Bir Öğrencinin Türkçe Sınavında 'Hayaliniz Nedir?' Sorusuna Verdiği Herkesin İçini Acıtan Cevabı

3.3bPAYLAŞIM

Çocukların hayalleri çalındı!

Her ne kadar birileri kabul etmese de ülke büyük bir bataklığın içerisinde. Bu bataklıkta biz vatandaşlar bir şekilde hayatta kalmak için çabalıyoruz. Neredeyse borcu olmayan insan yok! Mücadeleden vazgeçen insanlar çareyi bu hayattan göçüp gitmekte buluyorlar.

Bunlar bizim gerçeğimiz. Hiçbir koşulda ve zamanda yadsıyamayız! Çocuklarımıza güzel bir gelecek sunmak artık hayal. Onlar da aileleri gibi bu bataklıkta debeleniyorlar. Artık onlar da bizler gibi yaşam mücadelesi veriyorlar. Parka gitmek, kitap okumak ya da ders çalışmakla meşgul olacaklarına geçim derdimizi paylaşır oldular.

Gazeteci Yeliz Koray Twitter hesabında Türkçe sınavında bir öğrencinin hayalini paylaştığında çocuklarımızın geleceğini çaldığımızı bir kere daha anladık.

@YelizzKoray

Küçücük bir çocuğun hayali bu... Sadece babasının borcunun olmamasını istiyor. Bu küçücük bedenlerine yükler bindirdik ülkece. Gördünüz mü?

İçimizi acıttı bu hayal. Yutkunamadık bir süre...

@sersgr

@EmrecanErgenn

@checkboneee

@ozgeozciftciii

@bilgesto

@kirca_ceren

@AlperKayhann10

@adanus65

@UguurColakk

@nolorida

Tüm bunların yanında yazının gerçek olduğuna inanmayanlar, algı operasyonu yapıldığını söyleyenler de vardı.

@Bayram14487870

Diyelim ki bu yazıyı öğretmen yazdı. Peki borçlarını ödeyemediği ve çocukları aç kaldığı için intihar eden insanların varlığını değiştirir mi bu?

Binlerce insanın kapısına alacaklıların dayandığı gerçeğini değiştirir mi? Değiştirmez! Bunlar bu ülkede yüzleşmemiz ve artık kabul etmemiz gereken durumlar. Algıymış, yalanmış diyerek inkar edemezsiniz!

Bu arada öğretmenin puanlama sistemine de takılanlar olmuş. Bilmeyenler için hemen belirtelim. 20. soru hem bonus hem de ilkokullarda bu tarz puanlama yapılıyormuş.

@trakyaliyizbiz

Yorumlarda buluşalım!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
patavatsizmelek

Siz daha oy verin şerefizler bu akpye tamam mı... Bu çocukların hepsinin günahı boynunuza. Çok dindarsınız ya hani, burnunuzdan gelsin fitil fitil...

arleamon

Sınavın puan toplamı 105 ediyor. Öğretmen matematik de bilmiyor anlaşılan. Ne kadar kötü bir eğitim sistemimiz var. Çocuğun cevabı çok üzücü. Ancak üzücü olan diğer taraf bir çocuğun hayalinin sınavda soru olarak karşısına çıkması bence. Benim hayalime not vermek sana mı düştü? Gel benimle sohbet et o zaman sor hayallerimi. Sınavda sorup benim hayallerimi not ile ölçmeye çalışmak nedir???

bookworm

Pudra şekeri güzelleri sizi! Memleket kan ağlıyor bunlar hâla koltuklarının derdinde, kraldan çok kralcılar sayesinde!

singing-in-the-rain

Al işte Fırat'ın kıyısından kurtların kaptığı bir kuzu. Vebalini al tepe tepe kullan.

wiseacre

Üzülerek söylüyorum ki 'küçücük' bir çocuğun yazısı o şekilde olmaz. İncelemedim, çocuğun yaşı yazıyor muydu, bilgileri var mıydı bilemiyorum fakat 'küçücük' ibaresi geçtiği için söyleyebilirim ki, bir öğretmen olarak ilkokul çocuğunun yazısının kesinlikle o şekilde olmayacağını biliyorum. İnsan duygularına hitap eden bir kurgu olmuş.

eylul-turna

ilk okul 8 yil zorunlu egitim, eskisi gibi 5 sene degil. 12-13 yasinda olan birinin yazisi elbette boyle olabilir.

t-c-ahmet-yilmaz

21 yıllık öğretmenim o yazıya kurban olurum . seçimlerde hala parmak basan binlerce insan görüyorum. zira sınıfta kalmak yıllar evvel kaldırıldı ; okul bahçesine eşek bağla 2 - 3 gün kalsın sene sonunda diploma vermek zorunda kalıyoruz.

baturalpkahramanbk

8 yıl ne alaka

baturalpkahramanbk

Olabilir belkide 4. veya 3. sınıftır. Benim eski defterlerime bakınca bu yazıdan daha iyi(3. sınıf ve 4. sınıf)Ayrıca yazı zaten çok iyi değil. Küçücük bir çocuk yazmış olabilir.

wiseacre

İlkokul 4 yıl, ortaokul 4 yıl şeklinde yeni sistem biliyorsunuz. Küçücük çocuktan kastım ilkokuldu.

patavatsizmelek

El yazısı kaldırıldığı için artık bu tip yazılar yazmak 3 ve 4. sınıflar için zor değil. Bizde el yazısı olmasına rağmen 4. sınıfta inci gibi yazım vardı :D

Görüş Bildir