Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu Beyin Bulandıran Felsefe Testi ile Bilinçaltının Derinlerini Karıştırıyoruz!

1.4bPAYLAŞIM

Felsefe en kısa haliyle; insanı, doğayı, hayatı ve hayatın amacını anlamak ve açıklamak için yapılan soru sorma ve bu sorulara bağlı olarak akıl yürütme faaliyetidir.

Bilinçaltında yatan sonsuz deryanın derinliğini arttırmaktır, felsefe. İnsanın kendi benliğinin farkına varmasıdır.

Bakalım, sizler bu sonsuz yolda yürürken yolda olduğunuzun ne kadar farkındalığına varmışsınız, zihninizin dehlizlerini ne kadar felsefi bakış açısına açmışsınız..

Buyurun...

1. Öncelikle felsefe kavramına bakış açını öğrenelim! Felsefe sana göre nedir?

Herkesin mutlaka ilgi göstermesi gereken en ulu dil.
'İyi dediğimiz şey doğru olan mıdır, haz veren midir' sorusuna cevap aramaktır.
Erdemle mutluluk arasında bir bağ olup olmadığını sorgulayan düşünce biçimi.
Varlığın özünü, sonun başlangıcını arayış içinde olma.

2. Peki, sana göre yanlış kavramı nedir?

İki nokta arasındaki en uzun yol.
Görelilik kuramının en şık aktörü.
Yanlış diye bir şey yoktur. Yapılanlar ve yapılmayanlar vardır.
"Kesinlikle doğru olan bu" dedikten sonra olandır.

3. Boşluğu doldurun: Solipsizme göre, varolan yalnızca ____ .

Tanrıdır.
Evrendir.
Benliktir.
Kuşkudur.

4. Ahlak/etik anlayışını tanımlamanı istesek bir de?

Cehaletten büyük kötülük yoktur. Bilge insan ahlaklı insandır.
İnsan ve toplum yaşamı için doğru olanı bilim belirler.
Ahlaklılık ya da ahlaksızlık diye bir olgu yoktur.
Bana dokunmayan yılan bin yaşasın.

5. Hangisi "Bütün kadınlar güzeldir." önermesiyle çelişir?

Bütün güzeller kadındır.
Hiçbir güzel, kadın değildir.
Bazı kadınlar güzeldir.
Bazı kadınlar güzel değildir.

6. Evrenin bir yaratıcısı olduğunu ve bu yaratıcının olaylara müdahil olduğunu kabul eden felsefi görüş hangisidir?

Deizm
Ateizm
Teizm
Panteizm

7. Sana bir fırsat sunulsaydı ve hayatını yeniden yaşamana izin verilseydi, o yaşamda hangisini yapardın?

8. Gerçek denilen şey senin için nedir?

9. Son soru: Hangisi zihin felsefesinin temel sorularından değildir?

Zihinle madde arasındaki ilişki nedir?
Bilgi, varlık, olgu nedir?
Zihinsel manada düşünmek, hissetmek, algılamak, hatırlamak nedir?
Zihinsel durumların doğadaki yeri nedir?

Delirerek ölecek bir filozofsun!

Felsefe ile ilgili olma konusunu aşmış, bunu çoktan hayatına da uygulamaya başlamışsın. Sosyal algıları oldukça yüksek; soru sorma ve merak etme yeteneğini kaybetmemiş bir bireysin. Düşünce birikimlerinden yeni bir düşünce yaratabildiğin, ortaya farklı sentezler koyabildiğin, düşünülmeyeni düşünen ya da söylenemeyeni söyleyen biri olduğun için çevrendekiler daima senin bakış açına ve fikirlerine ihtiyaç duyuyor. Ön yargıları ve tabuları geride bırakabildiğin için insanları çevrene kolayca dahil edip herkesi olduğu gibi kabul edebiliyorsun. Kalıplaşmış hiçbir düşünceyi kabul etmediğin için kendi fikirlerinin yanı sıra başkalarının fikirlerini de dinlemeyi seven bir yapın var. Başta da söylediğimiz gibi eceli ile değil, delirerek ölecek (bkz. Nietzche) bir filozofsun!

Zihninin dehlizlerini felsefeye açmışsın!

İşte karşımızda felsefe ile ilgili, araştıran, öğrenen ve sosyal algıları oldukça yüksek sistematik zekası fazlasıyla gelişmiş bir birey! Senin için araştırmak ve öğrenmek hayatın olmazsa olmazı. Doğa, tarih, toplum, hayat, yaşamak gibi konuların üzerine eleştirel bir bakış açısı geliştirip; bilimden sağlanan kavramlar üzerine de kafa yoruyorsun. Bu özelliklerin sayesinde yaşadığın olaylara çözümleyici ve kurucu bir tutum sergiliyor, böylece tecrübelerini analiz edip hayata karşı yeni sentezler yaratabiliyorsun. Senin tek ihtiyacın olan artık felsefe yapmayı bırakıp felsefi bir şekilde düşünmeye de başlaman, çünkü içindeki potansiyel öyle güçlü ki, dünyan başına yıkılsa bile karamsarlığa kapılmaz, parçalanan her şeyden, bir bütün yaratarak malzemeleri aydınlığa kavuşturup yeni bir dünya inşa edersin!

Felsefe senlik değil!

Öğrenmeye, düşünmeye açık birisin ancak konu felsefe olduğunda, hayata farklı açılardan bakmak konusunda temkinlisin. Bunun sebebi, olaylara ve hayata farklı bakış açıları ile yaklaştığında görebileceğin şeylerin derinliği de değişeceği için seni mutlu etmeyecek bazı ayrıntılar ile de karşılaşacağını düşünmen olabilir. Aslında çok haklısın ve bu durum olumsuz bir şey değil. Bu sayede hayatın öbür yüzlerini de görebilir iyi ve olumlu anların kıymetini daha iyi anlayabilirsin. Yaşama başka boyutlardan baktıkça her şeyin daha da farklı olduğunu, gelişen algın sayesinde bakış açını genişletmeyi de unutmamalısın. Bunun için gereken potansiyel sende fazlası ile mevcut!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
glenn-rhee

Zihninin dehlizlerini felsefeye açmışsın! İşte karşımızda felsefe ile ilgili, araştıran, öğrenen ve sosyal algıları oldukça yüksek sistematik zekası fazlasıyla gelişmiş bir birey! Senin için araştırmak ve öğrenmek hayatın olmazsa olmazı. Doğa, tarih, toplum, hayat, yaşamak gibi konuların üzerine eleştirel bir bakış açısı geliştirip; bilimden sağlanan kavramlar üzerine de kafa yoruyorsun. Bu özelliklerin sayesinde yaşadığın olaylara çözümleyici ve kurucu bir tutum sergiliyor, böylece tecrübelerini analiz edip hayata karşı yeni sentezler yaratabiliyorsun. Senin tek ihtiyacın olan artık felsefe yapmayı bırakıp felsefi bir şekilde düşünmeye de başlaman, çünkü içindeki potansiyel öyle güçlü ki, dünyan başına yıkılsa bile karamsarlığa kapılmaz, parçalanan her şeyden, bir bütün yaratarak malzemeleri aydınlığa kavuşturup yeni bir dünya inşa edersin! jfijuygyj tam ben

queen.net

delirerek ölmek istemiyorum bu yüzden dislike atıyorum editorcum kb

mr.karo

Ben neymişim be !! İşte karşımızda felsefe ile ilgili, araştıran, öğrenen ve sosyal algıları oldukça yüksek sistematik zekası fazlasıyla gelişmiş bir birey! Senin için araştırmak ve öğrenmek hayatın olmazsa olmazı. Doğa, tarih, toplum, hayat, yaşamak gibi konuların üzerine eleştirel bir bakış açısı geliştirip; bilimden sağlanan kavramlar üzerine de kafa yoruyorsun. Bu özelliklerin sayesinde yaşadığın olaylara çözümleyici ve kurucu bir tutum sergiliyor, böylece tecrübelerini analiz edip hayata karşı yeni sentezler yaratabiliyorsun. Senin tek ihtiyacın olan artık felsefe yapmayı bırakıp felsefi bir şekilde düşünmeye de başlaman, çünkü içindeki potansiyel öyle güçlü ki, dünyan başına yıkılsa bile karamsarlığa kapılmaz, parçalanan her şeyden, bir bütün yaratarak malzemeleri aydınlığa kavuşturup yeni bir dünya inşa edersin!

Gizli Kullanıcı

Zihninin dehlizlerini felsefeye açmışsın!

pledgedfood

Zihninin dehlizlerini felsefeye açmışsın!

Görüş Bildir