Bunlara Hâlâ Bir Çözüm Bulunamadı: Kıyafetlerin İnsanı Rahatsız ve Sinir Eden Özellikleri

-

İnsan binlerce yıldır giyiniyor ve yüzlerce yıldır da tasarım alanı gelişiyor. Yine de hala tasarım ve üretimde, bazen kullanım sırasında ortaya saçma sapan problemler çıkıyor. En rahatsız edici kıyafet problemlerini derledik, siz de kendi rahatsızlıklarınızı yorum olarak yazabilirsiniz.

1. Hem düşük, hem gevşek pantolon beli.

2000'lerde az çekmedik. Hadi düşük bel güzel diyelim, en ufak bir eğilmede bile aşağı çekilen o bel kısmı insanın gününü çekilmez kılabiliyor.

2. Ayakkabının içindeyken sürekli çıkan minik çoraplar.

Görünmeyen çorap elbette ayakkabıyla iken şık bir görüntü sunuyor. Ancak bunların sağlam lastiklilerini bulmak çok çok zor, ayakkabıyı giyip yürüdükten bir süre sonra ayaktan çıkıp toplanan çorap kadar sinir bozucu az şey vardır.

3. Sımsıkı lastikleriyle kan dolaşımını sekteye uğratan pantolon çorapları.

Genelde naylon veya naylon karışımlı bu çoraplar müthiş bir kaşıntı ve rahatsızlık verir.

4. Ağı düşük, beli orantısız külotlu çoraplar.

Külotlu çorap bedenini doğru seçmenin pek de kolay olmadığını her kadın bilir. Bu tür çoraplar ya bol gelir, ya da bacak kısmı kısı olduğundan ağ kısmı oturmaz.

5. Daha paketinden çıkarırken kaçan ince çorap.

Daha evde giyerken kaçması mı, yoksa en olmayacak ortamda kaçması mı daha kötü bilinmez ama sürekli kaça tül çoraplar pek çok insanı onlardan soğutmuştur.

6. Kaşındıran etiketler.

Ensedekileri geçtik; artık bel hizasında pantolonların üst bacak kısmında; her yerde kitapçık gibi sayfa sayfa etiketler var. Elbette yeni bir kıyafet alır almaz etiketleri kesmek gerek, yine de tam kesilememesi durumunda kaşındırmayı sürdürüyorlar.

7. Üst üste giyilen iki uzun kollunun boylarının uymaması.

Bu hissi bilmeyen var mı? Uzun kollu üzerine uzun kollu ceket giyince içte kalan giysinin kollarının kısalıp içeri toplanması Umut Sarıkaya stili bir mutsuzluk örneği. Ceketin kolu daha kısaysa bu da sorun elbette.

8. Tuvalete gitmek için tamamen soyunmanın gerektiği tulumlar.

Buna tasarım açısından bir çözüm bulunamaz mı diye düşünmeyen yoktur. Pek çok insan bu sebeple tulum giymekten kaçınıyor.

9. Yerleri süpüren paçalar.

Pantolon paçası bolsa yerleri süpürür, darsa bilekte toplanır. İkisi de korkunç bir görüntü. Çözümü elbette alınan her pantolonu iyi bir terziye yaptırmak ancak onu da bulmak her zaman mümkün olmuyor.

10. Yapışan kumaştan iç çamaşırları.

Cilde yapışan türde çamaşırlar oturup kalktıkça çok rahatsız edici. Tanga gibi özel tasarlanmadıkları için sürekli düzeltme ihtiyacı hissettiriyorlar.

11. Her yerinden çamaşırın gözüktüğü kıyafetler.

Firmalar sütyen diye bir şey olduğunu bilmiyor olmalı.

12. Aynı marka, aynı üründe bile oluşan beden farklılıkları.

Aynı markanın hemen hemen aynı ürününde bile beden farkı yaşarken farklı markalara girmiyoruz bile. Bir markada 36, diğerinde 40 beden giyinmek dahi mümkün. Ayakkabılar da aynı şekilde farklı farklı üretiliyor, bu da özellikle internet alışverişini zorlaştırıyor.

13. Sıra dışı kalıp ve tasarımlarıyla insanı yoran iç çamaşırı ve bikiniler.

Çok dar, çok bol, çok dekolte, çok sıra dışı, çok tuhaf seçenekler arasında uygun olanı bulunca şanslı hissetmemek mümkün değil.

14. İşlevsizlikleriyle varlıklarını sorgulatan cepler.

Sahte cepler bir yana; bir de minicik, konan herhangi bir şeyi taşıyamayacak korumasız süs cepler var.

15. Yırtıkların bir türlü doğru ayarlanamadığı yırtık kot.

Diz yırtığı modayken pek çok insanın dizlerinin pantolonla aynı hizada olmadığını görmüştük. Yırtık kotları ya ya yırtılmaması gereken bölgeden yırtıyorlar, ya da dar pantolonlara büyük yırtıklar açarak giyeni zora sokmaya çalışıyorlar. Bunun başka açıklaması olamaz.

16. Ağı kolayca yıpranan pantolonlar.

Dar tayt ve pantolonlar anladık da, bol kesim kalın kotlar bile çoğu zaman ağ kısmından kolayca yıpranıp yırtılıyor. Gerçekten tuhaf.

17. Asla bulunmayan ideal kot.

Vücuda, bele oturan bir kot bulma hayalini gerçeğe dönüştürebilen çok kişi yoktur. Ya bacaklardan geçmez, ya düğmesi kapandığında simitleri çıkarır, ya da bacaklara ve kalçaya otursa da belinde büyük bir boşluk olur. Kim Kardashian kotlarını özel terzisine değişik vücut yapısına uygun yaptırıyor, ancak bizim çok da değişik olmayan vücutlarımıza da aynısı gerekiyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

son resmen katılıyorum özellikle mom fit giyniyosun beli bol oluyor yüksel bel giyiyosun göbeğini sıkıyo darlanıyosun ideal pantolon yokmu ya

Görüş Bildir