Çapkın Tanrı Zeus'un Uçkuru Yüzünden Perişan Olup Çekmediği Eziyet Kalmayan Antiope'nin Yürek Yakan Hikâyesi

-

Olymposlu Behlül yine iş başında...

Thebes kralı Nykteus’un Antiope adında güzeller güzeli bir kızı vardır. Antiope büyüyüp serpildikçe güzelliği de dilden dile dolaşmaya başlar.

Kızımızın peşinde ne krallar ne prensler vardır da, Antiope hiçbirine yüz vermez. Onun gönlü doğa sevgisiyle doludur. Ağaçlar, ormanlar, çiçekli vadilerdir Antiope’nin yegâne aşkı…

Eee bu zamana kadar anlattığımız mitlerden yola çıkarak, nerede güzel bir kadın varsa orada mutlaka Olympos’un kralı Tanrı Zeus’un da olacağını artık tahmin ediyorsunuzdur. Yeşilçam için Nuri Alço neyse, Yunan mitolojisi için de Zeus odur malumunuz.

Antiope'nin ormanlık bir alanda dolaşmaya çıktığı bir gün, Zeus fırsatın ayağına geldiğini düşünerek hamlesini yapar.

Antiope yürümekten yorgun düşüp bir ağacın altında uyuyakalır ve güzel kadının namını çok duyan Zeus, karısı Hera’nın bir anlık dalgınlığından faydalanıp keçi ayaklı Styros kılığında (ki kendisi bu zamana kadar buluttur, böcektir, çiçektir her türlü kılığa girdiği için bu yine en normal kılıklarından biri sayılır) Olympos’tan aşağı iner. Her şeyden habersiz uyuklayan Antiope’nin yanına gelir ve onunla birlikte olur. Her ne hikmetse, Antiope’nin bu birliktelik gerçekleşirken ruhu bile duymamıştır.

Bunu söz konusu olayın bir diğer kahramanının koskoca tanrılar kralı Zeus olmasına bağlıyoruz. Velhasıl, bu birlikteliğin sonucunda tabii ki Antiope hamile kalır ve karnı günden güne şişmeye başlar. Hem de ikiz bebeklere hamiledir zavallı Antiope.

Kral Nykteus, kızına bebeklerin babasının kim sorar ama Antiope’nin buna verecek hiçbir cevabı yoktur çünkü kendi de kimden hamile kaldığını bilmemektedir!? Kral Nykteus, Antiope’nin kimin çocuğunu taşıdığından bile bihaber oluşuna çok sinirlenir ve genç kadına sürekli eziyet etmeye başlar. Antiope ise bir süre sonra yaşadıklarının ağırlığına dayanamaz ve evden kaçar.

Sykion kralı Epopeus’a sığınıp yardım dileyen Antiope, kralın koruması altına girer. Epopeus, Antiope’yi görür görmez aşık olmuş ve onunla evlenmeye niyetlenmiştir.

Antiope, yaşadığı talihsizliklerin üzerine karşısına Epopeus gibi birinin çıkmış olmasının mutluluğunu yaşar. İki aşık evlenir ve huzurlu bir yuva kurarlar. 

Kızına olan öfkesi ve üzüntüsü bir türlü dinmek bilmeyen Nykteus ise ölümün eşiğine gelmiştir, ölmeden önce kardeşi Lykos’tan Antiope ve kocası Epopeus’tan intikam almasını söyler. Lykos, kardeşinin son arzusunu vakit kaybetmeden yerine getirmek için Sykion’a doğru yola çıkar. Lykos, Kral Epopues’u ele geçirip öldürür, Antiope’yi ise esir alıp zincire vurur.

Antiope’nin doğumu yolda gerçekleşir ve aynı eziyeti onlar da çekmesin diye ikizlerini terk etmek zorunda kalır. Zethos ve Amphion adındaki ikizler, çobanlar tarafından bulunup büyütülür.

Ve yine mitolojik hikâyelerin getirilerinden biri olarak bu ikizler de Boiotia’ya kral olmayı başarıp Theibai şehrini kurarlar. Antiope ise Sykion şehrinde acımasızlıklarıyla bilinen Kraliçe Dirke’ye teslim edilmiştir. Kelepçelere bağlı halde yaşayan ve sürekli işkence gören Antiope’nin Tanrı Zeus’un uçkuruna olan düşkünlüğü yüzünden başına gelmeyen kalmaz.

Artık her şeyden ümidini kestiği zamanlarda bir mucize, bileğindeki kelepçelerden kurtulup kaçmayı başarır. Çocuklarını bulmak için yola koyulur ve nasıl yapar bilinmez ama onları bulur da…

Zethos ve Amphion, annelerinin yaşadığı acıları duyduktan sonra intikam almak için hemen Kraliçe Dirke’yi yakalarlar. İşkenceci Dirke, ikizler tarafından öldürülür ve cesedi parçalara ayrılıp bir kaynağın içine atılır. Bu kaynağın adı o günden sonra “Dirke Kaynağı” olarak anılmaya başlar.

Antiope ise çocuklarına kavuşmanın verdiği mutlulukla kalan günlerini huzur içinde geçirir. Elbette yaşadığı bütün acılar yanına kâr kalmıştır, unutabilmek ne mümkün.

Görüyorsunuz ya, Olymposlu Behlül yapmış yine yapacağını…

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
max-

Bir de Hades için kötü derler,adam ömrü boyunca tek kadına bağlı kalmış.

onlythetruth61

para da var o gün , bastik Kralice Dirke nin sarayini, parcalara ayirdik. inanmiyorsan dayiya sor

yeldas

o kart papaz da olimposun tepesinden öööle baktı bunca olaya.. pis herif !

alestatorni

Edi'nin isminin "Hera" olması , içeriğe aşırı doz trajedi katıyor.Başlık desen flash tv senaryosu terk :D

gizlikullanici.

ama kafamiz nasil guzel

Görüş Bildir