Bulaşıcı Hastalıklara Duvar Ören Harika Bir Gıda Takviyesi: Beta Glukan

-
Abone ol

Son zamanlar artan domuz gribi ve diğer bulaşıcı hastalıklardan korunmak için gerekli olan şeylerden en önemlisi bağışıklık sistemini güçlü tutmak. Bağışıklık sisteminizi güçlü tutarken daha birçok fayda alabileceğiniz Beta Glukan ile ilgili bazı bilgileri sizler için araştırdık.

Not: En doğru bilgi için kullanmadan önce mutlaka uzmana danışın. 

Kaynak: 1, 2

Lifin sizin için iyi olduğunu duymuş olabilirsiniz, ancak tüm liflerin aynı olmadığını biliyor muydunuz?

Beslenmenizdeki lifinin iki ana kategorisi vardır: çözünür ve çözünmez lif. Her kategoride farklı tür lif var ve vücuda etkileri de ayrı.

Kısaca söylemek gerekirse beta glukan sağlığınızla güçlü bir şekilde bağlantılı bir çözünür diyet lifi biçimi.

Kepekli tahıllar, yulaf, buğday ve arpada bolca bulabileceğiniz beta glukan farklı ek formlarda da mevcut.

Hatta bazı mantar türleri de beta glukan içerir. Ama yetersizse hap ve şurup şeklinde de beslenmenize ekleyebiliyorsunuz.

Lif, vücudunuzun kolesterolü azaltmasına ve kan şekeri seviyelerini kontrol etmesine yardımcı olarak sağlığı iyileştirir.

Ayrıca kabızlık ve bağırsak sorunlarına yardımcı olur, sağlıklı bağırsak bakterilerini korur ve kilo kontrolüne yardımcı olur.

Öncelikle gıdalar yeterli olmazsa ek olarak beta glukan alımı sağlığınız için birçok fayda sağlar.

Mayo Clinic, 50 yaş ve altındaki erkek ve kadınların günde 38 gram (gr) ve 25 gr yemelerini tavsiye ediyor. 51 yaş ve üstü erkek ve kadınlar günde 30 gr ve 21 gr almalı. Gençlerin günde 30 ila 35 gr ihtiyacı olabilir.

Peki nedir beta glukanın sağladığı faydalar?

Öncelikle kalp sağlığınızı korur.

Beta glukanın kalp sağlığını koruyabileceğine dair sağlam kanıtlar var.  Birkaç çalışma beta glukanın kolesterol ve trigliseritleri düşürebileceğini düşündürmektedir. Bir günde en az 3 gr beta glukan içeren yulaf yemenin kötü kolesterol (LDL) seviyelerini yüzde 5 ile 7 arasında azalttığı bulundu.

Kan şekerini düzenler böylece Tip 2 diyabet hastalarının yardımcısı olabilir.

Tip 2 diyabet riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Ayrıca, zaten diyabet hastaları için kan şekeri kontrolünü iyileştirebilir.

Özellikle şu dönemde gerekli: Bulaşıcı hastalıklara karşı güçlü bir koruma sağlar.

Araştırmacılar beta glukanın bağışıklık sistemi üzerinde bazı olumlu etkileri olabileceğine inanıyor. Bilim adamları, beta glukanın bağışıklık sistemini uyarabileceğini ve vücudun hastalık ve enfeksiyonla daha etkili bir şekilde savaşmasına yardımcı olabileceğini düşünüyor.

Beta Glukan vücutta nasıl çalışır merak ediyorsanız anlatalım:

Çözünür bir lif olduğu için beta glukan bağırsaklardaki yiyecek geçişini yavaşlatır.

Bu, vücudun yiyecekleri sindirmesi daha uzun süreceği anlamına gelir.

Yavaş sindirim, vücudun şekeri hızlı bir şekilde emmediği, kan şekeri ani yükselme olasılığını azalttığı ve kan şekeri seviyelerinin sabit kalmasını sağladığı anlamına gelir.

Beta glukan sindirilemez, bu nedenle tüm sindirim kanalından geçer. İçinden geçerken, kolesterolü onunla çıkarabilir, seviyeleri düşürür.

Beta glukan bazı gıdalarda doğal olarak bulunur ve genellikle güvenli bir madde kabul edilir.

Yine de takviye almayı seçerseniz, bunların güvenilir bir kaynaktan geldiğinden emin olun. Herhangi bir takviye almadan önce doktorunuzla konuşun.

ONEDİO YEMEK SUNAR!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
nahey41244

Bu sıradan bir grip salgını değil, virüs mutasyon geçirdiği için herkese bulaşıyor. Corona için faydası olmaz

semih-basgan

hastalık önleyici etkisinden detaylı olarak bahsedilmemiş. "yavaş sinidirilir, kan şekerinin ani yükselmesini önler" okay tamam da bakteri ve virüsler üzerinde nasıl bir etkisi var. ya da bağışıklık sistemini nasıl güçlendiriyor? gündem virüs, başlık da ekmeğini yemeye çalışmış.

aysn_aysn

Bilgi eksiliği var haklısınız! Bağışıklığı güçlendirdiği için ben de eczacı tavsiyesi ile başladım.Gayet işe yarıyor.Evde hasta olmasına rağmen hasta olmadım şükür.Hastane ortamında bulunmak durumunda da kaldım ama yine ayaktayım:) Günde 1 adet 10 mg alıyorum.

Görüş Bildir