Çanakkale'de Göçmen Faciası: Çoğu Çocuk 39 Ölü

 > -

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinden denize açılan ve içinde göçmenlerin olduğu teknenin batması sonucu hayatını kaybedenlerin sayısı 39'a yükseldi. 75 kişi kurtarıldı. Ölenler arasında çocuklar da var. Çanakalle Vali Yardımcısı Saim Eskioğlu, ölenlerin çoğunun çocuk olduğunu ve batan teknede daha fazla ölü olabileceğini söyledi.

Çanakkale'nin Ayvacık ilçesinde Yunanistan'ın Midilli Adası'na gitmek için denize açılan yabancı uyrukluları taşıyan teknenin batması sonucu 39 kişi hayatını kaybetti. 75 kişi kurtarıldı. Ölenler arasında çocuklar da var.

Aralarında kadın ve çocukların da olduğu, Burma, Afganistan ve Suriye uyruklu çok sayıda kişi, Midilli Adası'na geçmek için Bademli köyünden tekneyle denize açıldı. Kıyıdan uzaklaştıktan bir süre sonra tekne, henüz belirlenemeyen nedenle battı.

75 mülteci kurtarıldı

Olayda ilk belirlemelere göre, 5'i çocuk 10 kişinin cesedine ulaşıldı, TCSG-17 Bot Komutanlığı ekipleri, 43 kişiyi boğulmaktan kurtardı. 6 yabancı uyruklunun daha cesedine ulaşılmasıyla denizden cesedi çıkarılanların sayısı 39'a, kurtarılanların sayısı ise 75'e yükseldi.

Vali Yardımcısı: Ölenlerin çoğu çocuk

Çanakalle Vali Yardımcısı Saim Eskioğlu, ölenlerin çoğunun çocuk olduğunu ve batan teknede daha fazla ölü olabileceğini söyledi.

Küçükkuyu rıhtımına getirilen 43 yabancı uyruklu, ambulanslarla Edremit Devlet Hastanesi'ne sevk edildi.

Denizde boğulan 10 kişinin cenazeleri, Ayvacık Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı.

Sahil güvenlik ekipleri, boğulmaktan kurtarılan yabancı uyrukluların ifadelerinin ardından çok sayıda ekiple denizde arama çalışması başlattı.

AA ve DHA

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

ÇanakkaleEdremitSahil GüvenlikSuriyeYunanistan
Görüş Bildir