Bir İhtişamın Yok Okuluşu Olarak Hafızalara Kazınan Titanik Trajedisi ile İlgili 18 Gerçek

-
Abone ol

Tarihin en büyük yolcu gemisi kazalarından biri olan Titanik... Binlerce ölüm ve onlarca komplo teorisi. Peki gerçekte yaşananlar nelerdi?

Kaynak: https://www.buzzfeed.com/shelbyheinrich/...

1. Kazada geminin yolcularının yarısından fazlası öldü. Titanik, toplam 2.224 yolcu taşıyordu ve batarken 1.500 kişinin hayatına mal oldu.

2. Titanik'in okyanus dibindeki batığı muhtemelen 2030 yılında yok olmuş olacak.

Demir yiyen mikroplar, geminin pas tutmuş gövdesini yavaş yavaş tüketiyor. Aradan geçen bunca yıl sonra, gemi bir bakıma toz haline gelecek ve okyanusun akıntısında yok olup gidecek.

3. Titanik ile ilgili çekilen ilk film, geminin battığı yıl yani 1912'de yapılmıştı.

Filmin adı 'Titanik'ten Kurtarılan'dı ve gemide hayatta kalmış oyuncu Dorothy Gibson oynuyordu. Gibson o dönemde bir sessiz film yıldızıydı. Çekimler sırasında geminin battığı gece giydiği elbiseyi giyen oyuncu, tüm ekip önünde duygusal bir çöküntü yaşamış ve gözyaşlarına hakim olamamış.

4. Bir Titanik filmi de Almanya'dan 1943 yılında çıktı. Amerika ve İngiltere karşıtı bir propoganda olarak çekilen film her iki ülkede de yasaklandı.

Filmde geminin batma sebebi ülkelerin açgözlülüğü olarak sahneleniyordu.

5. Geminin batığı, 1985 yılında 'Çok Gizli' bir Soğuk Savaş askeri görevi sırasında tesadüfen keşfedildi.

Bir deniz bilimci olan Robert Ballard, 1985 yılında RMS Titanik batığını bulmada ihtiyaç duyduğu teknolojinin finanse edilmesi için, ABD donanması ile görüştü. 

Öte yandan donanma USS Scorpion ve USS Thresher denizaltılarının batıklarını bulmayı daha çok istiyordu. Donanma Ballard'dan bu batıkları bulmasını istedi, Ballard da Titanik'i aramasına izin vermeleri şartı ile bu teklifi kabul etti. Ballard'ın bunu başaramayacağına inanılıyordu fakat o görevin 12. gününde Titanik'i buldu.

6. Geminin birinci sınıf çocuk yolcularından sadece 1 çocuk hayatını kaybetti.

Loraine Allison 2 yaşındaydı, cesedi hiç bulunamadı. 1940 yılında Helen Kramer adındaki bir kadın, kayıp çocuk Lorraine'nin kendisi olduğunu iddia etti ve bu iddiasını 1992 yılındaki vefatına kadar sürdürdü. Fakat yapılan DNA testi kadının yalan söylediğini ortaya çıkardı.

7. Kaza noktasında o kadar çok ceset vardı ki, ölü bedenleri toplamaya giden geminin mumyalama sıvısı tükendi. İlk gemi sadece 306 cesedi karaya getirebildi.

8. Ünlü Macy's mağaza zincirinin ortağı Isidor Straus da gemideydi. Kendisi ve eşi İda, ayrılmayı reddettikleri için birlikte can verdiler.

Ünlü Macy's mağaza zincirinin ortağı Isidor Straus da gemideydi. Kendisi ve eşi İda, ayrılmayı reddettikleri için birlikte can verdiler.
Ünlü Macy's mağaza zincirinin ortağı Isidor Straus da gemideydi. Kendisi ve eşi İda, ayrılmayı reddettikleri için birlikte can verdiler.

James Cameron'un Titanik adlı filminde silinen bir sahnede Straus çiftini görmek mümkün.

9. 1986 yılında, Titanik batığının içine 180.000 ton vazelin doldurarak su yüzeyine çıkarma fikri ortaya atıldı.

Bir başka planda da geminin kalıntısını sıvı nitrojen ile dondurup yüzeye çıkarmak vardı.

10. Titanik'te gereğinden daha az sayıda can yeleği ve filika bulunmasının sebebi zaman aşımına uğramış bir yasaydı.

Geminin inşası sırasında, İngiliz Ticaret Odası, gemilerin üzerinde bulundurulması gereken filika sayısını yolcu sayısına göre değil geminin ağırlığına göre belirliyordu. Bu da Titanik'e 32 filika konulması gerekirken, sadece 16 filika konmasına sebep oldu.

11. Ünlü ailenin ferdi Benjamin Guggenheim, Titanik kazasında hayatını kaybetti.

İddialara göre Benjamin ve çalışanları en güzel kıyafetlerini giyip, birer centilmen gibi hayata gözlerini yumdu. Ayrıca filikalara binen kadın ve çocuklara da yardım ettiler.

12. James Cameron filminde, Titanik batarken çalmaya devam eden müzisyenler gerçek hayattan birebir alınmıştır.

Gerçek hayatta bu müzisyenler Titanik buz dağına çarptıktan 2 saat sonrasına kadar tüm kaosun içinde yüksek ritmli şarkılar ve vals parçaları çalmaya devam etti.

13. Ann Elizabeth Isham adındaki birinci sınıf yolcusu bir filikaya yerleştirilmişti fakat gemiye geri dönüp Danua cinsi köpeğini kurtarmaya çalışınca ikisi birlikte öldüler. Cesetler bulunduğunda kadın köpeğine sımsıkı sarılmış haldeydi.

14. 1985 yılında yapılan su altı araştırmasında, Titanik batığında birkaç çift hiç bozulmamış ayakkabı bulundu.

Vücutlar ve iskeletler çoktan yok olmuştu fakat ayakkabılar hiç bozulmadan su altında kalmıştı.

15. Titanik mühendis ekibinden hiçbiri kazadan kurtulamadı. 35 kişilik ekibin tamamı gemiyi terk etmedi ve acil durum çağrısı yapmaya devam ettiler.

16. Titanik battıktan bir ay sonra, kaza yerinin 500 km ötesinde içinde 3 ölü beden bulunan bir filika bulundu.

17. Gemide kardeşinin düğünü için New York'a seyahat etmekte olan bir papaz, filikalara binmeyi reddetti ve günah çıkarmak isteyenleri kabul etti. Ayrıca filikalara binenlere yardımcı oldu.

18. Ve son olarak, 2017'de yapılan bir araştırmaya göre Titanik'in batmasına sebep olan şeyin sadece buz dağına çarpma olmadığı ortaya çıktı.

Gemide ayrıca bir yangın çıkmış ve büyük hasara sebep olmuştu. Fakat gemiyi yapan şirket bu gerçeği örtbas etti. 

Araştırmacılara göre, yangın kazadan 3 hafta öncesinde çıkmış ve söndürülememişti. Mürettebat ise meydana gelen hasarı yolculara bahsetmemek üzerine talimatlar almıştır.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
black-hawk-35

Yangını bilmiyodum ama gerçek batma sebebi bukadar devasa gemiye büyük pervaneler takılması gerekken daha küçük pervaneler takılması ve gözetleme kulubesinde buz dağını fark edip kaptanın dümeni tam tur döndürmesine rağmen pervanelerin küçük olmasından dolayı geminin cüssesini kaldıramayıp manevra yapamaması ve buzdağına çarpıp geminin demirden yapılmasına rağmen gövdesini yardıktan sonra alt katlardan su alıp sonrada ikiye bölünüp atlantik okyanusunda 15 nisan 1912de gece tam 12yi gösterirken battı diye biliyom yanlışım varsa düzeltin

king-in-the-east

sonra da jack ölüyo zaten

wisletful

Bahsedilmeyen bir bilgiyide ben söyleyeyim hatta yazılmadıgına şaşırdım çünkü tüm belgesellerde konusu geçer. gemi çok uzun deniz fazla dalgalı oldugu için gemiye esneme payı yaratacak kısımları atlamışlar . Gemi yapımında bu çok sonra anlaşılınca white star line olayı büyütmemiş ve görmezden gelmiş . adı tam aklıma gelmiyor '' DERZ '' gibi bişiydi . gemi dalgalarda git gide zorlanıyordu . mahkemede ki şu sözü unutmam ama HAKİM: Lightoller gemiyi neden terk ettiniz. light : Ben gemiyi terk etmedim o bizi terk etti. :D :)) Denizcilik tarihine geçmiştir bu söz hatta deniz müzesinde bir yerde de görmüştüm bu satırları ,

Gizli Kullanıcı

Yangın olayı hakkında insanlara yanlış bilgi veriyorsunuz! Titanik’te çıkan yangının geminin gövdesini zayıflatmadığı biliniyor. Saçma salak teoriler atmayın. Merak ediyorsanız ve ingilizceniz iyi ise Titanic; Honor and Glory kanalına bakabilirsiniz.

Gizli Kullanıcı

Yangın 5. Kompartmanda çıkmıştı ve geminin kapıları büyük çoğunlukla su girişini engelliyordu ta ki kompartmanlar arası duvarlar çökene kadar.

Gizli Kullanıcı

Yangın demiri zayıflatmadı veya bükmedi. Gemi zaten 5 kompartmandan su aldığı için batıcaktı. O kadar büyük bir buzdağına yandan giren gemi için ne olmasını beliyorsunuz? Milleti sadece komplo teorileri ile besliyorsunuz.

blizzard

Gemi batarken çalmaya devam eden müzisyenlerin hikâyesi çok tanıdık geldi.

murat-carole-sayin

Banada çok tanıdık geldi keMAL reisin SGK'yı batırması ile benzerlikleri çok.

blizzard

23 Mart günü "Şu biatçılığından kurtulup ülkeyi belediye başkanı, vali ve 'Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın' yönetmediğini ne zaman öğreneceksin acaba?" cümlesini sana cevap olarak yazmamdaki niyet, 1992 yılında Demirel'in plânsız olarak getirdiği emeklilik yasasından SSK başkanının sorumlu olamayacağını öğrenmen ve benim cehaletini ikinci defa yüzüne vurmamam içindi.

arsenic

Kilicdaroglunu zerre sevmem ama, 18 yildir ulkeyi sanki kilicdaroglu yonetiyor. Zaten tek Adam rejimindesin. Hala Kilicdaroglu diyor, hala ssk diyor, senin o olmayan beynini sikeyim.

beetle-juice

Ben chp li değilim ama şu an ki açık ne kadar bi bak istersen boş muhabbet yapma

dead-nettle.

Beetlejuice : Kılıçdaroğlu SSK yı 100 yıllığına batırmış sen bunu bilmiyosun.

kelebek_

konu titanik dönen muhabbet kılıçtaroğlu wtf ?

bergtatt

Titanic den nereye geldiniz yahu. Kendinize gelin arkadaşlar.

miralayra

yüzüne vurmak mı :) Bozkurt , sen onun yüzüne sıçsan dahi anlamaz...

onur311

Kısa süre öncesinde hakan mı ne biri vardı yandaş. Artık yorumlarda görmüyorum. Makarnalar bitmez, çomarlar tükenmez.

muhalif-kursad-zafer

25 yıldır SGK'daki yolsuzluğu ortaya çıkaran Kılıçdaroğlu haberini yolsuzluk yapan Kılıçdaroğlu'ymuş gibi kendi kitlesine susuz soluksuz yutturabilen usta hayvan terbiyecilerini tebrik ediyorum..

ernest-belfort-bax

Kardeşim bende bir şeyler yazmak istedim ancak , bu kadar sikişin üstüne sadece sigaramı yakıp gidiyorum.

Görüş Bildir