Bir Zamanlar Fakirlik Göstergesiyken Şimdilerde Kıymete Binmiş 14 Şey

3.3bPAYLAŞIM

Bir olgunun değerli olup olmaması, bizim ona verdiğimiz anlama göre değişiyor görüldüğü gibi. Bir kez daha anlıyoruz ki, değişmeyen tek şey değişimin kendisidir. 😌

1. Yırtık kot pantolon

Pantolon yırtıksa o kusuru kapatmak adına yama yapılırdı bir dönem, utana sıkıla giyilirdi o pantolon. Şimdiyse yırtık olması cool'luk göstergesi oldu.

İnsan gerçekten hayret ediyor!

2. Samanlı, boklu köy yumurtası

Köy yumurtası için "Köylü müsün ya, yenir mi o?" deniyordu, ama şimdi pek değerlendi. Hem az bulunuyor hem de fiyatı fabrika yumurtasına göre iki kat daha pahalı. Parasına değer tabii ki.

3. Tavuk kanadı

Büyüklerimiz anlatır; 80'lerde tavuğun kanatları kesilip çöpe atılırmış, almak isteyenler de utana sıkıla alırmış. Şimdiyse kıymete bindi, çeşit çeşit soslarla fast food'un kralı oldu.

4. Müstakil, bahçeli evde oturmak

Apartmanda oturmak açık ara bir zenginlik göstergesiydi bundan 30 yıl önce kadar. Çok şey değişti artık, apartmandakiler müstakil eve çıkmanın planlarını yapıyor; ama gelin görün ki bu evler ateş pahası oldu.

5. Sakal bırakmak

Bakımsızlık, varoşluk göstergesi olarak görülürken şimdi erkek imajının vazgeçilmezi oldu. Bu imaj uzun yıllar sürecek gibi.

6. Kına gecesi

"Kınayı getir aney!" sözlerini sosyetede duymak mümkün değilken, artık en zenginler için olmazsa olmaza dönüştü. Story üstüne story atmalık...

7. Tam buğday ekmeği

Eskiden tam buğday ekmeğini fakirler yerdi, francala'yı ise maddi durumu iyi olanlar yerdi. Şimdiyse tam tersi.

8. Mum

Yoksul semtlerinde elektrikler sık sık kesildiği için durumu olmayan ailelerle özdeşleşmişti mum. Şimdiyse mum sadece ortam yaratmak amacıyla lüks mekanlarda kullanılıyor.

Edison'ın "Elektrik o kadar ucuz olacak ki mum sadece zenginlere ait olacak." sözü gerçekleşti bir bakıma.

9. Ev yemeği

Restorana gidip, ev yemeğinden farklı olan herhangi bir yemeği yemek kalite göstergesiydi. Bu dönemdeyse ev yemeği yapan yerde yemek de bir kalite göstergesi haline geldi. Çok da iyi oldu.

10. Memur olmak

Eskiden memura kız verilmezdi, şimdi "Memur bir eş bul, e mi?" diye tembih ediliyor. Devir değişti.

11. Ot yemek

Bir ailenin sofrasında ot yemekleri varsa o ailenin fakir olduğu algısı vardı, et alamadığı düşünülürdü. Oysa şimdi ot yemek sağlıklı bir yaşamın anahtarı olarak gösteriliyor.

Alaçatı Ot Festivali için ta İstanbul'dan kalkıp gidenler var mesela.

12. Kırsal alanda düğün yapmak

Bağı, bahçesi olanlar düğününü, derneğini zaten buralarda yaparlardı ama "Salon tutacak paraları yok" denirdi. Şimdi tersi oldu; bağı, bahçesi olanlar salon tutarken, zengin kesim kır düğünü yapmak için can atıyor.

13. Kurtlu, delikli elma

2000'ler sonrasında sert bir geçişle değeri anlaşıldı organik gıdaların. Burun kıvrılan kurtlu elma, bir anda kıymete bindi. İnsanların aklı başına geldi aslında.

14. Köy kahvaltısı

Kibrit kutusu büyüklüğündeki peynirin olduğu kahvaltı dönemi geride kalalı çok oldu. Bundan sonra kırsal bir yöreye gidip, orada köy kahvaltısı yapmak klas bir duruma dönüştü zamanla.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ffyakuza

Kendi karakterinizi bozmaya gerek yok bugün yaptığın bir şey yarın öbür gün zaten popüler olacak illa ki. Saçma sapan şeylere takılmayın yeter ki.

ipektou

Elektrik o kadar ucuz ki böylesi ucuz bir imkanı kullanmak bana çok banal geliyor, evimde mumla aydınlanıyorum ...

yesim-un11

:D :D

galatacimbm1905

Lan tavuk kanadını hangi mal atar? Ulan tavuğun tüm lezzeti orada zaten.

erci-e

Yok yahu, ev yemeği her dönem kıymetliydi. Ev yemeği candır.

aaabbbcccddd

bu içeriği hazırlayan kişi mutsuzluktan, negatiflikten ölebilir

ucanoglak

asdfghjkl

Görüş Bildir