Çek Polisi Mültecileri Nazi Usulü Damgaladı

-

Avusturya ve Macaristan’da zor koşullarda saatlerce bekletildikten sonra Çek Cumhuriyeti’ne varmayı başaranmülteciler teker teker damgalandı.

Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan Çek İnsan Hakları Ligi’nden avukat Zuzana Candiglota “polisin insanları böyle damgalamasına izin veren bir kanunun olmadığını” belirterek bu durumu Nazilerin toplama kamplarındaki insanları numara vererek damgalamasına benzetti.

Çocuklar da dahil olmak üzere Çek Cumhuriyeti’ne giriş yapan tüm sığınmacılar Macaristan sınırını geçtikten sonra araba ve trenler için kullanılan keçeli kalemlerle numaralandırıldı.

Sığınmacılara Naziler tarafından yapılan bu uygulamada bulunulması uluslararası insan hakları savunucusu kuruluşları harekete geçirdi. Mültecileri numaralandırmak için artık plastik bilezikler kullanılıyor.

Mültecilerin ülkesinde olmasından hoşnut olmadığını belirten Breclav Belediye Başkanı Dominik Pavek’in söylemlerine göre sığınmacıları damgalayan polisler cezalandırıldı ve 300 sığınmacı için mülteci kampı kuruldu.

“Sadece 300 mülteciyi ağırlayabilmek belediye başkanı olarak, benim için üzücü bir haber. Ama Breclav bölgesinde serbestçe dolaşabilmelerine izin vermek buradaki huzurun bozulacağı anlamına geliyor. “

Breclav yerel yetkilileri ve kent sakinleri İçİşleri bakanı tarafından kurulmak istenen mülteci kampının inşasına karşı çıkmıştı.

Euronews | Fotoğraflar: AP

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir