Biontech ve Sinovac Aşılarının Artı ve Eksilerini Gösteren Bu Karşılaştırmalara Göz Atmalısınız

1bPAYLAŞIM

Bakalım hangi aşı kime daha uygun?

Çin menşeili Sinovac'ın ardından Biontech aşısının da ülkemize gelmesiyle bu iki aşının arasındaki farklar sıkça araştırılır oldu.

Instagram'dan Hasta Sözlüğü isimli hesap da iki aşıyı grafiklerle anlatmış.

ig: hasta sözlüğü

Aşıların içerikleri böyle 💉

Ölçülmüş koruma oranları ise şöyle. Tabii bu oranlar kişiden kişiye değişiklik gösterebiliyor.

Üretim teknolojisi açısından Sinovac aşısında geleneksel yöntem kullanılmış. Yani vücuda ölü virüs enjekte edilip bağışıklık sağlanıyor.

Tabii her ilacın olduğu gibi iki aşının da yan etkileri var.

Mutant virüs etkisi de şöyle.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ffyakuza

Bence hiçbir aşı güvenli gözükmüyor fakat Biontech e bir tık güvenirim o da alman olduğu için. Almanlar kaliteli şeyler üretiyor. Tabi bu düşüncem Sinovac ile karşılaştırıldığında geçerli.

logicaldoor

mRNA aşıları geçen yıl icat edilmiş aşılar değil. "İlk kez kullanıldı" ifadesi biraz abartı olmuş. Millet DNA'sının değişmesinden amma da korkuyormuş ha. Artık nasıl bir genetik mirasa sahiplerse. O değil de DNA'yı değiştirmek bu kadar kolay olsaydı bir çok genetik hastalık tedavi edilebilirdi. Bu çok daha kârlı bir alan olurdu. Ben genel tabloya baktığımda insanların kafasındaki soruların yanıtlanmasından ziyade bütün olarak çok büyük bir pastayı paylaşma çabası görüyorum. Herkes belirli bir paranoya düzeyinde ve benimkinin sebebi ekonomik veya siyasal gerekçelerle ülkelerin/kurumların birbirlerini karalıyor olması. Bir de ülkemizde Biontech'in aşısı için gereken hassasiyetin sağlanabildiğine emin olamıyorum. Benim aklımdaki en büyük soru, hadi Biontech'i tercih ettik diyelim. Bir ay sonra ikinci doz için randevu almaya kalktığımda "Tüh be, sonuncuyu da az evvel yaptık!" derler mi? Derlerse ne olur? ...

bercem-keles

İsrail neredeyse tümüyle Biontech ile aşılandı. Sonuç ortada. E Almanya'nın bilim ve mühendislik alanında açık ara birinci olduğu da bilinen bir gerçek. Aşı olmayı düşünmüyorum ama oldu ki yurtdışı vs için olmam gerekirse bu kesinlikle Biontech olacak. Anne - babam da sinovac olacaklardı, ısrarlarım sonucu biontech oldular bugün. Bakalım.

dead-nettle.

Almanya şuan biontech için baskı yapıyor ülkeye gelecekleri de biontech aşısını şart koşuyor sokmuyor içeri kesinlik ile. Bakalım bizim enişte mecbur oldu 2 gün önce oldu devlet hastanesinde faydası zamanla çıkar.

maalesefgerceklerbebegim

Bu aşıların hepsi COV-1 için. Şuan COV-3 'teyiz. Sinovac sağlık ocağında dahi var. Biontech sadece Devlet hastanelerinde var. Hepsi aynı işe yarıyor. Fanatikliğe gerek yok. Vurdurun babalar.

Görüş Bildir