Bir Ayda Dört Doğum Uzmanı İstifa Etmişti: Cizre'de 8 Aylık Hamile Kadın Bebeğiyle Birlikte Hayatını Kaybetti

594PAYLAŞIM

8 aylık hamile olan Peyruze Pulat, iki gün önce sancıları artınca Cizre'deki devlet hastanesine kaldırıldı. Yoğun bakıma alınan Pulat, hastanede kadın doğum uzmanı olmaması nedeniyle hayata tutunamayarak bebeği ile birlikte hayatını kaybetti.

Peyruze Pulat'ın eşi Hüsnü Pulat, eşinin sancılarının artması üzerine sabah saat 05.00'de hastaneye ambuluns ile götürdüklerini, ancak müdahale edecek kadın doğum uzmanı olmadığı için, uzman kadın doktor olan Şırnak merkez ve Silopi İlçesi'nin arandığını, oradan bir sonuç alınmayınca eşinin müdahale edilmeden bekletildiğini söyledi.

Yetkililerin açıklamalarına göre bir ay içinde hastanede çalışan dört kadın doğum uzmanı istifa etti.

Diğer iki uzmandan birinin ise bayram tatilinde olduğu, diğerinin ise tayinin çıktığı öğrenildi.

Ayrıca Cizre'de rahatsızlanan hamile kadınların ilçede doktor olmaması nedeniyle Silopi'ye nakledildiği bilgisi paylaşıldı.

Durum geçtiğimiz ay Sağlık Bakanlığı'na bildirildi fakat görevlendirilen doktor henüz gelmedi...

Bakanlığın hastaneden gelen talep üzerine Cizre'ye 1 kadın doğum uzmanı görevlendirdiği, ancak söz konusu doktorun henüz gelip göreve başlamadığı yine yetkillilerin paylaştığı bilgiler arasında.

Sevk için ambulans tahsis edilmemiş...

Evrensel gazetesine konuşan Pulat sevk için ambulans istediklerinde ise 112'nin ambulans vermediğini belirterek, “Hastane yetkilileri ve doktorlar ellerinde ambulans olmadığını ve doğum sancısı çeken eşimi kendi imkanlarımla başka hastaneye götürmemi istediler. Benim aracım olmadığı için zaten evden ambulans ile gelmiştim. Bu esnada saat baya ilerlemişti. Ben eşime baktığım da artık tepki vermemeye başlamıştı" dedi.

Hüsnü Pulat savcılığa başvurdu: 'Eşim gözlerimizin önünde sancılar içinde gözlerini hayata yumdu'

Pulat, 'eşim ve bebeğimi kaybettim, sorumluların cezalandırılmasını istiyorum' diyerek şunları söyledi:

"Eşim gözlerimizin önünde sancılar içinde gözlerini hayata yumdu. Önce eşimin kalbinin durduğunu söylediler, sonra bebeğin de kurtarılamadığını söylediler. Ben otopsi için Şırnak'a gittiğimde Cumhuriyet savcısına bütün yaşananları anlattım ve sorumlular hakkında suç duyurusunda bulundum."

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir