Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bitse de Gitsek Dediğimiz 2020 Yılı ve 2021’den Beklentilerimiz

0PAYLAŞIM

Kapak görseli kaynağı: Photo by Markus Winkler on Unsplash

Elimizde olsa Control-Alt-Delete yaparak hepimizin tarihten silmeyi arzuladığı, yılların yüz karası 2020 hızlıca akıp giderken, bizim 2021’den beklentilerimiz ne? Ya da 2021’in biz insanlardan beklediği ne? Gelin bir göz atalım! ;)

Başladığı günden beri üzerimizde kara bulut gibi gezen 2020, ardı arkası kesilmeyen hadiseleriyle hepimizin canından bezdirdi. Haliyle bu yıldan umudu kesenler, 2021'i değişim, yenilik yılı olarak kucaklamayı umuyorlar. Ama 2021, gerçekten de bir devrin sonu, "Yeni Dünya"nın başlangıcı mı olacak? İşte orası biraz şüpheli! 😂

"Corona" birası da 2020 yılı benim yılım olur diyordu...

Koronavirüs pandemisi, ekonomiden turizme; eğitim sektöründen eğlence sektörüne kadar hayatımıza dokunan her alanda kendinden söz ettirdi. Belirsizliğin hat safhada olduğu, tüm planların suya düştüğü bu dönemde; bilim, teknoloji ve toplumlar arası yardımlaşma biraz olsun bizi sevindirdi. Bu dayanışmayı kriz halinde olmadığımızda da sağlayabilecek miyiz?

Avustralya ve iklim değişikliği: "Yeni Dünya" bu konuda nasıl bir yol izleyecek?

Görsel kaynak: Australia’s wildfire disaster

Doğa, hayvanlar ve toplum üzerindeki yıkıcı hasarlarıyla, Avustralya'daki bitmek bilmeyen yangın faciaları, 2020'nin itibarını pek de düzeltemedi. İnsanlık olarak doğaya ve hayvanlara duyarlı, iklim değişikliği kavramına farkındalık yaratmış bir 2021 görebilecek miyiz?

Kobe ve Gigi... Hayat kısa ve beklenmedik. Değerini bil!

Görsel kaynak: Kobe Bryant (†41) + Gianna Bryant (†13)

2020'nin başında aldığımız en yürek burkan kayıplardan biriydi. Hayat devam etmek zorunda ve insanoğlu "zaman" ilacını kullanarak her şeye alışmaya programlanmış. Ama biz insanlar gerçekten hayatın değerini biraz olsun öğrenebildik mi? Yoksa 2021'de yine değer olgumuz kaybedince mi ortaya çıkacak?

Pandemi dönemi bile plastik atık kirliliği. Duyarsızlık mı bencillik mi?

Görsel kaynaklar: Coronavirus plastic waste polluting the environment

Tek kullanımlık maskeler, eldivenler ve plastik dezenfektanlar bizi COVID-19'a karşı ayakta tutuyor. Ama bu korumanın karşısında kendi üstümüze düşeni yapamamışız. Bizim duyarsızlığımızın, ve belki de umursamazlığımızın acısını, bizim de bir parçası olduğumuz dünyamız, doğamız, denizlerimiz ve dostlarımız olan hayvanlar çekiyor. İşte 2021 bunun için bir değişim yılı olacak mı? Etrafımızda olup bitenlerin farkına varmak için güzel bir fırsat olsa gerek!

Tanışma-->Flört-->Evlilik-->Çocuk-->Karantina-->Boşanma 🙈

Aynı evde ilk defa bu kadar uzun süre kalan çiftler, birbirlerinin hiç bilmedikleri yönlerini ortaya çıkardılar. Haliyle bu kadar gerçeği kaldıramayan eşler de boşanmaya doğru gitti. 2021 daha sağlıklı kararlar verdiğimiz, etkili iletişim kurabildiğimiz bir yıl olacak mı?

"Nefes alamıyorum..."

George Floyd'un cinayeti dünyaya bir ders olacak mı? Yoksa onun adı da, diğer canı hiç yoktan kıyılan masumlarla beraber unutulacak mı? #BlackLivesMatter

2021'de ırkçılığa, bizden farklı olanı ayrıştırmaya son. Dünya, biz el ele verince daha güzel.

Manga yoksa, Eurovision da yok! 😜

Görsel kaynaklar: Tokyo Olympics officially postponed to 2021 due to coronavirus pandemic & Eurovision 2020 is Cancelled

Manga kazanmadığından beri zaten Eurovision'un tadı tuzu yoktu! Bu yıl da Rotterdam'da gerçekleşmesi planlanan uluslararası etkinlik iptal edildi. 2020 Tokyo Yaz Olimpiyatları da 2021'ye ertelendi.

2020'de de güzel şeyler oluyor dedik. Tek güzel şey Hepsi 1'in barışması oldu.

Ey korona, sen nelere kadirsin!

11 yıllık husumet de, seninle son buldu.

Tabii SpaceX'in ilk insanlı uzay seferini de atlamamak lazım!

İşte o muhteşem kalkış anını görmek bir tık uzağında: Twitter

2021'de devrim niteliğindeki bu uzay yolculuğunun ve uzay bilimindeki gelişmelerin devamını görmeyi umuyoruz!

2020'de bitirdiğimiz dizilerin, filmlerin, kitapların haddi hesabı yok!

Her şeyden önce bu dönem bize düşünme, sorgulama ve kendimizle vakit geçirme olanağı verdi. Netflix de sanki buna çoktan hazırmış gibi, her gün yeni içerik paylaşıyordu. O yüzden keyfimize diyecek yok! 

Ama sen bu zamanı biraz olsun kendine ayırdıysan, işte o zaman 2021'e daha sağlıklı ve olgun gireceksin:)

Soruyorum, o halde varım! Harekete geç! ;)

Evet! Her şey gerçekten de bizim elimizde. 2021'de bizi nelerin beklediğini, alacağımız tavır ve yaklaşım belirleyecek. 

Sorularımız var. Olmalı da... İşte o zaman farkındalık ve değişim gelecek!

2021'de bizi çok güzel şeyler bekliyor. Sen adım at ki, diğerlerine örnek ol. Sen iyi ol ki, etrafına güzellik saç.

BEKLE BİZİ 2021! BOMBA GİBİ GELİYORUZ!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
lordcoffee

gelecekten kik ne bekliyor hepsi burada. www.futuristick.app

Görüş Bildir