Bir An Önce Tarihe Karışması Gereken, İnsanlık Onuruna Aykırı 13 Cinsiyetçi Gelenek

-
Abone ol

Gelenek, örf ve adetlerimizi "benliğimiz" olarak görüyoruz ve elimizden geldiğince korumaya çalışıyoruz. Sonuçta kültürümüz, kimliğimiz...

Fakat kabul etmek gerekir ki bazı gelenekler insanlık onurunu aykırı bir şekilde aşağılayıcı ve çağ dışı. Zira her geleneğe bağlı kalsaydık şimdiye kadar dünyalılar olarak bir iğne deliği kadar yol kat edemezdik.

Gelin, şimdilerde azalmış olsa bile hala bir şekilde devam ettirilen bu aşağılayıcı ve cinsiyetçi geleneklere bir göz atalım, kendimizle yüzleşelim.

1. Başlık parası! Günümüzde artık geçerliliği kalmamış gibi görünse de, geline takılan altınlar yoluyla farklı bir şekilde uygulanmaya devam ediyor.

Hayvan mı satın alıyorsunuz, elma, armut mu satın alıyorsunuz? 

Bir insan evlenirse, kendi iradesi ve arzusuyla evlenir. Altınlar, paralar için değil. Bir insanın ne kadar edeceğini nasıl kararlaştırıyorsunuz öncelikle?! 

Nereden baksak insanlık ayıbı sayılacak, korkunç bir gelenek!

2. Bekaret simgesi olarak gelinin beline, gelinin erkek kardeşi ya da babası tarafından bağlanan kırmızı kurdele!

Bir hediyeyi paketlermiş gibi, "dokunulmamıştır, bu da garantisi" dercesine bir güvenlik bandı gibi... Kadınlara dayatılan bekaret algısı, erkeklerde yok. Üstüne üstlük bir de bunu ele güne göstererek, "bakın bu kız hiç sevişmemiştir, bu da bizim gururumuzdur" dercesine ilan etmek...

Çok ayıp!

3. Yüz görümlüğü! Yani, ilk gece damadın, gelinin yüzünü görebilmek için geline verdiği para/taktığı altın!

Evlendiğiniz, ömrünüzü beraber geçirmek istediğiniz insanın yüzünü size para karşılığı göstermesi, sadece kadınlara değil, erkeklere de bir hakaret değil mi?

Neyse ki bu gelenek de azaldı. Tamamen bitmeli!

4. Gerdek gecesi sonrası teşhir edilen kanlı çarşaf adeti...

Bunun nasıl bir rezillik, nasıl bir utanç olduğuna zaten değinmiyoruz.

Evet, bu adet de azaldı ve farklı yörelerde, farklı şekillerde uygulanıyor. Kimi yerlerde ilk gece sonrası damadın ailesi çarşafı kapıda beklerken, kimi yerlerde çarşaf yıkandıktan sonra komşulara gösterilmek maksadıyla hafif lekeli halde ulu orta asılıyor.

Yerin dibine girsin böyle gelenek!

5. Annelerin oğullarına "eksiksiz" ve "sağlıklı" gelin seçebildiği, gelin hamamı!

Gelin hamamı da farklı yörelerde değişik şekillerde uygulanabiliyor. Bazı yerlerde kız istendikten sonra kaynanasıyla birlikte hamama gidiyor ve kaynana gelinin bedenini kontrol ediyor. Bazı yerlerde ise daha kız isteme olayı gerçekleşmeden önce kaynana, hamamdan eti budu yerinde bir kız beğeniyor.

Gelinin babası, damat adaylarını hamamda kontrol etmediği sürece, bu gelenek de cinsiyetçidir. Pazardan koyun mu seçiyorsunuz yahu? Oldu olacak ağzını açıp dişlerine falan da bakın!

6. Düğün gecesi ve bayram günleri, gelinin, damadın elini öpmesi geleneği...

tinypic.com

El öpmek kültürümüzde saygıyı simgeler. Yaşça büyük olanların eli öpülür. Hiyerarşiyi belirler. 

Kocanız ise sizin eşit olduğunuz kişi, denginizdir arkadaşlar.

7. Artık uygulanmadığını sanıyoruz, görmezden geliyoruz fakat bu korkunç gelenek de hala varlığını sürdürüyor: Berdel!

Berdel, iki ailenin genç kızları değiş tokuş etmesi olayıdır. Örneğin, bir erkek, bir ailenin kızıyla evlenmek ister; karşılığında da o ailenin bir erkeğine, kendi ailesinden bir kız verir.

Takas, mallar arasında yapılır. İnsanlar arasında değil!

8. Bir önceki nesil için bu geleneğe maruz kalmak da yüksek bir ihtimaldi: Kocası ölen kadının, kocasının kardeşiyle evlendirilmesi!

Gelin, "ailenin mülkü" olarak görüldüğünden, elden çıkmasın diye uygulanan bir yöntem. Elbette ki yine kadının rızasını alan, fikrini soran yok. 

"Kadın sahipsiz kalmasın" diye de mazeret bulunur bu geleneğe. Kadının bir sahibe neden ihtiyacı olsun ki? Kedi mi, köpek mi bu kadın? Kadın insandır yahu!

9. Kız isteme sırasında "siz nasıl münasip görürseniz, babacığım" deme, dedirtme geleneği!

Babaya saygıyı göstermek için illa kendi kararlarınızı, tercihinizi, kişiliğinizi bir kenara atmanıza gerek yok.

Bir insan için neyin iyi, neyin doğru olduğunu bilmek kimsenin haddi değildir; babanın bile!

İstemediğiniz bir insanla, sırf "babaya karşı gelinmez" diye evlendiğinizi düşünebiliyor musunuz? Çok şükür ki gelenekler unutuluyor!

10. "Göster oğlum amcana pipini!" ritüeli!

Cinsiyetçiliği geçtik; çocuğun psikolojisini de bozan bir gelenek. 

Çocuğun tazecik zihnine "pipin sahip olduğun en değerli şey, onunla gurur duy, o seni herkesten iyi yapacak" fikrini aşılamayın yahu!

11. İlk kez regl olan kıza tokat atmak!

Bu geleneğin kökeninde çeşitli sebepler var. Hangisi doğru bilinmiyor.

İlki; artık "kadın" olmanın sorumluluğuna erişmesi gerektiği için, haddini bilmesi yönünde atılan tokat.

İkincisi ise ilk kez regl olan kıza tokat atıldığı takdirde, kızın yanaklarının hep kırmızı ve güzel kalacağı inancı.

Her türlü saçmalık, zaten ilk kez regl olmanın şokunu yaşayan kıza vurmayın yahu!

12. Ailecek verilen yemeklerde, gelinin masaya oturmaması ve kenarda durup servis yapması geleneği!

Hizmetçi tutmaya bütçesi yetmeyen halkın, kendi kafalarına göre bu şekilde bir gelenek uydurmaları adeta yüzyılın trollüğü!

13. Küçüklerin ve kadınların (gelinlerin) aile büyükleriyle konuşmasının ayıp sayılması...

Oldu! İyice sesimizi keselim, hatta hayalet olalım!

Olmaz böyle şey!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
omer-faruk-tunc2

bazen ne yazacaginizi bilmiyorsunuz diger milletlerin ne sacma adet ve orfleri var bunlar yadirganmiyor hemen turkiye insanina hakeret edici yazilarla bu isin yanlis oldugu soyluyorsunuz degisme si hakkinda yazarsin hakeret ederek degil ve cogu kadinlara hakeret edicidagil oyle lanse etmeyelim onedio yazacak bisi bulamiyorsan takipcilerin den destek alabilirsin...

hknbyrm

Bu tamamen kültür meselesi arkadaşlar bunların çoğu Türkiye'nin bir çok bölgesinde uygulanmıyor. Türkiye gibi kültürel zenginliğin olduğu bir yerde değişik illaki uygulamalar olacaktır. Bana göre yanlış olan şey o kültürü uygulayan için doğrudur. Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'nun bir çok bölgesinden başlık parası berdel gibi uygulamalar normal karşılanabilir. Batıya gittikçe kültür farkından dolayı normal görülmez. NOT: Kırmızı kurdele kırmızı duvak Türk kültürünün parçasıdır.

nazli-balaban

Geline altın takılmasıyla başlık parası arasında nasıl bir bağ var acaba? Günümüzde, akrabaların ve gelin-damadın ailelerinin yeni evlenen çiftlerin borçlarına destek olmak için verdikleri bir hediyedir altın. Ayrıca geline takılmasının da nedeni, bu altınların çoğunun ziynet eşyası olmasıdır. Eskiden kadınların çalışması çok tasvip edilmediğinden, olur da boşanırlarsa kadın açta açıkta kalmasın diye altınların geline verilmesi adet edinilmiştir. Ancak günümüz şartlarında zaten genelde gelin ve damat ortak kararıyla o altınları borçlarını ödemek için kullanıyorlar. "Siz nasıl münasip görürseniz babacığım" a girmiyorum bile. Kız istemenin kendisini cinsiyetçi bir hareket olarak görseniz bir nebze anlayacağım. Ama kalkıp da kızın babasına saygıyla cevap vermesinin neresi cinsiyetçilik. Ben de patronuma "Siz ne zaman uygun görürseniz o zaman çıkarım yıllık izne" diyorum. Cinsiyetçi miyim ne? El öpme ise, Genelde bizde erkeklerin yaşı büyük olur. Ama küçük ya da yaşıtlarsa gerek yok.

hknbyrm

Çok fazla yok ama altınları bazen aileler alabiliyor.

olgun-ollie-ozturk

Cinsiyetçi ve insan yazıyor diye geldim sadece kadınmış gidiyorum. (başlık yanlış)

funda-dag

2 numarayla ilgili bilgi çarpıtması olayını Ercy isimli kişi yazmış zaten, değinmeyeceğim. Bana çarpıtılmış/yanlış anlaşılmış gelenler "Kız isteme sırasında "siz nasıl münasip görürseniz, babacığım" deme, dedirtme geleneği!" Yahu alt tarafı saygıyla babaya cevap verme durumu bu; "kızım, sen razı mısın" dediğinde babanıza "evet baba evlencem bu adamla!" diye laps diye söylemek yerine "münasip görürseniz..." diyerek alttan alta kibarlıkla onaylamış oluyorsunuz. Niye abartılıyor ki? Zorla evlendirmeyle alakası yok bunun, çarpıtmayın.

funda-dag

2. olarak da "Düğün gecesi ve bayram günleri, gelinin, damadın elini öpmesi geleneği" maddesi. GENELDE çiftlerde büyük olan erkektir, bu yüzden yaşa saygıyla el öptürme normal. Ha farz edelim "evin reisi" olarak öpülüyor; el öpme karşılığında o da kadının ellerinden, gözlerinden öperek sevgi dolu olacaksa bunda arıza aramaya gerek yok. Bir feminist olarak, çarpıtmalar yüzünden deliren kişilerin, bizleri "erkek düşmanı" gibi lanse etmesinden nefret ediyorum!

Görüş Bildir