Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Cesaret Edip Yapabilenden Dinliyoruz: Kurumsal Hayatı Bırakıp Uzun Bir Seyahate Çıkmak İçin 10 Öneri

33PAYLAŞIM

Çalıştığınız yerde mutlu değil misiniz? Çok mu yoruluyorsunuz? Patronunuz gıcık mı? İş arkadaşlarınız bütün işleri size mi kilitliyor? Mesai bitimlerinde dahi çalışmaya devam mı ediyorsunuz? Artık hayattan mı bezdiniz? Telefonunuz çaldığında korkar mı oldunuz? Şöyle başımı alıp gitsem mi diyorsunuz? Şeytan istifayı bas diye dürtüyor mu? Kurumsal hayattan kurtulma planlarınız mı var? O zaman doğru yerdesiniz. Çünkü bu yazı aşırı derecede etkili bazı yöntemler içeriyor.

1. Ne istediğinize karar verin.

Karar vermenin yolun yarısından bile fazlası olduğunu söylesek abartmış olmayız. Karar verdiğinizde büyük bir belirsizliği ortadan kaldırmış olursunuz. Bu belirsizlik ortadan kalktığında ise artık diğer aşamaya geçip yolculuğunuzu tasarlamaya başlayabilirsiniz.

2. Gerçekçi olun.

Karar verdikten sonraki tüm adımlarda başarılı olma ihtimaliniz gerçekçi olmanızla doğru orantılı. Hepimizin hayalleri var. Şimdi o hayalleri mevcut hayatımıza nasıl entegre edebiliriz onu düşünmemiz gerekiyor. Böylece gerçekçi çözümler bulup hayallerimizi gerçekleştirebiliriz.

3. Bu fikrinize soğuk bakan insanlarla tartışmayın.

Onlarla tartışmak ve her seferinde olumsuz bir şey daha duymak sizi demotive eder. Siz, sizin için iyi olacağına inandığınız sonuca ulaşmak için hareket etmeye devam edin. Olumsuz düşüncelerini bildirenleri dinleyin ve öne sürdükleri olumsuzluğun çözümü hakkında onları bilgilendirin. Tartışmak yerine onları anlamaya, kafalarındaki soru işaretlerini gidermeye ve planınıza ortak etmeye çalışın.

4. Elinizdeki mevcut kaynakları doğru kullanın.

Elinizdeki imkanları doğru kullanmak size çok fazla fayda sağlayacaktır. Örneğin bir motorunuz varsa ve siz seyahatte olduğunuz süre zarfında kullanılmayacaksa ve yolculuğunuz sırasında hala vergi ödemeye devam etmek istemiyorsanız satın.

5. Para biriktirmeye başlayın.

İnanın yolculuğa çıkmak için parasızlık önünüzdeki en büyük engel değil. Ama en azından sizi idare edecek bir paraya sahip olmak hayati önem taşıyor. Maaşınız çok az olabilir, sorun değil. Elinizdeki mevcut imkanları doğru kullanmanın önemi burada ortaya çıkıyor. Yolculuğunuzda kullanmayacağınız para edecek her şeyi elden çıkarın ve yolculuğunuz için gerekli şeyler dışında hiçbir şey almayın. Eğer yapabiliyorsanız sigarayı bırakın. Lüks harcamalarınızı kısın. Tüm bunların bütçenizi dengelemenize ne kadar fayda ettiğine şaşıracaksınız.

6. Düşük bütçeyle seyahat etmenin püf noktalarını öğrenin.

Her gece otelde kalmak, pahalı yerlerde yemek yemek, turistik gezilere katılmak ne yazık ki bu tarz uzun seyahatler için çok da mantıklı değil. Turunuzun mümkün olduğunca uzun olmasını istiyorsanız düşük bütçeli seyahatlerin püf noktalarını öğrenin. Böylece elinizdeki parayı daha verimli kullanırsınız ve daha uzun süre seyahat edebilirsiniz.

7. Dostlarınızdan, arkadaşlarınızdan sizi desteklemeleri için yardım isteyin.

Hayallerinizi gerçekleştireceğiniz bu yolculuğa çıkmadan önce yakın çevrenizden yardım isteyebilirsiniz. Siz 200 liralık bir ayakkabıyı alamıyor olabilirsiniz. Ama bu birden fazla insana bölündüğünde hiç de cep yakmayan bir para olabilir. Örneğin 10 arkadaşınız için bu parayı toplamak çok basit ve kolay.

8. Sponsor bulmaya çalışın.

İlk günden sponsor bulmak zor olabilir ama denemekten ne zarar gelir? Şansınız biraz yaver giderse veya ilginç bir proje bulabilirseniz hiç beklemediğiniz bir yerden sponsorluk bulabilirsiniz. Yaptığınız şeyle ilgilenebilecek insanları bulun. Sponsorluk veren şirketleri araştırın. Etrafınızda böyle yerler var mı gözden geçirin. En başta maddi destek sponsoru bulamayabilirsiniz ama bazı malzemeleriniz için sponsor bulmanız çok olası. Yeter ki doğru yerden isteyin.

9. Büyük turunuza başlamadan önce mutlaka bildiğiniz bir yerde kısa bir deneme turu yapın.

Böylece ekipmanlarınızı ve kendinizi deneme imkanınız olur ve vücudunuz uyum sağlarken bildiğiniz bir yerde olursunuz. Ayrıca yolculukta ister bisikletle olsun ister sırt çantasıyla 1 gramın bile ne kadar önemli olduğunu hesaba katarsak, bu deneme turu hangi eşyalarınız gerekli hangi eşyalarınız gereksiz bunu görmek için çok önemli.

10. Yola çıkmak için tarih belirleyin.

Artık yüzdünüz yüzdünüz kuyruğuna geldiniz. Deneme turunuzu da yaptıktan sonra sizi tutan bir şey kalmadı. Bir tarih belirleyin ve o tarihte yola çıkın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
colombian

keşke yazıya döküldüğü kadar kolay olsa ah be arkadaşlar bu hayal nerdeyse herkesin aklında var.herkes bu tekdüze hayattan uzaklaşmak,farklı kültürler tanımak,o filmlerde gördüğü atmosferi dünya gözüyle yaşamak,hiç tatmadığı egzotik meyveleri tatmak,bambaşka bir dünya insanıyla flörtleşmek istiyor ama bunlar ha deyince olmuyor.kenarda birikmiş parayla da olmuyor.önce geleceğin garanti altında olması lazım yani kendine ait bir evin olacak ayrıyette en az 2 yerden daha kira alıcaksın ki işten ayrılsan bile açta açıkta kalmayasın döndüğünde.yoksa elde yok avuçta yok bi yerden kira da yok eee gezdin 2-3 sene ya sonra?

layd

evet uyarıların çok doğru arkadaşım.

melke-dede

Aslına bakarsanız göründüğünden daha kolay. Sadece karar vermek ve istemek yeterli. İsteyen ve karar veren herkes saydıklarınızı yapabilecek imkanı bir şekilde buluyor. Ya da artık hayatın sürprizlerle dolu olmasından mı bilmiyorum, hayat bir şekilde yardımcı oluyor. Bunu kendimde deneyimledim, arkadaşlarımda görüyorum. Hadi bizi boş verin, senelerdir memur hayatı süren, çocukları olan insanlar bile kafaya koyduktan sonra her şeyi yapabiliyor. Biraz cesaretle hiç biri aşılamayacak engeller değil.

colombian

valla galiba bu biraz kişilik yapısıyla alakalı.kimisi daha gamsızdır riske girmeyi sever kimisi benim gibi daha garanticidir.mesela ben yukarıda saydığım şartlar olmasa o geziye çıksam keyif alamam hep aklım acaba dönünce napıcam da kalır.ama dediğim gibi en az 5 bin tl bi yerden kira alsam arkama dönüp bakmam bile.

melke-dede

Aynen öyle katılıyorum. Kimi 5.000 TL kira almazsam içim rahat etmez diyor, kimi de cebinde 1.000 liradan az parası olup bir şekilde hallederiz diyor. :)

unsatisfieed

Tek gereken şeyi yazıyorum; Paraaaaa

corpse-bride

ülen boyle bır delılık yapasım var alıcam bır yıllık ucretsız ızın cıkacam tura ulkeden uzalasmaya ıhtıyacım var

soloman

Diyelim ki bastık istifayı çıktık bir yola elde avuçta ne varsa sattık hayalimizi gerçekleştirdik ve geri döndük ya sonra ? yaş aldı başını gitti nereye gireceksin de çalışacaksın elde avuçta yok geri kalan hayatını nasıl idame ettireceksin

melda-mesebasi

dönme

melke-dede

Neden yaş ilerledi elde avuçta yok? Eli kolu tutan insanlarız şükür, elde avuçta yoksa çalışır kazanırız.

serefsiz-soljenitsin

1,para

Görüş Bildir