Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bilmeyenler İçin Tek Tek Anlatıyoruz: Senet Nasıl Doldurulur?

80PAYLAŞIM

Hem şirketler hem de kişiler tarafından kullanılan senetlerin, senet yükümlülüğünü taşıyabilmesi için doğru, net ve anlaşılır doldurulması gerekmektedir. Bilmeniz gereken detayları sizler için hazırladık.

Kırtasiyelerden temin edebileceğiniz bu kağıdın nasıl doldurulması gerektiği ve taşıyacağı geçerlilik açısından önem taşır.

Bir şirket ya da kişinin başka birine borcu olduğunu ve yazılı tarihe kadar borcunu ödeyeceğini belirtir. Kanuni yaptırımları olan bir belgeye dönüşebilmesi için doğru doldurulması büyük önem arz eder.

Peki nasıl doldurulur ve nelere dikkat edilmelidir?

www.pekinasil.com

Öncelikle dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan birisi senet düzenleme tarihi olmalıdır. Yani boş senedin alt kısmındaki tarihin, doldurulup imzalanacağı gün olduğuna dikkat edilmelidir.

Senette binaen bir alacaklı ve bir borçlu kişi ismi yazılmalıdır. Senet iki kişi arasında ya da bir kişi ile herhangi bir şirket arasında doldurulabilir.

www.pekinasil.com

Bundan dolayı muhattap olan ve olunan kişilerin veya şirketin ismi açıkça belirtilmelidir.

Senedin üzerinede ilgili mebla belirtilmelidir. Senedin ne kadar rakamı içerdiği hem yazı hemde rakamla anlaşılır şekilde yazılmalıdır.

www.pekinasil.com

Yazılan meblanın sağına ve soluna çizgi ya da diyez işareti koymanız güvenlik açısından önemlidir. Eğer bunu yapmazsanız rakamın ucunu açık bırakmış olursunuz.Dolandırılma ihtimaliniz yüksek olabilir.

Senet üzerinde borçlunun ve eğer kefil isteniyorsa kefilin imzası bulunmalıdır. Senette kefil zorunlu olmayabilir ancak kefil isteniyorsa kesinlikle imzalaması gerekir.

En önemli hususlardan biri de senedin herhangi bir yerinde deforme olmaması gerekir. Eğer böyle bir durum olursa senet direkt geçersiz sayılır. Kendi güvenliğiniz açısından da senedi silinmeyen kalemler ile doldurmanız gerekir.

Tüm bunları eksiksiz tamamladıysanız içiniz rahat olsun diyebiliriz.

Not: Hala aklınızda soru işareti kalıyorsa ve işinizi garantiye almak istiyorsanız bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir