Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bollywood Yıldızı Aamir Khan Hakkında Az Bilinenler ve İzlemeniz Gereken Filmleri

-
Abone ol

Öyle bir oyuncu ki, Hint filmleri pek tarzınız olmasa bile filmlerini keyifle izleyebiliyorsunuz. Seyir zevkinin yanı sıra toplumu bilinçlendirmeye özen gösteriyor, bu yönden de takdir edilen bir isim. Şimdi kendisini daha yakından tanıyalım ve izlenmesi gereken filmlerine bir göz atalım.

1. Hindistan'da olduğu gibi Türkiye'de de ciddi bir hayran kitlesine sahip Aamir Khan, 14 Mart 1965'te Mumbai'de dünyaya geldi.

Aslen Afgan'dır. Oyunculuğa adım attığında 8 yaşındaydı.

2. Okul günlerinde tenise ilgiliydi, hatta okulunu eyalet düzeyindeki şampiyonalarda temsil etti.

Kendisi sıkı bir Roger Federer hayranıdır.

3. Sadece tenise değil masa oyunlarına karşı da bir ilgisi var, hatta takıntı derecesinde seviyor.

4. Eşi Kiran Rao'ya göre, Aamir yeme bozukluğu çekiyormuş. Banyo yapmayı da pek sevmezmiş.

5. Sigara ve alkolden ölümüne nefret ediyor. Yine de film gereği içmesi gerektiğinde karşı çıkmıyor.

6. İngiltere'deki Madam Tussauds Balmumu Müzesi tarafından balmumu heykelinin yapılması teklifini geri çevirdi.

"Bu, benim için önemli bir şey değil. İnsanlar isterlerse benim filmlerimi izlerler zaten." diyerek reddetmişti.

7. Aamir Khan ödül törenlerine katılmıyor. Çünkü hak edilen kişilere dağıtılmadığı fikrinde.

Zamanında pek çok kez görmezden gelinmiş, şimdi de ödül yağıyor ancak hiçbirini almaya gitmiyor.

8. Başrolünde olduğu PK adlı film, tüm zamanların en yüksek hasılat yapan Hint filmi unvanına sahip.

Bir diğer büyük başarısı da, Lagaan filminin Oscar'a aday olan 3. film olmasıydı.

9. Peki, Bollywood dışında neleri seviyor? Star Wars'un hayranı. Bir de Alfred Hitchcock filmlerine bayılıyor.

Oyunculardan ise Leonardo DiCaprio ile Daniel Day-Lewis'i beğeniyor.

10. Lakabı "Bay Mükemmel"miş. Çünkü işinde mükemmelliyetçi biri olduğu söyleniyor.

Bollywood'da bazı ilginç alışkanlık vardır; bir aktörün tek seferde birkaç filmde çalıştığı olabiliyor ve senaryo tamamlanmadan, doğaçlama filmler çekildiği olabiliyor. Aamir Khan buna karşı. Tek seferde bir film çekme ve bitmiş senaryo olması kurallarına büyük önem veriyor.

11. Aamir Khan Bolywood’un en çok kazanan oyuncusu. 2013 yılında TIME dergisi tarafından dünyanın en etkili 100 insanı arasında gösterildi.

Bonus: Ünlü yıldızın köpeğinin ismi "Sharukh"tur.

İsim tanıdık gelmiş olabilir. Bir diğer Bollywood yıldızı Shah Rukh Khan ile arasının pek iyi olmadığı içinmiş.

Yeni başlayanlar için izlenmesi gereken filmlerini de önerelim:

# Yerdeki Yıldızlar / Taare Zameen Par (2007)

Karşımızda yaramaz, tembel, kavgacı bir çocuk var: Ishaan... Acaba öyle mi?

Hikayemiz Ishaan'ın okulunda başlar, ödevlerini yapmayı çok önceleri bırakmış delikanlımız. Kafasında sadece hayal ettiği kendi dünyası var. Öğretmenleri, arkadaşları ondan acayip şikayetçi. Geçen sene 3. sınıfta kaldığı için bu yıl tekrarını okuyor ama gram ilerleme yok. Sınıfının birincisi olan abisi Yohaan'a bakıldığında ikisinin kardeş olduğuna kimse inanmaz. Prensipli babamız bir türlü yola getiremiyor oğlunu. Çaresiz annesinin elinden ise sadece gözyaşı dökmek geliyor. Geriye bıraktığı kariyeri, senelerdir verdiği emeği para etmemiş. Bir gün, uslanmaz oğlunun bunca yapıp ettiğinin üzerine okuldan kaçtığını da duyduklarında, ağzına kadar dolan bardakları taşıverir ebeveynlerin. Artık Ishaan'ın terbiye olma vakti gelmiştir. Baba bağlantılı olduğu bir tanıdığına ulaşır, Ishaan'ın önüne "yatılı okulun yolu" açılır. Bakalım Ishaan'ı yatılı okulda neler beklemektedir?

http://www.imdb.com/title/tt0986264/

# Lagaan: Evvel Zaman İçinde Hindistan'da / Lagaan: Once Upon a Time in India (2001)

1893’te, İngiliz sömürge yönetimi sırasında, Champaner adındaki küçük tarım köyünde, bütün gözler gökyüzüne çevrilmiştir. Son yağmur mevsimi çok kısa sürmüştür, bu yıl da tek bir damla yağmur bile düşmemiştir. Endişelenen köylüler, tam hasat öşürü “lagaan”dan bağışık tutulmayı talep edecekken, verginin bu yıl iki katına çıkarıldığını öğrenirler. Bhuvan adında genç bir çiftçinin önderliğinde, eyaletin racasını görmeye giderler. Raca onlara bu konuda yetkisi olmadığını, kararın İngilizler tarafından verildiğini söyler. Kaprisli, öfkeli ve kibirli Yüzbaşı Russell, köylülere kendi subaylarından oluşan bir takımla kriket maçı teklif eder, ne var ki köylüler bu oyunu hiç bilmez. Maçı kazanırlarsa, üç yıl boyunca lagaan’dan bağışık tutulacaklardır; kaybederlerse, lagaan üç katına çıkacaktır. Acaba Bhuvan, köylüleri ellerinden geleni yapıp şanslarını denemeye ikna edebilecek midir?

http://www.imdb.com/title/tt0169102/

# Fanaa (2006)

Zooni (Kajol) görme engelli güzel bir kızdır. Bir gün Cumhuriyet kutlamalarında sahne almak için turla Delhi'ye giderken tur rehberi Rehan'a (Aamir Khan) aşık olur. Zooni gözlerinden ameliyat olur ama Rehan'ı hiç göremeden bir bombalı saldırı sonucu kaybeder. Zooni Rehan'ı kaybetmenin üzüntüsüyle ile yaşamaya çalışırken bir gün kapısı çalınır ve kendini hiç bilmediği olayların içinde bulur. Rehan yaşıyor mudur?

http://www.imdb.com/title/tt0439662/

# Sarıya Boya / Rang De Basanti (2006)

Genç bir İngiliz kadın(Sue), büyükbabasının 1920 yıllarında Hindistan‘ın özgürlüğü hakkında yazdığı günlüğü ile ilgili bir belgesel çekmek için Hindistan’a gider.
Hindistan’da kendisine yardım etmeyi kabul eden Hintli genç kız (Sonia) ile birlikte belgesel filmde oynayacak oyuncuyu üniversitede aramaya kalkışırlar. Kültüründen uzaklaşmış birçok aday kitlesinden sonra kötünün iyisi tadında bir grup oluşturulur. Grup, belgesel çekildikçe konuyu kavramaya, benimsemeye ve haliyle de bilinçlenmeye başlar…

Sarı, Hint kültüründe fedakarlık anlamına gelmekteymiş. Bu yüzden filmin bir kısmı sarı renginde çekilmiş.

http://www.imdb.com/title/tt0405508/

# Ghajini (2008)

Film, 2000 yapımı Memento filminin yeniden çekimidir.

Kalpana küçük bir reklam filminde oyunculuk yapıyordur. Sanjay(Aamir Khan) ise Amerika'da eğitimini tamamlamış ve babasından kalan Air Voice şirketinin başına geçmiştir. Sanjay reklam afişi için belirlediği evde Kalpana kalmaktadır. Sanjay'ın adamları Kalpana ile görüşmeye giderler, fakat Kalpana'nın iş yerindeki arkadaşları Sanjay'ın ona aşık olduğunu sanırlar. Ve bundan sonra Kalpana ile Sanjay'ın maceraları başlar. Birbirlerine aşık olurlar. İkili, iş gerekçesi ile farklı yerlere çalışmaya gider ama bir daha birbirlerini göremezler. Bunun sebebi olan kişi ise Ghajinidir. Bundan sonrası hayatta kalan, hafızasını kaybeden ve 15 dakikada bir her şeyi unutan Sanjay'ın intikamıdır.

http://www.imdb.com/title/tt1166100/

# Talaash (2012)

Polis müfettişi Surjan(Aamir Khan), oğlu Karen'i bir kaza sonucu kaybettiğinden eşi Roshini(Rani Mukerji) evlilikleri bitmek üzeredir. Bu sırada Bollywood yıldızı Arman Kapoor'un şüpheli bir trafik kazası yüzünden ölümü üzerine Surjan Singh soruşturmaya başlar. Genelevde çalışan Simran(Kareena Kapoor) sayesinde derinlerde saklı kalmış gerçekler bir bir gün yüzüne çıkmıştır. Çıkan gerçekler bazıları için azap dolu günlerin başlangıcı, bazıları içinse huzura ermenin mutluluğu olacaktır...

http://www.imdb.com/title/tt1787988/

# PK (2014)

P.K. bir şehirdeki yabancının düşünceler komedisidir. P.K.(Aamir Khan) Daha önce kimsenin sormadığı sorular sorar. Bunlar masum, çocuk gibi sorulardır ama cevapları enteresandır. P.K.'in masum gözlerini gören insanlar kendi monoton hayatlarını gözden geçirirler. P.K.'in sadık arkadaşları ve dostları olur. Kırık kalpleri düzeltir, öfkeleri dindirir. P.K.'in çocuksu merakı kendisi ve milyonlarca insan için manevi bir yolculuğa dönüşür. Film karmaşık felsefelerin iddialı ve benzersiz yönlerini orijinal bir şekilde ortaya koyuyor. Ayrıca basit, kahkaha dolu, insani bir aşk masalı da süregidiyor. Sonuç olarak ayrı dünyalardan gelen yabancılar arasında dostluk destanı işlenmiş diyebiliriz.

http://www.imdb.com/title/tt2338151/

# Dil Chahta Hai (2001)

Üç sıkı arkadaş... Üçünün de aşka farklı bakışları var. Biri her gördüğü kıza aşık olduğunu sanır, biri aşka inanmaz hep çapkınlık peşindedir, diğeri ise aşk hakkında pek konuşmaz... Günün birinde kader hepsine öyle bir oyun oynar ki aşk hepsine bir ders verir. İçinde aşkı, dostluğu, ayrılığı, yalnızlığı, sevinci, hüznü bulabileceğiniz bir başyapıt!

http://www.imdb.com/title/tt0292490/

# Dangal (2016)

Film başarılı bir güreşçi olan Phogat’ın kızları da babaları gibi bu spora büyük ilgi duyarlar. Bu sayede hem bir güreşçi hem baba hem de bir antrenör olan Phogat’ın yaşadıkları incelikle bir dil ile hikayenin alt zemini oluşturmaktadır. Bu film için hayli kilo almak zorunda kalan ünlü oyuncu ve yönetmenin yaşadığı değişimler ve farklı yaşlardaki halleri hem etkileyici oyunculuk hem de sinematografik açıdan seyirci üzerinde takdire şayan izler bırakacaktır.

http://www.imdb.com/title/tt5074352/

# 3 Aptal / 3 Idiots (2009)

Film, Hindistan'ın en iyi mühendislik okuluna başlayan öğrencilerin hayatını anlatıyor. Sistemin daima yarış üzerine kurulu olduğu, herkesin en iyi olmaya çabaladığı bir okulda sistemi değiştirmeye çalışan bir öğrenci ve onun en yakın iki arkadaşı. Başlarından geçenler, hayattan aslında ne istedikleri. Ranco karakterinin başrol oynadığı film dram ve komedi türünü en iyi şekilde harmanlayarak öğretici bir film olmakta.

http://www.imdb.com/title/tt1187043/

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hrayb-freemoon

Aamir Khan sigara kullanır hatta sık sık bırakıp yeniden başlıyor(eşi Kiran istediği için), eskiden günde minimum 40 adet sigara içerdi. Yanlış bilgi!

afrasze

AamirKhan Türkiye Blog Sitesi Açıldı Arkadaşlar.

berkant-saglam

Bugün de Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın davetlisi olarak İstanbul'a geldi Aamir Khan. Hint Sineması denince akla gelen en önemli oyunculardan ve filmlerini severek izledim. Film tavsiyesi arayanlara önerilir:

sadullah-eren

dhoom 3 nerde ?

cerba

ulan bi şey yapıonuz düzgün yapın lan :D :D Shah la araları kötü falan değil köpeğin adını da o koymadı zaten öyleydi. sigarayı arada içer alkolde ilk karısından boşandıktan sonra çok içiyodu şimdi içmio braktı .... araştırıp yazın salak saçma haberleri alıp kopyalamayın :D :D

Görüş Bildir