Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Fillerin de Hayatlarında Büyük Etkisi Olan Ninelerine Düşkün Olduğunu Biliyor Muydunuz?

164PAYLAŞIM

Büyükannesi ve dedesiyle büyüyenlerin sayısı az değil; o yüzden pek çoğumuzun hayatlarındaki yeri büyük bu güzel insanların... Peki, filler için de büyükannelerinin çok önemli olduğunu biliyor muydunuz?

Kaynak: http://www.upworthy.com/most-animals-don...

Eğer hayatta olan bir büyükanneniz varsa çok şanslısınız demektir...

Büyükannesi olduğu çok şanslı olan bir başka canlı ise işte bu küçük fil!

Filler, bebekler, gençler ve dişilerden oluşan büyük aileler halinde yaşarlar. Genellikle dişilerin en yaşlısı ailenin reisidir ve önemli bir sosyal role sahiptir.

Profesör Phyllis Lee, bu aileler hakkında daha fazla şey öğrenmek için yaptığı araştırmalar sonucunda yavru bir filin hayatta kalmasında büyükannesinin büyük rolü olduğunu ortaya çıkardı.

"Bizim için beklenmedik bir bulguydu." diyor Lee, "Bir büyükannenin varlığının kızlarının üremesi açısından olumlu etkisi olduğunu keşfedeceğimizi düşünmemiştik."

Çoğu hayvan için, yaşamak ve yavrulamak birbirine bağlı şeyler; yani ancak öldüklerinde yavrulamayı bırakıyorlar. Bu yüzden filler gibi üremeyi bıraktıktan sonra da uzun yıllar yaşamaya devam eden hayvan sayısı çok az.

Filleri bu kadar özel şeylerden biri de uzun yaşıyor olmaları. Diğer türlerin çoğu, çocuklarının çocuklarını görmeden hayata veda ederken, filler 70 yaşına kadar yaşayabiliyor.

Elbette uzun yaşayan başka türler var; ancak onların çoğu yavrularla önemli bir bağ kurmuyor. Kırkayakların büyükannelik yaptığını göremiyoruz mesela.

Hatta çoğu türde, anne ve büyükanne aynı bölgedelerse oradaki kaynaklar için savaşıyorlar. Fillerde ise durum farklı.

"Filler gerçekten nazik ve yardımseverler." diyor Lee.

Erkek filler, ergenliğe girdiklerinde kendi yollarına gidiyorlar. Çocuklarının çocuklarını görecek kadar uzun yaşayabilmelerine rağmen ailede pek bir rolleri yok.

Peki büyükanne filler aileleri için neler yapıyor?

Büyükanne filler, yavruları koruyor, onları izliyor ve bir konuda zorlandıklarında hemen yardımlarına koşuyorlar.

Büyükanneler aynı zamanda ailenin patronları.

Aileyi beslenmeleri ve su içmeleri için doğru yere onlar yönlendiriyor (savanlarda nerede su bulacağını bilmek hayati önem taşıyor) ve diğer fil aileleriyle iletişime geçileceği zaman aileye onlar liderlik ediyor.

Lee'nin çalışmasını bu kadar özel kılan şey, araştırmanın yapıldığı yer ve incelenen fil sayısı.

Lee, Kenya'daki Amboseli Ulusal Parkı'ndaki 800 filin gözlemlenmesiyle elde edilen bilgilerden yararlandı. Buradaki araştırmacılar 40 yıldan fazladır filleri inceliyorlar.

"Henüz yolun yarısındayız, 40 yıl daha gözlem yapmamız gerek." diyor Lee.

Bu çalışma kendi türümüzle ilgili bazı ipuçları - örneğin kadınların neden menopoza girdiği ile ilgili - verebilir.

Filler de bizim gibi büyükannelerine çok şey borçlu!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Şimdi büyükler yük görülür oldu insanların unuttuğu bu değeri hayvanlar yaşatıyor ve biz bir şeylere kızıp kötülemek istediğimiz kişilere "hayvan" diyerek hakaret ettiğimiz hayvanlar

lisami

Fil yavrusu görünce benim devreler yandı. Nasıl tatlı varlıklar onlar öyle ya :(

absurdman

YA FİLLER NE GÜZEL HAYVANLAR BE

corpse-bride

ben bişey borçlu değilim annemın anne ve babası erken vefat etmısler babamınkıler ıse yasamasada olurlardı bana bırsey kattıklarını gormedım benım ıcın yasayan oluler

sciencesoldier

menopozla nasıl bir bağlantısı olabilir ki

Görüş Bildir