Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bırakın Maymunları, Yunusları: Hayvanlar Aleminin Yeni Dehaları Belli Oldu!

-

Şimdi sırada rakunların ne kadar zeki olduğu var! Eğer bizim karşımızda bir puzzle olsa direkt çözmeye koyuluruz ama rakunlara puzzle verirsek onlar sadece çözmek için değil yeni bir formül bulmak için çalışırlar.

Hadi birlikte rakunların ne kadar zeki yaratıklar olduğunu keşfedelim!

Kaynak: http://www.sciencealert.com/raccoons-aes...

Birçok bilim insanı rakunların inceleme altında olduğu bir test örneği kullandılar. Bu test örneğinde suyun yer değiştirmesinden yola çıktılar.

Bu fikir de aslında ünlü fabl yazarı Aesop'un yazdığı "The Crow and The Pitcher" kitabına dayanıyor.

Fabl, susamış bir karganın sürahiden su içemediğini anlatıyor. Suyun seviyesini arttırmak için de kuş sürahinin içine taş atıyor ve suyu içebiliyor.

Wyoming Üniversitesi'nden araştırmacılar ve USDA National Wildlife Araştırma Merkezi rakunlarla farklı yenilikler buldular.

Bir silindire rakunun ulaşamayacağı yere kadar su ve marshmallow konuluyor. Alıştırma zamanına geçildiğinde ise tüpün kenarına taşlar koyuluyor.

Rakun bu düzeneği devirdiğinde, taşların suyu yükselttiğini görecek.

2 rakun bu durumu fark ediyor ve marshmallowa ulaşabiliyor. 3. rakun ise sinsilik yapıp yeni bir yöntem deniyor. Tüm şişeyi boşaltarak suyla birlikte marshmallowları alıyor.

Kesinlikle kuşlar bunu yapmamıştır!

Bu davranışı kuşlar ya da küçük çocuklar bile yapamaz. Örneğin, rakunlara 2 farklı boyutta taş verilsin ilk önce küçük olanı dener eğer suyu yükseltmezse büyüğü kullanır.

Bilim adamların rakunların bu davranışlarını davranışsal, biçimsel ve kavramsal açıdan etkilediğini düşünüyor.

Rakunlar mantıkla hareket etmiyor bu davranışlarının sebebi keşfetmeyi çok sevmeleridir. Bu yüzden yaptıkları bizi şaşırtmıyor doğalarında var!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
hackersafe

<3<3<3

senkimsinya

marshmallow suda erimio mu aq

jaymz-jetfeeld

400 lira bütçeyle rakun olmayı başarabilecek misin?

tolciya

arkadaşlar kanalıma hoşgeldiniz 400 TL bütçeyle rakun olup bir gün geçirdik challenge

Görüş Bildir