Bu İçerikte Burnumuza Güzel Kokular Geliyor: Koku Alma Duyusuyla İlgili 13 Enteresan Bilgi

5PAYLAŞIM

Koku duyusu hayatımızı kolaylaştıran bazen de zorlaştıran en önemli duyularımızdan biri. Peki bu duyumuzla ilgili çok ilginç bazı bilgiler olduğunu biliyor muydunuz?

1. İnsanlar en az bir trilyon farklı kokuyu algılayabilir.

Rockefeller Üniversitesi'nden araştırmacılar, farklı koku molekülleri karışımlarını kullanarak insanların koku duyusunu test ettiler. Science dergisinde yayınlanan sonuçlar, burnun en az bir trilyon farklı koku algılayabildiğini gösterdi (K).

2. Koku hücreleri her 30 ile 60 günde bir yenilenir.

Beyinden ortaya çıkan ve göz hareketi, işitme, tat ve görme gibi bedensel işlevleri kontrol eden sinirler düzenli olarak yenilenir.

3. Korkuyu koklayabilirsiniz.

Psikolojik Bilimler dergisinde yayınlanan 2012 tarihli bir araştırmaya göre, ter aracılığıyla korku ve tiksinti duygularını koklayabilir ve aynı duyguları yaşayabilirsiniz.

4. Koku en eski duyudur.

Tek hücreli bir hayvanın bile çevrenin kimyasal bileşimini tespit etme yolları vardır.

5. Kadınlar erkeklerden daha iyi bir koku alma duyusuna sahiptir.

Bunun nedenlerinden biri kadınların beynin daha gelişmiş bir yörünge prefrontal bölgesine sahip olabilmesi. Ayrıca, kadınların yeni doğan bebeklerle daha iyi bağ kumaya çalışmalarından dolayı bu duyuları daha fazla gelişmiş olabilir.

6. Yaşa bağlı koku kaybı ırkla bağlantılıdır.

Tıp Bilimleri Dergisi'nde yayınlanan 2013 tarihli bir araştırmaya göre, Afrikalılar, Amerikalılar ve Hispanikler; Kafkasyalılardan daha erken yaşlarda koku kaybı yaşıyorlar.

7. Köpeklerin insanlardan yaklaşık 44 kat daha fazla koku hücresi vardır.

8. Koku kaybı gelecekteki hastalıklara işaret edebilir. Ayrıca Koronavirüs'e de...

Azalan koku alma duyusu Alzheimer veya Parkinson hastalığının erken belirtisi olabilir. Alzheimer Uluslararası Birliği Konferansı'nda 2014'te sunulan iki çalışma, kokuları tanımlama yeteneğinin azalmasının beyin hücresi fonksiyon kaybı ve Alzheimer hastalığında ilerleme ile ilişkili olduğunu buldu.

Annals of Neurology'de yayınlanan bir çalışma, azalmış bir koku duyusunun Parkinson hastalığının gelişiminden önce olabileceğini gösterdi.

9. Her insanın kendine özgü bir kokusu vardır.

Parmak izleri gibi her insanın kendine özgü bir kokusu vardır. Farklı kokunuz ise genlerden geliyor

10. Koku duyusundaki bozukluk beş yıl içinde yaşanacak ölümün habercisi olabilir.

PLOS ONE dergisinde yayınlanan yeni bir araştırma, kokuları tanımlama yeteneğinin azalmasının beş yıl içinde ölümü öngörebileceğini buldu.

Yaşam boyunca birkaç farklı koku bölgesinde yeni beyin hücrelerinin üretildiğini biliyoruz ve erken ölüm, diğer vücut bölgelerinde de meydana gelen hücre yenilenmesinin azalmasıyla ilişkili olabilir

11. Kokuları iyi ya da kötü olarak algılamamız ruh halimize bağlı olabilir.

Bazı bilim insanları, daha keskin ve genel tanımlar koyup, bütün kokuların başlangıçta nötr olduğunu ve bizim bunları olumlu veya olumsuz diye sınıflamamızın, o kokuları ilk duyduğumuzdaki ruh halimize bağlı geliştiğini söylüyorlar.

12. Koku duyumuz eş seçiminde bizi etkiliyor.

Biz farkında olmadan, koku duyumuz sayesinde, eş olarak bize uyumlu ama bizden farklı bağışıklık sistemine sahip eşler seçiyoruz ki bizden sonraki nesil bu uyum ve farktan nasiplenerek daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olsun.

13. İnsanlarda koku alma yetisi çok azalmış olmakla birlikte, koku hafızası hala en güçlü duysal hafızadır.

Beyne bilgi ulaştırmada gözden sonraki en hızlı duyu koku duyusudur. Ayrıca koku bilgiyi tazeler, hatıraları güne taşır ve onları yeniden yaşatır.

Febreze ile baharın mis kokuları evine gelsin!

Febreze ürünlerini kazanma şansı Banabak uygulamasında! Hemen tıkla!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
angry.lydia

Koku hafızası çok ilginç birşey geçende duyduğum parfüm kokusu daha önce nerde duydum diye düşünmemle orta okuldaki öğretmenimin kokusu olduğunu hatırlamam birkaç saniye sürdü.

bortubocek

Arkadaşımın Alman kurdu cinsli köpeği saklambaç oynamayı çok seviyor. Arkadaşım nereye saklanırsa saklansın köpeğinin onu bulması 1 saniye falan sürüyor.

Görüş Bildir