Bu Gurur Hepimizin: Türk Bilim İnsanı Dr. Duygu Özmadenci, Yumurtalık Kanseriyle İlgili Keşfiyle ABD'den Ödül Aldı!

11bPAYLAŞIM

Tebrikler Duygu Hoca!👏

Göğsümüzü gururla kabartan bir haber paylaşacağız sizlerle...

Türk bilim insanı Dr. Duygu Özmadenci, yumurtalık kanseriyle ilgili önemli bir keşfe imza atarak büyük ödüle layık görüldü.

ABD’de kanser araştırmalarına destek veren OCRA Vakfı, her yıl bilim insanlarını bu alanda gösterdikleri başarılardan dolayı ödüllendiriyor.

Bu yıl ise yumurtalık kanser hücrelerini çoğaltan FAK adlı protein ile ilaçlı mücadele yöntemini keşfeden Dr. Duygu Özmadenci bu ödülün sahibi oldu.

*

İstanbul Üniversitesi’nde biyoloji üzerine eğitim alan ve ardından Fransa’da kanser araştırmaları üzerine yüksek lisans ve doktora yapan Dr. Duygu Özmadenci, hali hazırda ABD’deki San Diego Üniversitesi’nde çalışmalarına devam ediyordu.

San Diego Üniversitesi Kanser Araştırma Merkezi’nde yumurtalık kanser hücrelerini çoğaltan Fokal Adezyon Kinaz (FAK) aslı protein ile ilaçlı mücadele yöntemini buldu.

Yaptığı bu keşif, 1994 yılından beri yumurtalık kanser araştırmalarına destek veren Ovarian Cancer Research Alliance’ın (OCRA) her yıl bu konuda araştırma yapan on bilim insanına verdiği “Ann and Sol Schreiber Mentored Investigator Award”a layık görüldü. Hurriyet.com.tr'den Musa Kesler'in haberine göre Dr. Özmadenci ödülle birlikte araştırmalarında kullanmak üzere 75 bin dolarlık araştırma desteği de aldı.

Yöntemin deney ayağında ilk aşamada başarı sağlandığı için kısa süre içerisinde kliniklerde de kullanılmaya başlanacağı tahmin ediliyor.

Yumurtalık kanserinin ciddiyetini göz önünde bulundurmak zorundayız, zira dünyada her 100 kadından biri bu hastalık yüzünden hayatını kaybediyor. Dr. Özmadenci’nin bu başarısı, herkes için bir umut ışığı olabilir.

Dr. Özmadenci, duygularını şu sözlerle dile getiriyor:

"Son 40 yılda tedavi amaçlı çok az ilaç keşfedildi. Hastaların kendi bağışıklık sistemini harekete geçiren ilaçlar son yıllarda kansere karşı savaşta kullanılıyor. Yumurtalık kanserinin, bağışıklık sistemini harekete geçiren yeni geliştirilen ilaçlara cevap vermediği düşünülüyordu. Bu ödül, yeni buluşlarımızın, yumurtalık kanserine karşı savaşta bağışıklık sisteminin harekete geçirilebileceğini ortaya koydu. Eşini yumurtalık kanserinden yitiren ve eşinin onuruna bağışta bulunan biri, kanserle savaşta başarı göstereceğine inandığı için desteğini benim projeme vermiş ve ödülün üçte birlik kısmını kapsayan finansal destek sağlamış. Bu beni duygulandırdı ve daha çok çalışmak için motive etti."

Bundan sonra adını sık sık duyacağız diye umut ediyoruz, çünkü Dr. Duygu Özmadenci'nin daha pek çok başarıya imza atacağına dair inancımız sonsuz.

Henüz Galatasaray Lisesi’nde öğrenciyken bilim insanı olma hayalleri kuran, araştırmalarını ve keşiflerini yetiştireceği öğrencilerle paylaşmayı isteyen Duygu Hoca, elde ettiği bu başarıyla birlikte hayallerine bir adım daha yaklaşmış oldu.

Kendisini bu başarısından ötürü canı gönülden tebrik ediyoruz...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
aysn_aysn

Bir Türk kadını olarak ödül alması hele de bilim dalında elbet gurur verdi.Fakat şu soru aklıma geliyor bu cevherler neden yurt dışında?

Gizli Kullanıcı

Hayır değil. Önce kendisinin, daha sonra San Diego Üniversitesi Kanser Araştırma Merkezi’nin gururu. Belki bunlardan sonra bu araştırmasının sonuçları doğrultusunda ilaç üretecek olan şirketin gururu, ama hepimizin değil.-------------- Edit: Kesinlikle harika bir iş başardığı net. Bu çalışmalarına Türkiye olarak destek veremediğimiz için, eğitimine ve araştırmalarına yurt dışında devam ettiği için, bizim gururumuz değil. Bu parlak bilim insanını kaçırdığımız için bizim gururumuz değil.

z.kaanbdk

Türk bilim insanı olmasından kaynaklı bir gurur bu gereksiz duyarlar ile herşeye muhalif olmayın

Gizli Kullanıcı

Haklısın, biraz duyar kastım ama böyle haberler gördükçe gururdan çok üzüntü ve kızgınlık hissediyorum.

z.kaanbdk

Hakkın var. Neden bu Üniversite Boğaç içi veya ODTÜ değil de San Diego Üniversitesi

hellyim

aaa bilimsel bir haber

gzm-ynklr

Büyük başarı tebrikler gururluyuz başarıları daimi olsun.

arsenic

Oh be güzel bir haber. Umarım ülkemize faydalı bir biliminsanı olur demek istiyorum ama hepsi birer birer göçüp gidiyor bu ülkeden ve suçlayamıyorum.

z.kaanbdk

Şimdi güzel bir temenni ama ... Türk bilim insanlarından birisi bir araştırma yapıyor bir şey keşif veya icat ediyor artık duruma göre kanser tedavisi olabilir vesaire vesaire ... ! Ancak küfür etmek yasak biliyorum bunu özetleyecek bir şey bulamadım ! Bi Dal...k (anladın sen onu artık) ''Böyle boş işlerde başarılı olacağına geşge guran hadmedseydi hüloooğğğğ'' diyor hani sen bu memlekette kalır mısın şimdi! Hadi kal bu cahil yobazlara ilim irfan ver hadi

Görüş Bildir