Birleşik Devletleri'nde, nüfusun yaklaşık %44'ü 0, yaklaşık %41'i A kan grubuna sahiptir.

Yaklaşık 11 milyonluk bir nüfusa sahip olan Vuhan'da, 0 kan grubunda olanlar %32, A grubunda olanlar ise %34'tür.

i.insider.com

Önceki çalışmalara göre, Norwalk virüsü, hepatit B ve şiddetli akut solunum sendromu (Sars) gibi diğer bulaşıcı hastalıklarda da kan grubunun etkisi gözlenmişti.

Tianjin laboratuvarında Gao, yeni çalışmanın tıp uzmanları için yararlı olabileceğini, ancak sıradan vatandaşların istatistikleri çok ciddiye almamaları gerektiğini söyledi.

“A tipi iseniz panik yapmanıza gerek yok. Bu %100 enfekte olacağınız anlamına gelmez.”

“0 tipiyseniz, kesinlikle güvende olduğunuz anlamına gelmez. Yine de ellerinizi yıkamanız ve yetkililer tarafından verilen yönergeleri izlemeniz gerekiyor. ” diyerek uyarısını yapıyor.

Sakin ol ve ellerini yıka!

Siz ne düşünüyorsunuz?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
murat-yasar15

2000 kişide yapılan araştırma geneli yansıtmaz. Ayrıca 206 ölümün 85 i A grubuymuş . . ee başka bir 206 ölümün sonuçları nerede. 1 buçuk milyon insan enfekte olmuş sadece bir ülkenin 2000 kişisinin kan grubu hiçbir şey ifade etmez.

Gizli Kullanıcı

Ulan ahkam keseceğinize șunun tedavisini formülünü bulun.

nurmavi9

Kan gruplarına göre olan çalışma ancak ve ancak, daha çok vaka sayısı ile kanıtlanabilir. Belki A grubu kana sahip kişilerin değişkeni fazladır. Yaş, boy, kilo, yaşam tarzı, yapısal hastalıkları... Çok inandırıcı gelmedi bu araştırma bana, bu arada kan grubum 0 Rh +

mustafa-turk-strikes-again

0rh- gang bunu beğendi.

engo-_-

Bu haberi yapanlar haberciliği önüne geleni yazmak sanan mallar. Ülkede zaten millet salak, bana bir şey olmaz diye geziyor bide şimdi ula kan grubumda farklı kesin bana bişi olmaz diye fırıl fırıl gezer.

Görüş Bildir