Görüş Bildir
Haberler
BOTAŞ 'Borç' İddialarına Ne Yanıt Verdi?

BOTAŞ 'Borç' İddialarına Ne Yanıt Verdi?

BOTAŞ, son günlerde sanayide yaşanan doğalgaz kısıtlamaları nedeniyle ortaya atılan iddialara yanıt verdi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

İddialara yanıt geldi

İddialara yanıt geldi

Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ), İran dahil hiçbir tedarikçisine borcu bulunmadığını bildirdi. BOTAŞ Twitter hesabından bazı iddialara yanıt verdi.

BOTAŞ, 'BOTAŞ’ın İran’a borcu olduğu için böyle bir kesinti yapıldı.' yönündeki iddia konusunda 'Bu iddia tamamıyla gerçek dışıdır. BOTAŞ’ın İran dahil hiçbir tedarikçisine borcu bulunmamaktadır.' açıklaması yaptı.

Açıklamada, 'Yaz döneminde doğal gaz depolama tesislerimizde depolama yapılmakta olup her yıl olduğu gibi bu yıl da planlamalarımız kapsamında depolama tesislerimizde azami miktarda doğal gaz depolanmıştır. İhtiyaç duyulan günlerde doğal gaz depolarından gaz kullanımı yapılmaktadır.' denildi.

Kış koşulları denildi

Kış koşulları denildi

Türkiye'nin yaz aylarında gaz fiyatları yükselince depolardaki gazı bitirdiği yönündeki iddia ile ilgili BOTAŞ, 'Türkiye’nin yaz dönemi doğal gaz talebi uzun dönemli doğal gaz alım ve satım anlaşmalarımıza bağlı boru ve LNG arz kaynaklarından sağlanmaktadır.' değerlendirmesini yaptı.

Açıklamada, 'Depo doluluk oranları kış koşullarına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Mevcut durumda ortaya çıkan kış koşullarındaki doğal gaz talebini karşılamak adına doğal gaz depolarımız planlamalarımız çerçevesinde azami seviyede kullanılmaktadır.' bilgisi verildi.

BOTAŞ '2018 Ocak ayında depolarda var olan doğal gaz yüzde 73 oranında iken şimdi yüzde 32 seviyesinde.' yönündeki iddia ile ilgili olarak ise 'Doğal gaz depoları yaz dönemlerinde doldurulup kış dönemlerinde ihtiyaca göre kullanılmaktadır.' şeklinde görüş belirtti.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir...

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
3
1
1
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın