Boynuz Kulağı Geçemedi: Plak Satışları CD Satışlarını Geride Bırakabilir

 > 
163PAYLAŞIM

Amerika Kayıt Endüstrisi Birliği’nin yayımladığı yıl-ortası raporuna göre plak satışları 1986’dan bu yana ilk kez CD satışlarını geçebilir. Plak satışları her geçen gün yükselirken CD satışları büyük bir düşüşte.

Independent Türkçe'nin haberine göre, Geçen yılki Amerika Kayıt Endüstrisi Birliği (RIAA) aporu, plak satışları hızla artarken CD satışlarınınsa plak satışlarına göre üç kat hızla düştüğünü göstermişti. Bu sene de durum farklı değil.

Plak geliri CD'ye yaklaştı

Yayımlanan yeni rapor, 2019’un ilk yarısında plakların 8,6 milyon birimden 224 milyon dolar (yaklaşık 1,3 milyar TL) gelir yarattığını belirtiyor. Bu rakam, 18,6 milyon birimden 248 milyon dolar (yaklaşık 1,4 milyar TL) gelir yaratan CD’lere çok yakın.

2018’in ikinci yarısında ve bu yılın ilk yarısında plak hasılatındaki toplam yüzde 12’lik artış, CD satış oranlarının neredeyse hiç değişmemesi de göz önüne alınırsa, 2019 sonunda plak hasılatının CD hasılatını geçmesiyle sonuçlanabilir.

Eğer bu gerçekleşirse 1986’dan beri ilk kez plak, CD’den daha çok gelir yaratmış olacak.

Rapor ayrıca plağın CD karşısında yükselen popülerliğine rağmen hala satın alımlarda görece düşük yüzdelere sahip olduğunu ortaya koyuyor.

Dijital müzik platformları piyasanın 62’sini oluşturuyor.

RIAA raporuna göre 2019’un ilk yarısındaki plak satışı, toplam gelirin yalnızca yüzde 4’üne denk geliyor. Spotify ve Apple Music gibi müzik platformlarının ücretli abonelikleriyse toplam hasılatın yüzde 62’sini oluşturuyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir