Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bir Gün Mutlaka İşinize Yarayacak 11 Hayat Kurtarıcı Bilgi

-
Abone ol

Var olduğumuz sürece "Benim başıma gelmez!" diye düşündüğümüz birçok zor durumla karşı karşıya kalabiliriz. İşte bu yüzden gereksiz diye düşünmeden önce bu bilgilere göz atmak hayatınızı kurtarabilir. 

9GAG' tan esinlenerek hazırladığımız içeriğimizle karşınızdayız.

Kaynak: https://9gag.com/gag/aDWNbyx?ref=fbp

1. Yılan ve akrep sokmalarında zehri emerek tükürmeyin!

Zehri emen kişinin ağzındaki bakterilerden dolayı o kişi de zehirlenebilir. Yapılması gereken ısırılan bölge fazla hareket ettirilmeden kalbe göre daha alt düzeyde tutularak kişiyi derhal hastaneye götürmektir.

2. Ayıdan koşarak kaçmaya çalışmayın!

Ayıyla karşılaştığınızda fiziksel olarak daha büyük gözükmeye çalışmak ve bağırmak saldırıyı engelleyebilir. Ölü taklidi yapmak ayıyı meraklandırabileceği için her zaman doğru değildir. Örneğin siyah ayı saldırısından kurtulmak için dövüşmeniz kesinlikle daha doğru olacaktır.

3. Hemen yemek bulmak zorunda değilsiniz!

Issız bir adadaysanız öncelikle sakin olmaya çalışın. Yemekten önce su ve barınak bulmak için çaba harcayın çünkü açlığa 3-6 haftaya kadar dayanabilirsiniz.

4. Her kaktüsün suyunu içmeyin!

Eğer arındırma işlemini biliyorsanız varil kaktüslerin bir türünün suyunu içmek işe yarayabilir. Ancak genellikle sizi hastalandırıp daha fazla susuz kalmanıza neden olur hatta sizi öldürebilir.

5. Yosunlar her zaman kuzeyi göstermez!

Sadece yosunlara bakarak "Aaa kuzey bu tarafmış!" tespiti tam olarak doğru değildir. Çünkü yosuna sebep olan şey nemdir. Örneğin çok nemli bölgelerde her tarafını yosun sarmış ağaçlar görmek mümkündür.

6. Hayvanların her yediği güvenli değildir!

"O yediyse ben de yiyebilirim." düşüncesi her zaman doğru değildir. Örneğin kuşların ve sincapların yediği bazı böğürtlenler ve mantarlar insanları öldürebilir.

7. Köpekbalığından kaçmaya çalışmayın!

Köpekbalığı saldırısına maruz kaldığınızda öncelikle köpekbalığıyla aranıza katı bir cisim koymayı deneyin. Eğer yetmiyorsa burun kısmına veya solungaçlarına doğru yumruk atın. Bu durum köpekbalığını rahatsız ederek uzaklaşmasını sağlayabilir.

8. Rip akıntısına kapılırsanız kıyıya doğru yüzmeyin!

Kıyıya doğru yüzmeye çalışmak en çok yapılan hatalardan birisidir. Oysaki böyle bir durumda kıyıya paralel olarak yüzmek birçok insanın hayatını kurtarabilir.

9. Donan bölgeyi ovuşturmayın!

Donan bölgeyi ovuşturmak ya da direkt ısı kaynaklarına maruz bırakmak dokunun daha fazla hasar görmesine neden olur. Yapılması gereken kişiyi battaniye desteği ve ten temasıyla yavaş yavaş ısıtmaya çalışmaktır.

10. Eğik bir çatı her zaman mükemmel bir barınak değildir!

Eğik bir çatı sizi rüzgârdan koruyabilir; fakat geceleri üşümeye karşı bir önlem değildir. Bu yüzden barınak olarak daha elverişli bir yer seçmeli veya yapmalısınız.

11. Suyu kaynatmak tam olarak temiz su elde ettiğinizi göstermez!

Suyu kaynatarak içerisindeki mikropları ve bakterileri öldürmek mümkündür; fakat kir ve pislik suda kalmaya devam eder. Suyu bir parça kumaş yardımıyla süzerek kaynatmak daha temiz su elde etmenizi sağlar.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

Hayvanları çok severim ve aşırı zorunluluk/ölüm riski olmadığı sürece şiddete karşıyımdır ama öyle bir anlatmış ki Editör Bey ayı dövesim geldi.

abdulkadir-ozturk

köpek balığından kaçmayın sakinliğinizi koruyun ve denizin güneşin tadını çıkartın. ölmek için mükemmel bir gün değil mi ?

mubarek.kullanici

bir insan neden kaktüs suyu içsin ya :D

corpse-bride

çöle düşünce anlarsın

kolombiya-sahi

anne olursan anlarsın mantığı ile söylenmiş bi söz gibi geldi. Dolayısı ile soruyorum. Düştün mü ?

musikisinas-don-vito

Suyun altında köpek balığına hızlı bir yumruk atacak gücü nereden bulacağız? Herkes Flash değil ki suyun altında da mermi gibi hızlı olsun...

murat-efe-girgin

teksasın kaktüsü iyi diyorlar

Görüş Bildir