Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bill Gates’in 1999 Yılında Günümüze Yönelik Yaptığı Okudukça Şaşırtan 'Kehanetler'

-
Abone ol

Şu bir gerçek: Geleceği görüp neler olabileceğini tahmin etmek yalnızca Nostradamus ve Kahin Ahtapot Paul’ün sahip olduğu bir nitelik değil.

İçgörü sahibi, vizyoner ve analiz yetileri kuvvetli herhangi birinin geleceği isabetli biçimde tahmin etmesi beklenebilir.

Ama bazen öylesine tahminler oluyor ki, insan işin içinde saf akıldan ziyade mistik hikayeler aramaya başlıyor.

Dünyanın en zengin adamı Bill Gates’i tanımayan yok.

Dünyanın en önde gelen teknoloji devlerinden birinin mimarı olan Gates’in 1999 yılında kaleme aldığı Business @ the Speed of Thought kitabındaki öngörüleri, gerçek anlamda insanı hayrete düşürüyor.

Kitabında geleceğe dair tahminlerine sık sık yer veren Gates’in neler söylediğine bir bakalım.

“Aileniz ve arkadaşlarınız için özel siteler yaygınlaşacak, kendi aranızda mesajlaşmanızı ve etkinler organize etmenizi sağlayacaklar. Şehir ve ülke sakinleri İnternet tabanlı müzakereler gerçekleştirebilecek, onları etkileyen siyasi kararları, şehir planlama süreçlerini tartışabilecekler.”

Tanıdık geldi mi?

Evet, Gates neredeyse sosyal medyanın kaba bir tarifini vermiş burada. Hatırlatalım, Facebook’un kuruluşundan 5, Twitter’dan 7 yıl kadar önce yazılmış satırlar bunlar. 

Devam edelim ve reklamcılığın geleceğiyle ilgili tahminlerine bakalım.

“Cihazlar akıllı reklamcılığa sahip olacak. Satın alma trendlerinizi takip edecek ve size uygun üretilmiş reklamları size gösterecek. Bir uçuş ayarladığınızda yazılımlar size gideceğiniz yöne dair tavsiyeler yönlendirecek. Aktiviteleri, indirimleri, fırsatları ve ucuz fiyatları size tavsiye edecek.” 

Şaşırmadık. Şu an deneyimlediğimiz reklamcılık yöntemi tam olarak bu şekilde değil mi?

Hedefe yönelik marketing.

Esas olay burada kopuyor. Gates, akıllı telefonun geleceğini ve önemini tahmin etmeyi başarıyor!

Elbette o zamanlar akıllı telefonların temeli ufaktan atılmıştı ama Apple’ın iPhone hamlesine kadar bu cihazların hakkının verilmediği malumunuz.

“İnsanlar yanlarında küçük cihazlarla gezecek ve sürekli olarak kontaklarıyla bağlantıda kalıp istedikleri noktada iş yapabilecek hale gelecekler. Haberleri okuyabilecek, bilet rezervasyonu yapabilecek, finansal marketleri inceleyebilecek ve daha pek çok şey yapabilecekler.”

Unutmayın, bunlar telefonlarda antenlerden kurtulmanın müthiş bir inovasyon sayıldığı ve Snake oyununda rekor denemelerinin ardı arkasının kesilmediği bir dönemde sarf edildi.

Gates’in tüm bu vizyonerliğine rağmen gerekli atılımları yap(a)maması ise düşündürücü. 

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
deniz56

” Aktiviteleri, indirimleri, fırsatları ve ucuz fiyatları size tavsiye edecek.” -Trivago

gzm-ynklr

Aileniz ve arkadaşlarınız için özel siteler yaygınlaşacak, kendi aranızda mesajlaşmanızı ve etkinler organize etmenizi sağlayacaklar. Şehir ve ülke sakinleri İnternet tabanlı müzakereler gerçekleştirebilecek, onları etkileyen siyasi kararları, şehir planlama süreçlerini tartışabilecekler.”

eastking

3 yıl içerisinde spam mailler bitecek de demişti 🙄

onurozalp65

Hepsinide tahmin etmiş ama kahin değil

birinci-tekil-birey

Bence bir planlama bu. Kehanetten çok uzun vadeli iş planı gibi duruyor.

Görüş Bildir