Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Brezilya'daki Olimpiyat Meşalesi Merasiminden Kaçan Jaguar Vurularak Öldürüldü

 > -

Brezilya'da gerçekleşen olimpiyat meşalesi merasiminde yer alan jaguar, terbiyecisinden kaçtığı için etkinliğin hemen ardından yaklaştığı asker tarafından vurularak öldürüldü.

Reuters'ın haberine göre Juma adı verilen jaguar pazartesi günü, olimpiyat meşalesi etkinliğinin yapıldığı askeri eğitim merkezinin yanındaki bir hayvanat bahçesinde öldürüldü. Kaçan jaguar, sakinleştirilmiş olmasına rağmen, yaklaştığı asker tek bir kurşun sıktı.

Rio 2016 yerel organizasyon komitesi, barış ve beraberliğin sembollerinden biri olan olimpiyat meşalesi etkinliğinin, zincirlenmiş yabani bir hayvanın yanı başında yapılmasına izin vererek hata yaptıklarını söyledi ve Rio 2016'da bir daha böyle bir olayın olmayacağına kefil olduklarını, ekledi.

Brezilya olimpiyat takımının maskotu ise Ginga isimli gülümseyen sarı bir jaguar

Cincinnati'de öldürülen gorilin ve Orlando'da öldürülen timsahların ardından bir Jaguar'ın vurulması da hayvan haklarını savunan gruplar arasında seslerin yükselmesine sebep oldu. Birçok kişi olimpiyat etkinliklerinde hayvanların neden yer aldığını sorguluyor.

Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği'ne göre jaguar, Uruguay ve El Salvador'da çoktan yok olmuş ve yakın tehdit altında bir hayvan türü

PETA (Hayvanlara Etik Muamele İçin Mücadele Edenler) yöneticilerinden Brittany Peet:

"Ne zaman öğreneceğiz? Tutsak edilip, tabiatlarında olmayan korkunç ve acı veren şeyler yapmaya zorlanan yabani hayvanlar aslında birer saatli bomba, yaptıklarımız hem onları hem de insanları tehlikeye atıyor."

Rio de Janeiro'da, hayvan hakları savunucularından oluşan benzer bir grup da Facebook sayfasından aynı soruyu yöneltiyor:

"İnsanlar (ve kurumlar) ne zaman bu hastalıklı, güç gösterisi yapma ihtiyacından ve yabani hayvanları hapsederek, terbiye ederek ve onları sergileyerek otorite kurmaktan ne zaman vazgeçecekler?"

Kanada'da yer alan hayvan hakları savunucusu bir diğer grup ise Twitter'da 'Bu durdurulmalı!' diyerek haberi paylaştı

Amazonas eyaleti çevre yetkili makamı IPAAM ise Juma'nın bu etkinlikte kullanılması için hiçbir izin alınmadığını ve bunun yasal olmadığını belirtti. Olay hakkında sorgulama başlatıldı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Küfredeyim diyorum, etsem de duramıyorum, sinirimi alamıyorum. Bunu bulsam iyi olacak aslında ama....

tunahan-cakir

gerizekalılar ya hayvan senin yaptığın hatanın bedelini ödemek zorunda mı

mustafa-sozeri

karakterini s.....iklerim

hilal-sahin12

orospu çocukları

corpse-bride

ya ne dıye canlı hayvanı kalabalıklara sokmaya calısıyorsunuz temsılı yaptırın bı heykelını heykeltrasa koyun bı arabaya gezdırın zor mu ?

Başlıklar

2016BrezilyaFacebookTwitterolay
Görüş Bildir