Bir Din Kültürü Öğretmeninden Yeni Yıl Kutlamalarına Dair Okunması Gereken İbretlik Yazı

22bPAYLAŞIM

2016'yı bitirirken, bir kesim tarafından sert şekilde eleştirilen yılbaşı kutlamalarını hatırlarsınız. Her sene başlayan bu tartışmalar, belki de ilk defa geride bıraktığımız yıl bu kadar çok konuşuldu. Facebook kullanıcılarının ise arka arkaya paylaştığı bir gönderi, tam da bu konulara değiniyordu. İşin ilginç yanı, bu gönderi bir Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeninin kaleminden çıkmıştı. Yazı 2014 yılına aitti ama yeniden paylaşılmaya başlanmıştı.

Belki de en çok ihtiyacımız olan bu sağduyulu tavır, umuyoruz ki tüm insanların içine işler. Artık birbirimizle ayrışmak değil, aksine daha sağlam bir bütün olma zamanı.

İnsanın bu yazıyı okuyunca hak vermemesi mümkün değil...

Ülkemizde oldukça üzücü başlayan 2017, inşallah daha kötü şeylerin yaşandığı bir yıl olmaz. Ayrışmadığımız, ötekileşmediğimiz, huzurlu bir ülke temennisiyle...

İyi bir yıl olsun herkes için!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
matrcomes

Helal valla.

57alay

doğru, true

Gizli Kullanıcı

işte insan...

ebrar-ak

Çok güzel açıklanmış.

Gizli Kullanıcı

İlk emri okumak olan, ibret almak olan, ilim ile fen ile iç içe olan bir dinin Hocasından toplumuna kendi dininin emir-yasaklarını inceleyip irdelemekten bu kadar uzak olması gerçekten şaşılası bir durum "Kuran'da benim bindiğim araba yok ama biniyorum yeni yıl yok ama kutlarım" bu iki şey birbiri ile nasıl kıyaslanır Allah'ım. Nasıl bir kafadır bu.

Gizli Kullanıcı

Önce lugaten "Tebrik etmek ayrıdır kutlamak ayrı." Saygı duy, tebrik et bu sana yakışan bir şeydir ama inandığını söylediğin inanç sistemi içinde haram olan "alkol"ü içip sex drugs and rock'n-roll kafasında bir kutlama yapmak senin yılbaşı kutlamadan daha büyük sorun değil mi acaba? Ayrıca kesin olan sahih bir hadistir ki "Her kim bir kavme benzer; o, onlardandır." Bu durumda kendi kültürümüze ait olmayan, kültür emperyalizmine dayanan her hareketimiz mekruh. Faize katkı payı demek onu helal yapmaz. Alkol içtim ama çakırkeyf oldum demek onu helal yapmaz. Yine faiz alın, yine alkol için, yine dinin zina dediği aktivitelerde bulunun bu sizi ilgilendirir sizin günahınızdır, kimse melek değil sonuçta. Ama kalkıp ta dinde böyle bir şey yok kaçıncı yüzyılda yaşıyoruz kardeşim kafasına girmeyin. Hindistan'da adamlar 1000 yıldır ineğe tapıyorum bu senede maymuna tapayım devir değişti diyor mu??

Görüş Bildir