Çalkantılı Hayatı ve Unutulmaz Hikayesi ile Yenilmez Bir Savaşçı: Robert Downey Jr.

-

Son 10 yıl içerisinde daha çok Marvel'ın sinematik evreni ile ekralarda yer alan Robert Downey Jr. tüm dünyanın sevdiği aktörler arasında yer alıyor. Ancak Natural Born Killers, Sherlock Holmes, Good Night, and Good Luck., Kiss Kiss Bang Bang, Zodiac filmlerini de es geçmeyelim tabii ki. 

Gençlik yılları oldukça çalkantılı geçen Robert Downey Jr. ve hayat hikayesi ile ilgili önemli dipnotları paylaşacağım bugün sizlerle.

Hayatı boyunca pek çok zorlukla karşılaşmış ve bununla bazen mücadelesini kazanmış bazen ise kaybetmiş birisi olarak başarıya ulaşan basamakları çıkmayı başarabilen Downey Jr.'ı gelin hep birlikte yakından tanıyalım.

Ünlü oyuncu 1965 Manhattan, New York ABD doğumlu.

Babası(Robert Downey Sr.)  yönetmen ve oyuncu olan Robert Downey Jr. henüz 5 yaşındayken kamera karşısına geçmeye başlamıştı. Küçük de olsa roller alıyor ve ekranlara ısınıyordu. Tabii ki bu deneyimlerin hayatını değiştireceğinden habersizdi. İlerleyen yıllarda kameralar hayatının en önemli odak noktasında yer alacaktı.

Uyuşturucu ile ilk defa 6 yaşında tanışan ünlü oyuncu için çocukluk yılları lüks içerisinde olmasına rağmen sıkıntılı geçmiş.

Babasının uyuşturucu bağımlısı olması nedeniyle uyuşturucularla haşır neşir olmak durumunda kalan Robert Downey Jr. 9 yaşına geldiğinde esrar bağımlısı olmuştu. Bunun en önemli sebebi ise sadece ortamda bulunmasından dolayı değil, babasının Jr.'a esrar kullanması için izin vermesiymiş. Robert Downey Jr. bir röportajında o yıllara ilişkin şu sözü söylüyordu;

“Babamla birlikte uyuşturucu kullandığımda, bunun bana olan sevgisini anlatmak için bildiği tek yol olduğunu düşünüyordum.”

Aktif uyuşturucu ve alkol bağımlılığına çocukluktan itibaren devam eden Downey Jr., bunların bilinmesine rağmen 80'lerin ortasından 80'lerin sonlarına kadar genç bir aktör olarak isim yaptı.

Saturday Night Live'dan bir sezon sonra, “Weird Science” gibi John Hughes filmlerinde rol aldı ve 1987'de The Pick-Up Artist'de Molly Ringwald'ın karakterinin zıttını yansıtan bir rol ile ekranlara çıktı. 

Aynı yıl, Downey, Bret Easton Ellis romanı Less Than Zero'nun film uyarlamasında unutulmaz bir performans gösterdi.

Robert Downey Jr. bu filmde hayatı şiddetli bir eroin bağımlılığı nedeniyle raydan çıkmış zengin bir çocuğu oynadı. Downey’nin ekran dışındaki hayatı yakında bu rollere yüksek oranda benzeyecekti.

Downey’in 1992'deki Chaplin performansı ona bir Akademi Ödülü adaylığı kazandırdı ve kariyeri, eroin ve kokain bulundurmaktan tutuklandığı 1996 yılına kadar yukarı doğru bir yol üzerinde gidiyordu.

2001 yılına kadar hapishanelerde defalarca uyuşturucu suçundan dolayı bulundu. Bu süreçte kendini iyice kaybeden Jr.'ın özel hayatı kalmamıştı.

Hapishanede iki kez kendi kanı içerisinde uyandığını bazı röportajlarında anlatan Jr. o yılları unutmadığını söylüyor. 

Beş parasız kalan, ailesinin ve arkadaşlarının sırt çevirdiği Robert Downey Jr. bir kez daha uyuşturucu nedeniyle yakalanınca şartlı tahliye olabilmek için terapi ve rehabilitasyona gitmek istiyor.

2001 yılında hapishaneden çıktıktan sonra ise hayatını değiştirecek bir kadınla tanışıyor: Susan Levin. Sevgi neydi? Sevgi emekti.

Downey Jr.'ın uyuşturucu ile mücadelesi devam ediyor, azalıyor ancak bitmiyor 2003'e kadar. 2003'te tanıştığı Susan Levin kendisine kesin bir ültimatom veriyor ve uyuşturucuyu tamamen bırakırsa evlenebileceğini söylüyor.

Apaçık ortadaki bu ültimatom işe yarıyor. Levin'i kaybetmemek için rehabilite olan Robert Downey Jr. normal bir insana dönüyor.

Jr. 2013 yılında verdiği bir röportajda o yıllarda 12 adımı kapsayan bir programda, yoga, meditasyon ve terapilerle birlikte normal bir hayata kavuştuğunu söylüyor ve Levin ile 2005 yılında evleniyor!

Yaşanan tüm bu zorlu süreçlerin ardından kariyerinde çıkış yakalamak istiyor ancak geçmişi nedeniyle bir türlü iyi yapımlarda yer alamıyor.

Mel Gibson, Robert Downey Jr. için bizzat kefil olunca işler bir anda değişiyor. 2003 yılında The Singing Detective'de başrol oynayabilmek için Mel Gibson, Jr. adına kişisel olarak kefil olduğunu belirten bir referans mektubu yazıyor ve Jr. başrolü kapıyor. 

Dipnot: Mel Gibson aynı zamanda filmin yapımcıları arasında.

Ekranlarda daha sık yer almaya başlayan Jr. için Levin ve sinema yegane yaşam kaynağı oluveriyor.

Gothika, A Scanner Darkly, Zodiac and Kiss; Kiss, Bang, Bang gibi filmlerde başrolleri veya önemli rolleri alıyor ve iyi performanslar ortaya koyuyordu; ancak gişe başarıları iyi değildi. Büyük bir gişe başarısı yakalamak isteyen aktör için yıllar hızlı geçmeye başlamıştı.

Bu filmler arasında büyük umutlarla çekilen Kiss, Kiss, Bang, Bang filmine ufak bir parantez açalım.

Eşinin yapımcılığını üstlendiği ve yıldızlar geçidi olan bu filmden umutlu olan Jr., umduğu gişe başarısını yakalayamayınca bir röportajda şu sözleri sarf ediyor; 

“Filmin vizyona girişini ve ne kadar düşük hasılat yaptığını dün gibi hatırlıyorum. Gerçekten yıkılmıştım.”

Ama tabii ki pes etmiyor ve büyük gişe yapan bir filmde oynamak için çalışmaya devam ediyor.

Dünyalar tatlısı eşi Susan Downey için onun hayatını değiştirdiğini, her zaman en iyisi için zorladığını ve emek sarf ettiğini de her söyleşinde paylaşıyor.

Rober Downey Jr.'ın eşinin bu desteği Iron Man öncesinde daha da ön plana çıkacaktı.

Şans Kapıyı Kırınca: Yapımcılar Iron Man için Robert Downey Jr.'ın kapısını çalıyor.

Jr.'ın role hazırlanabilmesi için yalnızca üç haftası vardı. Sahneler üzerinde gece gündüz çalışıyordu. Bu süreçte eşi Susan’ın desteğini şu sözlerle anlatıyor: “Beni gecenin bir yarısı kaldırıp ezber yapmama yardımcı oluyordu. Sanki karşımda rol arkadaşım varmış gibi, diyalogları birlikte çalışıyorduk.”

Iron Man rolünü alan Robert Downey Jr. bu film ile hem hedeflediği gişe başarısına ulaşacak hem de tüm dünya tarafından çok sevilen bir isim olacaktı.

İlk filmi büyük beğeni toplayan Iron Man'in devam filmleri de geldi. Jr. artık tüm dünya tarafından tanınıyordu. Marvel dünyasının da unutulmaz isimleri arasına girmeyi başarmıştı.

Başarısı tabii ki Iron Man ile sınırlı kalmadı. Avengers serisinin başlaması ile birlikte bu büyük yapımda en önemli rollerden birisine sahip olmuştu.

Avengers serisinde Iron Man'in yer aldığı filmlerde ekibe liderlik ediyor ve usta oyunculuğunu her fırsatta sergiliyordu. Şimdi, günümüze geldiğimiz zaman ise Robert Downey Jr. tüm dünya tarafından tanınan, sevilen ve oldukça sempatik bulunan bir yıldız. Marvel'ın olmazsa olmazları arasına girmiş durumda.

Bu sıra dışı ve çalkantılı hayatına rağmen eşi Susan Downey sayesinde hayata yeniden tutunan ve gayesini bulan Jr. aslında ders çıkarılması gereken bir hayata sahip.

Uyuşturucunun ne denli tehlikeli olduğunu bir kez daha gözler önüne seren bu hikaye neyse ki Susan Downey sayesinde güzel bir yola girmiş. 

Ne diyelim umarım daha güzel işler ve daha güzel bir hayatla seni çok daha görebiliriz Robert Downey Jr.!

Sizi Şöyle Alalım! Kronolojik Olarak Sıralanmış Tüm Marvel Filmleri - onedio.com
Sizi Şöyle Alalım! Kronolojik Olarak Sıralanmış Tüm Marvel Filmleri - onedio.com

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tony-stark-3000

ayrıca annesiyle babası daha sonra boşandı ve babası iki kere daha evlendi üstelik ebeveynleri boşandığında rober downey jr. daha çok küçüktü

enes-talha-yakmaz

ne esrar bağımlılığı mı aman tanrım this is from nothing to something abiiiiğ

depresifon

off adamım yaaa

boslafebesi

Herkes düşene tekme atabilir ama bi Susan Levin olamaz.

fikret-abi

Adam adam adam

Görüş Bildir