Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bir Gazetenin İlk Sayfasına Yalan Haber Sığdırma Rekoru Kıran Yeni Akit'in Akla Hayale Gelmeyecek Manşetleri

1.2bPAYLAŞIM

Akit gazetesi yine bildiğiniz gibi!

Kaynak: https://twitter.com/timursoykan/

Yeni Akit'i anlatmaya gerek var mı, emin değiliz ama elimizden geldiğince yapmaya çalışalım...

Ali İhsan Karahasanoğlu'nun sorumluluğunda çıkan gazetenin sahibi Ramazan Fatih Uğurlu... Çıktığı ilk günden bu yana sansasyonel haberlere imza atan ve tarafsız olması beklenirken genellikle yangına körükle giden Yeni Akit iktidara yakınlığıyla biliniyor.

Yaptığı haberlerle tepkilerin odağına oturan ve manşetlerinde tahrik unsurlarına yer veren Yeni Akit'in Atatürk'le ilgili bu haberini hatırlarsınız...

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü terör örgütleriyle aynı karede kullanmaları bir tarafa, haberde kullandıkları homofobik ifadeler gerçekten çok çirkindi: "Eski Türkiye özlemi içerisinde yanıp tutuşan bazı Kemalistler de, ‘özgürlük’ adı altında pozitivist bir yaklaşımla ‘eşcinsel’ sapkınlığın müptelası olmuş durumda. Sapkın düşüncelerine karşı ise en büyük engel olarak yine İslam’ı görüyorlar."

Bir tek haberler değil elbette; köşe yazarları da benzer şekilde yazılarıyla tepki çekiyor...

İlhan Oral, yayımladığı köşe yazısında kadınlara şiddeti şu cümlelerle meşrulaştırmaya çalışmıştı: “İki çocuklu kadın bir gün sekiz senelik kocasını terk ediyor. Valizlerini ve iki çocuğunu da alıyor, kocasını ve ailesini hiçe sayarak evinden kimliği bilinmeyen bir erkekle kaçıp gidiyor ve bu kadın 'özgürce seçimini yapmış oluyor.' Tabii bir tarafta kadını yüksek dozda dolduruşa getirirken diğer tarafta kocası ile arasını açmak için her türlü melaneti yaptılar. Oldu olacak bir de evden kaçan kadınlara sığınma evi icat ettiler. Evet, kadını erkekleştirirken, diğer tarafta erkeğin de bütün yetkilerini elinden aldılar. Altı ay evinden sürgün ediyorlar, bu altı ay süreyle evine beş yüz metre yaklaşmasını yasak ediyorlar. Evet, böyle hüküm veriyorlar. Güya şiddeti önleyeceklermiş ve güya kocayı şiddetten caydıracak ve kadını onun şiddetinden kurtaracaklarmış! Zaten kadının rahatça gidip kalacağı sığınma evi var veya daha da canı sıkılırsa 'elini sallıyor' erkek buluyor, gidiyor. Şu hale bakar mısınız? İbret alan huzur bulur. İbret almayan ya inadına cahil ya da zekâ özürlüsüdür. Onun için şiddete karşı koymaya kalkışmayın!”

Dünya tarihinde önemli bir yere sahip olan Paris'teki Notre Dame Katedrali'nin yanmasının ardından yaptıkları bu habere ne demeli peki?

Türkiye'nin ahının tutmasından 'cayır cayır' ifadesine kadar haberden çirkinlik akıyor!

Ama manşetten savundukları, provokasyona eden oldukları ve toplumun hassas noktalarını istismar ettikleri bazı haberler gerçekten utanç verici...

Evet, çocuk yaşta evliliği de bu manşetle savunmuşlardı!

Gazeteci ve yazar Timur Soykan, Twitter hesabından verdiği videoyla Yeni Akit'in 31 Mart seçimleri sonrası yaptığı 'işbaşı' manşetinin ardındaki gerçekleri paylaştı.

11 Nisan 2019 Perşembe günü çıkan gazetenin ilk sayfasında seçilen belediye başkanlarının ilk icraatları anlatıldı ancak işin aslı elbette öyle değildi!

Timur Soykan'ın paylaştığı videoda aktarılanları sizler için yorumsuz paylaşıyoruz...

👇

👇

👇

👇

👇

Doğru ve tarafsız haber alma özgürlüğümüze yeniden kavuşabilmemiz dileğiyle...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
erlik

Hiç düşünmeye gerek yok. 2001 yılında yapılan haberlere bir bakın. Çarşaf çarşaf kriz, yolsuzluk vs haberleri yapılırdı. Her gün haberlerde ekonomik kriz haberleri, intihar edenler vs vs. Yazar kasa olayına falan hiç girmiyorum. AKP ile bu haberler bir anda kesildi. Ülke güllük gülistanlık oldu. 18 yıl öncesine dönüyoruz yavaş yavaş. Belli bir ideolojiden beslenen güruh, gelir kaynakları kesilmesin diye hemen işe koyuldu. Mevcut yönetimlerin gücü arttıkça dahada çirkinleşecekler. 2006 Ali Kıraca'nın kaset konusu vardı. 2010 yılında Deniz Baykal. MHP millet vekilleri vs vs. Deli gibi manşetlerde gözümüze sokuldu. Gene başa dönüyoruz. Çünkü bu insanların din, adalet yada başka bir şey ile alakası yok. Din yatıkları için bir bahane, bir kılıf. Esas konu daima çıkar olacak. Bunlar daha başlangıç.

erlik

Bu 4 yıl içerisinde çok daha çirkinleşip, insanları ayrıştırmak için çok daha fazla çalışacaklar. Ama evde çorba kaynamadığı sürece ne yaparsan yap. Günden güne derinleşen ekonomik kriz. AKP'nin sürekli kötülediği Ecevit döneminde işsizlik oranı %11'di bugün ise %14. Ha bu arada bilin bakalım iki dönemin ortak noktası şu anda kim? Evet Bahçeli. Adamın kaderi yancılık. Köpek balığının yanında takılan vantuz balığı gibi. Çıkarı için orada. Çıkar bitince hemen topuk.

denobur

siz nasıl bir orospu ço*cuğusunuz ya? bipi de yanlış yere koydular zaten!

ag10

bu ve buna benzer soysuzlar oldukça bu millet bu şerefsizlerden kurtulmadıkça, ülke bir adım öteye gidemez. NET...!!

altmisbir

haber olumlama akımı yüzyılın önderi akit'i kıskanıyorsunuz.

tayfun-zenger

"En büyük savaş cehalete ve gericiliğe karşı yapılan savaştır." Mustafa Kemal ATATÜRK

Görüş Bildir