Çiftçiyle Arasındaki iPhone Tartışmasıyla Tepki Çeken Mahir Ünal'a Cüneyt Özdemir'den Destek Geldi

196PAYLAŞIM

Normal ülkelerde basit bir telefonun bu kadar polemik unsuru olmaması lazım.

Fahiş vergiler, değersiz Türk Lirası, düşen alım gücü derken Türkiye, Afrika ülkeleriyle birlikte teknolojik ürünlere ulaşımın en zor olduğu ülkelerden biri.

Öyle ki verilere göre akıllı telefon konusunda, yakın geçmişinde iç savaş, siyasi karışıklık, büyük doğal afetler yaşamış ülkeler bile Dünya'nın kıskandığı bizden iyi durumda.

Tüm dünyada bir ihtiyaç haline gelen, hatta pandemi döneminde onsuz resmi dairelere bile giremediğimiz sıradan bir ihtiyaç olan cep telefonları iktidar yanlıları tarafından bir zenginlik göstergesi olarak görünüyor.

Öyle ki pek çok hükümet yanlısı, insanları sahip oldukları telefona göre değerlendirip ülkede fakirlik veya ekonomik kriz olmadığını iddia ediyor.

Aynı akıma AKP Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal da katıldı ve sözleri tepki çekti.

Mahir Ünal'dan 'Bizi Bitirdiniz' Diyen Çiftçiye 'Cebinde iPhone 6 Var, Bir de İnternet Paketi Almış' - onedio.com
Mahir Ünal'dan 'Bizi Bitirdiniz' Diyen Çiftçiye 'Cebinde iPhone 6 Var, Bir de İnternet Paketi Almış' - onedio.com

Bu sözleri haklı olarak zaten teknolojik ürünlere erişimin hükümet politikaları nedeniyle kısıtlandığı ülkemizde infial yarattı.

Yoksullaşan halkla birlikte ülkenin geldiği içler acısı durum da çokça tartışıldı.

Ünal paylaşımlarıyla işin itibar suikastine döndüğünü iddia etti.

Bu gelişmelerin üzerine Cüneyt Özdemir'den Mahir Ünal destek geldi. İktidar yanlılarının sıkça kullandığı "Sen de x'i kullanmayıver." argümanına sarıldı.

Özdemir de eleştirilerden nasibini aldı.

👇

xilorious

👇

ihy

👇

👇

cenk bey

Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlara alalım...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
memduh-basgan

Cüneyt Özdemir'de gram beyin var ama tamamını iyi kullanıyor ama işte gram beyin olduğu için bir yere kadar.

develop-er

LÜks olmayan şeylerin bir listesi yayınlansın da biz onları kullanalım.. şunlarında ağzı kapansın demek isterdim ama biz neye yönelsek sağolsunlar fiyatı uçuveriyor...

semih-kurnaz

Ne yazık ki bizim insanımız teknoloji özürlüsü. Evet hatta teknoloji geri zekalısı. Bunu hakaret olarak algılamayın lütfen mesleğiniz ne olursa olsun hatta Nobel ödüllü bilim insanı olun eğer ki teknolojiden ve getirdiği yeniliklerden anlamıyorsanız bildiğin geri zekalıdan farkınız yoktur teknoloji konusunda. Aşağıda anlattım. iPhone teknoloji değil bir marka/firma adıdır. iPhone 6 ise eski model ve günümüzde hurda bir telefondur, buna 3-5 bin lira para vermek tamamen müşterinin salaklığından ibaret, 2. ele 500 liraya al kullan, arızalı parçası mı var ver tamir etsinler maks. 1500 lira tutar, üstelik eski hurda bir telefona -galiba 10 senelik bir telefon- sahip olabiliyor diye bir insana bu kadar yüklenilmesi bildiğin şerefsizlik. Tamam teknolojiden veya ilgi alanınız olmayan konudan anlamayabilirsiniz ve gayet doğal ama kırk yıllık uzmanmış gibi herkes bir taraftan bu adama yükleniyorlar sinir oluyorum :((

semih-kurnaz

Geçenlerde Cern'de görev almış Parçacık Fizikçi bir müşterimin bilgisayarını tamir ettim, -o kadar tatlı bir adam ki ve ilgi alanlarımız ortak olduğu için 2 saat sohbet etmişiz ama zamanın farkında olmadan- teknolojiye meraklı ve yaptığı deneyleri, projeleri bilgisayarda modellemek ve simule edebilmek için C++ kullanıyormuş, aslında teknolojiyle de bilim insanı seviyesinde bağı var yaptığı işten dolayı ama donanımdan hiç anlamıyor ve kullandığı yazılım dillerini ve bilgisayar teknolojilerini de sadece fizik odaklı kullandığı için bu teknolojilerle neler yapılabileceğini hiç düşünmemiş, haliyle bu adam doktorasına ve kariyerine rağmen yine de bu konuda bilgisiz. Onca bilgisine rağmen bilgisayar ve teknoloji konusunda takıldığı bir yer olursa yine bana soruyordu.

dunyayidegistirmecabasi

Amerika’da yaşamaya gidiyorum bb. Yaşasın ırkımız TÜRK’e bedel kırkımız🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸🇺🇸

koyundedilerkoyduk

Yaşasın ırkımız, Çin'e bedel kırkımız.

halil.mntkn

Bu argüman yeni bir şey değil. Yollardaki lüks(!) arabalar, ceplerdeki telefonlar, alınan daireler vs. dile getirilerek ekonominin iyi olduğu, milletin parasının olduğu öne sürülüyor. Bense tam tersine tüm bunların ekonomik durumun kötü olduğunu gösterdiğini düşünüyorum. Şimdi, bu harcamaları yapmanın iki yolu var: Ya paranız vardır ve temel harcamalarınızdan artan birikiminizle bunları alırsınız ya da paranız yoktur ama harcamalarınızdan kısarak ve yıllarca borç ödeyerek bunlara sahip olursunuz. Ülkemizde çoğunlukla ikinci durumun yaşandığı açıktır.

halil.mntkn

Bunun bana göre iki sebebi var. Birincisi kendi fakirliğine karşı kaçış psikolojisi. Sürekli zor durumdayım, fakirim düşüncesiyle yaşayamazsınız. İyi hissetmek istersiniz. Ne yaparsınız? Lüks bir telefon alırsınız, boğazdan kısıp bir araba alırsınız, o kadar kötü durumda değilim dersiniz. İkincisi ise gelecek korkusu. İnsan 10 yıl sonra açıkta kalmayacağına güvenemiyor. En azından sığınabileceği bir çatısı olsun istiyor; boğazından kısıyor bir ev alıyor. Taşıt aracı diye değil, yatırım olsun diye araba alıyor.

Görüş Bildir