Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu Kurallar Ne Kadar Adil? Üniversitelerin Final Sınavları Kuralları Sonrası Tepkiler Gecikmedi

8PAYLAŞIM

Final sınavları başlamak üzereyken bazı üniversitelerden beklenmedik kararlar geldi. Gelin birlikte göz atalım. Yorumlarda ne kadar doğru ne kadar yanlış bunu konuşalım.

Yaklaşan finaller dolayısıyla hem öğrenciler hem de üniversiteler tarafından hazırlıklar yapılmaya başlandı.

Öğrencilerin çalışması bir yana bazı üniversitelerin yaptığı duyurulardan final sınavlarının yapılma şekli hakkında çıkan kararlar tartışma konusu oldu.

Hacettepe Üniversitesi final sınavları için kamera ve mikrofon zorunluluğu tutmuş ancak öğrencilerden tepki gelince kararı geri çekmişti.

Twitter'da #hacettepekameraistemiyor hashtag'iyle öğrenciler tarafından tepkiler yağdı.

Çukurova Üniversitesi tarafından da aynı kararlar gündem oldu. Öğrenciler tarafında her türlü tepki gelmiş ancak bir türlü karardan dönülmemişti.

Öğrenciler son çare olarak okula gidip basın açıklaması yaptıklarında ancak o zaman okul geri adım atmıştı.

Gebze Teknik Üniversitesinde de final sınavı kararları olay oldu. Öğrenciler 5 gün boyunca Twitter'dan seslerini duyurmaya çalıştılar. Dilekçeler verdiler. CİMER'e şikayetler gönderdiler.

Ancak hiçbir yol üniversiteye geri adım attırmadı.

Öğretmenlerinden destek bekleyen öğrenciler bir "akademisyen"den hiç beklemedikleri bir tepkiyle karşılaştılar.

Öyle ki, "sigara içmezlerse" 50 lira ile BİM'den kamera ve mikrofon temin edilebileceğini söylüyor hatta HepsiBurada linki veriyordu.

YÖK tarafından bu kararın alındığını belirten yetkililerin atladığı nokta ise YÖK'ten böyle bir karar gelmemesiydi.

YÖK kararları aslında bir duyuru yapılacaksa dönemin başında yapılması gerektiğini söylerken üniversiteler dönemin bitmesine yakın duyuru yapıyordu.

Bir diğer dikkat çeken nokta ise GTÜ'de yıllardır devam eden BÜT sınavlarının yerini yaz okullarının alması kararının bu dönem verilmesiydi.

Bu da öğrencilerin akıllarına, üniversitenin bunu öğrencileri zor duruma düşürüp para kazanmak için yaptığı düşüncesini getirdi.

Benzer sorunları yaşayan Erciyes Üniversitesi'nde ise şartlar biraz daha zorluydu.

Öğrencilerden tabiri caizse birer "robot" gibi olmalarını bekleyen maddeler vardı.

Hal böyle olunca da sosyal medyadan tepkiler ve mizahlar gecikmedi:

Sizce kameralı sınav olmalı mı? Kopya çekmek isteyen her yerde çeker, önemli olan imkanı olmayanların mağdur olmaması mı?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
sirdanci-seco

yok kameraymış yok kopyaymış yok üniversiteymiş... Arkadaş ne diye bu kadar uğraşıyorsunuz? Hangi mesleği istiyorsanız 2 yıl çıraklığını yapın, 4 yıl sonunda mezun olduğunuzda alacağınız paranın en kötü ihtimal 2 katını alacaksınız zaten. Okuldan mezun olduktan sonra da hemen iş bulabileceğinizi varsayarsak... Eğitim konusuna gelirsek, insanın kendi kendini geliştirebilmesi imkânını bu coğrafyada hiçbir eğitim kurumu veremez.

nukleerbaslikliterlik

Bunlara kızılıyor ama okullar da haklı. İnanılmaz bir kopya furyası başladı. Bana bile eş dost akrabadan yüzlerce soru geliyor. Vize soruları var da yapabilir misin? diye. Aslında bu yapılanlar çalışkan öğrencinin hakkını savunmak üniversitenin kalitesini düşürmemek için. Çözüm elbette Bim'den git al olmamalı ama kamera da şart dedikleri gibi kameranın açısından çıkmamaları da

litfenama

Başıma bir iş gelmeyecekse şunu merak ettim. Kamerasız sınavda başkalarının hakkına girecek ve hakkı olmadan o sınavdan geçecek olan öğrencileri vicdanına mı bırakacaklar? Yapmayın lütfen ama ya. Her açıdan düşünün. Siz de haklısınız okul da.

emre-yilmaz145

karşimmm kamera ve mikrofon her dizüstü bilgisayarda var, yoksa da al yahu, geçen çocuğa aldım internetten 80 lira bi mikrofonlu kamera. ha ahım şahım değil ama kriterleri karşılıyor.bahanelere sığınmayın yapıcı olun.durumum yok diyorsan ben alayım sana bi kamera canın sağolsun, yeter ki okuyun ve geleceğinizi kurtarın :)

mihmih

Biz Ankara üniversitesi hazırlık öğrencileri olarak bu konuyla ilgili olarak bugün 16.00 da tag açıyoruz desteklerinizi bekleriz

mihmih

Tag #Anküyabdilkameraistemiyor

Görüş Bildir