Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Cadılar Hakkında 10 İlginç Bilgi

 > -
Abone ol

1. “Hereditary”

Cadılığın nesilden nesile geçerek devam eden kısmı, kuşaklar boyunca devam eden bir aile geleneğinden uygulamaları öğrenerek devralmış kişilere verilen isimdir. Anadolu’da buna el verme geleneği olarak bakabiliriz.

2. “Burning Times”

Avrupa’da ortaçağ boyunca engizisyon mahkemelerince kovuşturmaya uğrayıp herhangi bir şekilde öldürülen tüm kurbanları anmak için günümüz modern cadıları ve wiccan’larınca bu döneme verilen isimdir.

3. Toplam sayı oldukça tartışmalı da olsa, resmi araştırmalar iki yüz elli bin civarında kişinin öldürüldüğünü bildirmektedir

Öldürülenlerin ne kadarının suçlandıkları üzere “cadı” olup olmadığı konusu muğlaktır, genelde ağır işkence altında alınan itirafnameler de bu yüzden sağlam bir referans oluşturmamaktadır.

4. Ortaçağ avrupasında çoğunluğunu kadınlar oluştursa da erkekler, çocuklar hatta ev ve çiftlik hayvanları da kovuşturmaya uğramış ve öldürülmüştür

Suçlamalar veba başta olmak üzere çeşitli salgın hastalıklar sebebiyle ve kilisenin dönem dönem “heretik” olarak da adlandırdığı sapkınlara karşı yürüttüğü mücadele yanında, çoğu kez komşusuyla arasında husumet bulunan bir köylünün diğerini ihbar etmesi kadar basit bir nedene de dayanabiliyordu.

5. Anadolu’da “cadı” lık hiçbir zaman Avrupa’dakine benzer bir gelişim süreci izlememiştir

“Cadu” ya da “cazu/cazı” olarak da geçen yöresel söylencelerde bu kavram genelde “gulyabani” gibi yaşayanların peşinden giderek onlara zarar veren bir hortlak betimlemesine sahiptir.

6. “Warlock”

Günümüzde yanlış olarak erkek bir cadıyı tanımlamak için kullanılır. Ortaçağda, engizisyon tarafından erkek bir büyücü veya cadıyı tarif etmek için kullanılmış olsa da modern Wicca’da “oath breaker”  veya öğretiyi kötüye kullanan kişilere verilen ve hem erkek hem de kadınları kapsayan isimdir.

7. “Cowan”

Geleneksel olarak, “cowan” öğretinin dışında, inisiye olmamış , “kabileden olmayan” gibi anlamlara gelir ve negatif amaçlı kullanılmaz, sadece inisiyatik bağın dışında kalan kimseleri tanımlamak için kullanılır.

8. “Coven”

Wicca’da ve cadılıkta kişilerin bir araya gelerek pratikleri uyguladığı grubun adı. Günümüzde mutlak bir otoriteye bağlı olmadan bağımsız gruplar olarak oluşum göstermektedir.

9. "Gölgeler Kitabı"geleneksel olarak bir coven’e ya da geleneğe ait majikal ve ritüel günlüğüne verilen isimdir

Geleneksel olarak bir coven’e ya da geleneğe ait majikal ve ritüel günlüğüne verilen isimdir.Yüce/baş Rahibe veya rahip tarafından himaye edilir ve initiate/dedicant tarafından el yazısıyla kopya edilmesine izin verilir. Belirli bir geleneğe ait olarak; o geleneğe ait kuralları, pratikleri, etiği, çeşitli konulardaki öğretici materyali, ritüel formları vs. yazılıdır.

10. “Esbat” ve “Sabbat”

Esbat, sekiz büyük döngüsel şenliğin dışında Wicca ve cadılıkta her dolunayda tekrarlanan ritüel içeren kutlama toplantılarıdır. Bazı gelenekler yeni ayda, ay büyürken, ay küçülürken ve ay gökyüzünde gözükmediğinde de bu toplantıları tekrarlarlar.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
enda

İsa peygamberin eşi olan magdalalı meryem ve isadan olma kızını öldürmek için klisenin cadı avı maskesı altında onları bulmak ıcın işlediği cinayetlerdır..

enda

???

enda

biraz arastırma yaparsan yakalayabılırsın ;)

hani-benim-recebim

yazamadı

satriani

Altın Çağ Cadılık Ve Büyücülük Okulu (bkz:

miss-simpson

secret circle vardı bi de :D

miss-simpson

cidden cadılığa inanan var mı :D

ceren-ural1

Neo-pagan inançların bazılarında cadılar din insanı olarak kabul ediliyorlar.

Gizli Kullanıcı

Eskinin bilim insanlarına aslında cadı deniyordu. Fakat bu daha sonra kadınlara yoruldu ve kadınlar birer pis varlık gibi görülerek tek tek öldürüldüler. Çok acı bir hikaye aslında. Cadıların hikayesi çok ilginçtir, araştırmak lazım.

Gizli Kullanıcı

Haklısınız. Genel olarak böyle bir kanı mevcut ancak eski bilim insanları için kadın erkek ayırmaksızın verilen bir isim bu. Ama sonradan evrilmiş işte :)

Görüş Bildir