Bu Kadarı Fazla! Beyonce ve Jay-Z'nin 4 Yaşındaki Kızı Dış Görünüşü Yüzünden Eleştiriliyor

-

Kadınların özgüven sorunu geliştirmesinin en büyük sorumlusunun yine kadınlar olması çok manidar değil mi?

Beyonce ve Jay-Z'nin kızı Blue Ivy doğduğu günden beri dış görünüşüyle ilgili eleştiriler hatta sosyal medya üzerinde oldukça acımasız denilebilecek yorumlar alıyor. Bu küçük kız daha 4 yaşında... Toplumsal baskının kadınları nasıl bir rekabet içine soktuğunu ve aslında onlara yüzyıllardır dikte edilen şartları nasıl yeni nesillere iletiyor olduklarını sizler için Huffingtonpost'un bu haberinden derledik.

Kaynak: http://www.huffingtonpost.com/entry/grow...

Kız çocuklara çok erken yaştan itibaren birbirlerini dış görünüşe göre yargılayabilecekleri öğretiliyor ve bu onlar için normalleştiriliyor. Yani siz gözde bir kız grubunun içinde olmak istiyorsanız genellikle güzel olmanız şart!

Sosyal statü bu kadar erken yaşta kadınlarda güzellikle belirlenirken, erkeklerde ise kimin 'cool' olup kimin olmadığına yön veren bir çok başka kriter var, örneğin zeka, yetenek ve takım çalışması gibi.

Aslında birini dış görünüşüne göre yargılamak oldukça çocukça bir davranış ama malesef bu alışkanlık olgunlaşınca yok olup gitmeyenlerden.

MTV Video Müzik Ödülleri gecesinde başarılı sanatçı Beyonce, kırmızı halıdan kızı Blue Ivy ile birlikte geçti. Anne kız her zaman ki gibi göz kamaştırıyordu.

Ama ne yazık ki Blue Ivy, doğduğu günden beri 'çirkinliği'yle konuşuldu! İnternet üzerinde küçük kız resmen yerden yere vuluyordu.

ronekysdc.files.wordpress.com

Söylenenler gerçekten 'çirkin' ve 'utanç verici', bazı Twitter yorumları şöyleydi...

Ne yani, hepimiz sürekli Blue Ivy çok çirkin değilmiş gibi davranmaya devam mı edeceğiz?  __gringa loca (@keltheyrich) 29 Ağustos 2016

Blue Ivy yüzüne bakılmayacak kadar çirkin ve bir çözümü de yok. Kusura bakmayın.  gringa loca (@keltheyrich) 30 Ağustos 2016

s***imde bile değil, blue ivy çirkin @PhazeeWuhnn

Özür dilerim ama bence Blue Ivy çirkin bir bebek. Marissa ♛ (@marissaknight_) 3 Ağustos, 2016

Blue ivy bok gibi çirkin lol. Zavallı şey babasına benziyor. Serena Conejo (@Serenabooo47) 31 Ağustos 2016

Blue ivy s*k gibi çirkin, nedir.  (@_gabyxo) 31 Ağustos 2016

Peki bu 4 yaşındaki kız hakkında tatsız yorumlar yapan kişilerin ortak özelliği nedir biliyor musunuz? Evet, hemen hemen hepsi kadınlar!

Peki biz burada Bule Ivy'ye ne öğretmiş oluyoruz? Büyüyünce bu yazılanları okuyacak ve hatta ergenlik çağında da muhtemelen bu tip eleştirilere maruz kalacak. Toplum olarak bu kıza ve buna maruz kalan kızlara, dış görününşüleriyle yargılanacaklarını ve nasıl göründüklerine dikkat etmeleri gerektiğini öğretmiş olmadık mı?

Blue Ivy de aslında ailesiyle vakit geçirip her çocuk gibi bundan keyif alan sıradan bir kız. Fakat evlerinde bilgisayar başında oturmuş bir çok kadının hakaretlerine maruz kalıyor.

Bu eleştirileri püskürten yetişkinler aynı yorumlara maruz kalsaydı, belki kırılırdı, belki kızar ya da üzülürlerdi, ya da bu yorumu yapan kadını yerle bir edecek bir şeyler yapmaya çalışırlar. Peki neden bunun kendilerini nasıl etkileyebileceğini düşünmeden, empati kurmadan hareket ediyorlar?

Aslına bakarsanız, kadınlar birbirlerini yüzyıllardır eleştiriyor!

Bu tip davranışlar ise aslında güvensizlik ve yetersizlik gibi duygulara yol açıyor. Kadınlar çocukluktan beri onlara öğretilmiş olan normlardan vazgeçemiyor. Hatta hayatın ilerleyen zamanlarında görmüş oldukları kötü muameleyi tekrar ediyor ve durumu bir kısır döngüye sokuyorlar.

Society teaches us that we must conform to a very specific set of standards, crafted by a patriarchal society where women are often viewed as mere objects. We must dress appealingly, but not too provocatively lest we be labeled promiscuous. We’re expected to wear makeup in order to look “professional”, but are then criticized and considered “fake.”

'Kadın Kodu' kitabının yazarı Kelly Wallace CNN'le yaptığı bir röportajda şöyle anlatıyor;

'Küçüklüğümüzden beri, bize bir yarış içinde olmamız öğretildi. Daha güzel olmalıyım, daha uzun boylu, daha zeki, saçlarım daha düz olmalı, daha dalgalı olmalı, ve bunun gibi bir çok şey. Daha yakışıklı bir erkek bulmalıyım. Her zaman daha iyi olmalıyım çünkü sanki bu dünyaya biz kadınlar eksik olarak geldik.'

Bu ve bunun gibi bir çok kaynağa göre aslında Blue Ivy'ye yapılan bu eleştiriler aslında tamamen kadınların kendi 'eksiklik' hislerinden kaynaklanıyor.

Ve buna kesinlikle bir son verilmesi ve küçük kız çocuklarının özgüvenlerini yerden yere vurmak yerine yükseltmek gerekli! Michelle Obama'nın da dediği gibi, 'Birlikte, omuz omuza daha güçlüyüz!'

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
rana-alavna

hadi diyelim çirkin...bunu eleştirme hakkını sana kim verdi?

pepela

Neresi çirkin bu çocuğun? Ve neye göre çirkin ? Bu eleştirileri yapan kişiler demek ki çok güzel de neye kime göre orası da ayrı tabi. Bir çocuğa bu kadar iğrenç yakıştırmalarla hakarete varan eleştiriler yapan hiç bir insan evladı ben güzelim demesin. Asıl çirkin,sıfatsız,karaktersiz.... olan sizlersiniz.

boris-mancov

kesınlıkle ırkcı ve kıskancca ve acızce yapılmıs yorumlar bence o kucucuk bı bebek ve ona cırkındı yenlerde bebek havuzu kadar sıg baksanıza cukulata rengıne kıvır kıvır saclara kucucuk burna nasıl tatlı buyudugunde dogal veya dogal olmayan yollara her halukarda güzel bı kız olacak da kucucuk cocuk ıle ılgılı boyle yorum yapanlar ne olacak bılmıyorum. cok kızdım.

elmaliturtaaa

Bence çok tatlı. Zaten küçücük kızın dış görünüşüyle çekişen insanların yorumları çok da önemsenmemeli. Kendilerini yer dururlar.

gam6

bence tatlı :D

Görüş Bildir