Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Çalışanlarını Köle Sanan Sığır Şirketler İçin 13 Alternatif Personel Çalıştırma Metodu

91PAYLAŞIM

Bu günlerde sık sık bazı şuursuz şirketlerin personel çalıştırmak için uyguladığı akıl durduran yöntemlere tanık oluyoruz. Bunlardan en tazesi daha geçenlerde haber manşetlerinde yer aldı. İddialara göre restoran sahibi çalışanlarının telefonlarına zorla adımlarını sayacak bir uygulama yükletmiş ve gün içerisinde de kamerayla göz hapsinde tutup sık sık onları mesajla taciz etmiş. Merak edenler için haberin kaynağı...  

Bu tür uygulamaları hali hazırda uygulayan kişisel hak ve özgürlüklerden ve insan değil iş gücü satın aldığından habersiz olan bu tarz şuursuz şirketler için alternatif bazı personel çalıştırma yöntemleri derledim. Umarım onları eleştirmek ve hor görmek adına yaptığım bu listeyi ciddiye alıp uygulamaya koymazlar.

1. İşinin başından ayrılmasın diye sandalyeye bağlamak

Bu yöntem sayesinde çalışan, masasından bir nefes almak için dahi kalkamayacak, tuvaletini mesai boyunca tutacak ve tüm zamanını şirketin selameti için harcayacak. Bu arada şirketten nefret edecek işlerini kaliteli teslim edemeyecek ve bir gün batmanız için sabah akşam dua edecek ama olsun.

2. İşini ciddiye alsın diye başına silahlı adam koymak

Bu yöntem sayesinde canının derdine düşmüş çalışan, şirkete inanılmaz faydalı olacaktır. Her akşam eve dönerken size bin türlü bela okuyacaktır ama olsun. İş bulur bulmaz işten ayrılacak olan personeliniz arkanızdan şirketiniz için "bok çukuru" diye bahsedecek. Olsun, çalışsın da ne derse desin, sonuçta sizlerin değerli paraları ile çalışıyor.

3. Kırbaç cezası

Verimsiz çalışan personelinizi kırbaçlamanız harika olacaktır. Sonuçta onlar emeklerini para karşılığı satan insanlar değil sizin kölenizdir değil mi? Elinizde olsa yapardınız dimi, ay inşallah batarsınız ya!

4. Onu iş yerine kilitlelemek

Sonuçta ayda bin tl para veriyorsunuz, sizin sayenizde boğazından iki lokma geçiyor. Eve gitmesine gerek yok, hayatını size borçlu. Onu iş yerine kilitlerseniz akşamları da sizin için çalışabilir.

5. Çalışmak yerine konuşmasınlar diye sese duyarlı alarm taktırmak

Arada iki soluklanıp sohbet mi etmek istiyorlar? Ne münasebet ya! Siz onlara geyik yapsınlar diye para vermiyorsunuz çalışırken ölüp gitsinler diye para veriyorsunuz. O çeneler susacak!

6. Tuvalette çok vakit geçirmesinler diye bir dakikadan sonra kendiliğinden sonuna kadar açılan kapılar yaptırmak

Tuvalette altı dakika kalmak nedir ya? Mesai saatlerinde değil evde sıçsınlar! Çalışanları işten kaçırıp tuvalete tuvalete sığındıracak kadar kötü bir işveren miyim, diye düşünmeyin. İnşallah batarsınız ama bu açılan tuvalet kapısı saniyesine kadar onları sömürmeniz için harika olacak.

7. Çalışırken iş dışında başka bir şey düşünüyorlar mı diye sadece yüzlerine bakan kameralar taktırmak

Sonuçta kısa bir an bile olsa evdeki çocuğunu düşünebilir ve onu düşünürken bir kaç dakika çalışması gerekirken boş boş durabilir. Bu kamera sayesinde yine inşallah batar seviyesinde bir işveren olacaksınız. Ama zehir gibi çalışacak. Tabi başka iş bulana kadar.

8. Mesai saatinde telefonlarıyla çok vakit geçirmesinler diye telefonlarını toplamak

Belki acil arayan olur, anası babası hastalanır şimdi bunlar hemen kalkıp onlara yardıma gider, ne gereği var? Bilmezlerse gidemezler ve işlerine güçlerine bakarlar.

9. Çalışma ortamının sıcaklığını sadece çok uyanık kalabileceği ayarda tutmak

Çalışanınız soğuklarda çok ısınıp mayışmasın ya da soğuklarda serinleyip gevşemesin diye yapacağınız bu ısıtma ayarı ile çalışanınız hiçbir zaman huzura ermeyecektir ama her daim vücut sıcaklığı mükemmel çalışma için gereken uyanıklığa sahip olacaktır. Bu şekilde hayatı zindan olan çalışan, iki dakikalık bir rahatlama bile yaşamadığından kendini iyice işine verecektir. İnşallah batarsınız.

10. İşe alım şartı olarak boş senede imza attırmak

Tefeci miyim ben diye düşünmeyin, zaten o verdiğiniz ücretin çok üstünde emek alıyorsunuz, bu da bir nevi tefeciliktir lütfen bu yönünüzle barışın. İnşallah batarsınız...

11. Aylaklık yaptığında ona elektrik veren sandalyeler kullanmak

İşte bu kesinlikle sizin karakterinize uygun, boş duran personele elektrik vermek tam olarak işkenceyle insan çalıştırma yolunu seçen sizin gibi işverenlerle özdeşleşecek bir yöntem. İnşallah batarsınız.

12. Kendilerini özel hissetmesinler diye tek tip kıyafet uygulaması getirmek

Böylece kendilerini yeterince önemsiz hisseden çalışanınız burada çalışmazsa başka hiçbir yerde tutunamayacağını düşünüp size iyice bağlanacaktır. Üstelik tek tip kıyafetle gereksiz taleplerde bulunmak için kendinde gereken o güveni de asla bulamayacaktır.

13. Son olarak işe alırken "Kendi varlığım üzerindeki bütün kişilik haklarımdan vazgeçiyorum." diye kontrat imzalatmak.

Aslında siz her iş sözleşmesini bu sözleşmeyle aynı sanıyorsunuz ama değil. Madem siz iş akdini böyle sanıyorsunuz, bari bunu imzalatın da imzalatın da gerçek yerini bulsun. Çalışanlarınız hayatlarının zor döneminde size muhtaç oldukları için sizi hep lanetle anacak. Başka bir iş bulduklarında oradan kaçarak uzaklaşacak ve hayatları boyunca sizin şirketiniz, yani tüm tüzel ve tikel kişilikleriniz için gün yüzü görmemiş beddualar edecek. İş satın alıyorsunuz, insan değil! İnşallah batarsınız!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Stajyer ne demek?

erlik

fotokopi makinası oparatörü

Gizli Kullanıcı

viomatrix

birileri editörü fena çalıştırmış :D inek gibi ezmişler editörü hahaha :DD yazık

kerimei-guzide

aşk olsun!

tsukiyashima

biz de gerizekalıydık ya böyle bir işe gireceğiz. eet eet hıhı

duygu-buyuksoy

Uff :/ Troll geçmişler ya cidden böyle bir yer yok tatlım rahat rahat iş ayıklamaya devam edebilirsin.

tsukiyashima

troll geçtiklerini bende biliyorum aşkısı dalga geçiorum editörle akıl mantık.

lxx

Büyük firmalar hele de üretim yapan fabrikalar bunların hemen hemen hepsini zaten uyguluyorlar. Kısa bir süre önce ünlü bir gıda firmasının fabrikasında mühendis olarak çalışmaktaydım, birebir tanık olduğum o ortamdan bahsedeyim biraz. İşçiler paketleme, ambalaj sarma, etiket, dolum, taşıma vs gibi farklı bölümlerde çalışıyorlar. Bir yerde 2'den fazla işçi aynı anda çalışamıyor. İşçilerin oturması yasak. 9 saat boyunca yemek molası dışında asla oturmuyorlar. Ortam sıcaklığı soğuk hava deposunda 4 derece, inkübasyon odasında 45 derece. Havalandırma veya klima elbette yok. Sıcaklık farklarına rağmen işçilerin hepsi tek tip, cepsiz kıyafet ve bone kullanıyor. Sadece soğuk depodakilere kıytırık bir yelek veriyorlar.

lxx

Bırakın telefonu kontaminasyona sebep olur, ürünlere karışır falan diye saat, yüzük, takı, başörtü iğnesi dahil hiçbir kişisel eşya kullanamıyorlar, bu anlaşılabilir bir durum. Yalnızca işçiler değil hiç bir personel üretim alanına telefon sokamıyor, zaten devre karıştırıcılar yüzünden fabrikanın hiçbir yerinde telefon çekmiyor. Acil durumlarda telsizler kullanılıyor ama gürültü nedeniyle iletişim çok mümkün olmuyor. Bu yüzden çalışırken fenalaşıp bayılan bir arkadaşa revirdeki sağlık ekibinden birini bulup getirmemiz yarım saat sürmüştü. Fotoğraf çekmek, kayıt yapmak yasak tabii ki. Sabah mesai başladıktan sonra (07.30-08.00 arasında başlıyor) saat 10.00'a kadar tuvalete gitmek yasak. Zaten giriş çıkışlar kartla yapıldığı için vaktinden önce çıkanlar ve sık sık tuvalete gidenler hemen tespit ediliyor ve insan kaynaklarına çağrılıp bir güzel azarlanıyor

lxx

Üretim yapılan yerde bir şeyler yiyip içmek yasak. Su içmek için sebillerin konduğu bölümler var sadece oralarda su içilebiliyor ama işçiler işlerini bırakıp yerlerinden ayrılamadıkları için su dahi içemiyorlar. Vardiya hiç durmuyor yemek saatlerinde işçiler nöbetleşe yemek yiyorlar. Yemekhane binasından dışarı çıkmak, hava almak, sigara içmek yasak. Sigara odaları ve mescidler sadece yemek molasında kullanılabiliyor. Bu arada işçiler; mühendislerin ve idari bina çalışanlarının yemek yedikleri bölümlerde yemek yiyemiyorlar. Çalışanlar yemekhanede bile statülerine göre farklı bölümlerde oturuyor. Fabrikada üretilen hatalı ambalajlı ürünler, serinin ilk ve son ürünleri ve tüketiciye sunulamayacak görsellikteki ürünler personele yediriliyor.

lxx

. Çalışma şartları ağır olmasına rağmen şirket; sinema gecesi, akşam yemeği etkinliği gibi uyduruktan sosyal faaliyetlerle göz boyamaya çalışıyor. Üretimde çalışan personelin hastalandığında 1 hafta boyunca işe gelmesi yasak. Elbette gelmediği bu süre maaşından kesiliyor. İşçilerin maaşlarının aylarca ödenmediği oluyor. Çalıştığım dönem boyunca 6 aydan daha uzun süre çalışabilen bir tek işçi dahi görmedim. Abartı değil gerçekte de var böyle firmalar.

tsukiyashima

kızım ne yapıyon sen ya ben okumaya üşendim sen yazmaya üşenmedin mi

Gizli Kullanıcı

okuyup özet geçsene bana :))

erlik

Bizim fabrika müdürü eşiği doğum yapan işçiye "sen mi doğuracaksın ? akşam gider görürsün" demişti. Tabiki üretim yapan yerlerde bunun gibi pek çok sorun olabiliyor.

digital-at

çok traş olmuş lan zaman kaybı. eylemeyin

Görüş Bildir