Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

2015 Yılında Bilim Sayesinde Vakıf Olduğumuz 37 Kafa Uçuran Bilgi

 > 
620PAYLAŞIM

Bililm açısından çok önemli bir yıl yaşadık a dostlar. Bakalım neler neler olmuş...

Kaynak: http://www.buzzfeed.com/kellyoakes/impor...

1. Oldukça ayrıntılı bir biçimde ilk kez görüntülenen Plüton'un kırmızı renkli olması.

2. Mars'ta suyun varlığına dair önemli kanıtlar bulunmuş olması.

3. Güneş Sistemi'mizin dışındaki 1000. gezegenin keşfinin NASA tarafından doğrulanması.

4. Cüce gezegen Ceres'te yer alan 6 kilometre yüksekliğindeki dağın keşfedilmesi.

5. Brezilya’da 113 milyon yıllık dört bacaklı yılan fosili bulunması. Bu, şimdiye kadar bulunan en eski fosil.

6. Sesi 40 Hertz frekansında olan bir kambur balinaya rastlanması. Bu ilginç çünkü bu türün normalde ses aralığı 80-4,000 Hz arası.

7. Geçtiğimiz Temmuz ayında, "Allonautilus scrobiculatus" isimli bir notilus türüne rastlanması. Bu tür son 30 senedir bilim insanları tarafından gözlemlenemiyordu.

8. İlginç bir şekilde saça benzeyen ve mantarlar tarafından oluşturulan bir buz türüne, ölü ağaçların üzerinde rastlanması.

9. Süne böceklerinin, yumurtalarını bıraktıkları yere göre renklerini değiştirebildiklerinin keşfedilmesi.

10. İlk kez, doğmakta olan bir gezegenin görüntülenmesi.

11. İlk kez bir roketin yörüngeye gönderilmesi ve güvenli bir şekilde iniş yapması. Bu durumun insanların ucuza gerçekleştireceği uzay yolculuklarının kapısını açacağı düşünülüyor.

12. 2003 yılında Mars'ta kaybedilen "Beagle 2" isimli uzay aracının, zarar görmemiş şekilde bulunması. Meğer araç güvenli bir şekilde iniş yapmış fakat Dünya ile iletişim kuramamış.

13. NASA'nın, Merkür'ün yüzeyine bir uzay aracı göndermesi.

14. Bilinen en uzak galaksinin KECK Mosfire Gözlemevi tarafından görüntülenmesi. Galaksi, 13.1 milyar ışık yılı uzağımızda.

15. Araştırmacıların ilk yapay ve tepki veren kas dokusunu üretmesi.

16. Belçika'da bir kadının, henüz çocukken alınıp dondurulan yumurtalık hücreleri sayesinde çocuk sahibi olması.

17. Dünya Sağlık Örgütü'nün, 15 yıllık aşılama sürecinin ardından kızamıkçık hastalığının Amerika kıtasından silindiğini duyurması.

18. Bir kancalı kurtun beynini görüntüleyen ve uyaran bilim insanlarının, bu uyarımı legolardan yapılmış bir sayborg'u kontrol etmek için kullanması.

19. Fareler üzerinde yapılan deneyde, beyin kanserinin nanoteknoloji kullanılarak başarılı bir şekilde tedavi edilmesi.

20. Deniz minaresi isimli hayvanın dişlerinin, dünyada bulunan en sağlam ve dayanıklı madde olduğunun keşfedilmesi.

21. 2.8 milyon yıllık çene kemiğinin keşfedilmesi. Bu önemli çünkü, insanlığın daha önce düşünülenden 400,000 sene önce de var olduğunu gösteriyor.

22. NASA'nın, uzay boşluğunda DNA'nın temel yapı taşlarını yeniden üretmesi. Bilim insanları bu durumun, Dünya'da yaşamın nasıl oluştuğunu aydınlatabileceğini düşünüyor.

23. Bilim insanların yapay fotosentez konusunda gerçekleştirildikleri atılım. Güneş enerjisini kullanarak karbondioksid'i atmosterin dışına atıyor ve onu plastik ve yakıt gibi kullanılabilir karbon bileşiklerine dönüştürüyorlar.

24. Kendi vücut ısısını kontrol edebilen bir sıcakkanlı balık türünün keşfedilmesi.

25. Kongo ormanlarında, son 40 yıldır soyu tükendiği düşünülen bir colobus maymunu türüne rastlanması.

26. Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan bir gelincik türünün, 20 yıl önce ölmüş bir hayvanın spermleri kullanılarak yeniden üretilmesi.

27. Galapagos Adaları'nda daha önceden bilinmeyen bir kaplumbağa türüne rastlanması.

28. Kuzeydoğu Çin'de, modern kuşların ilk atası olduğu düşünülen fosillere rastlanması.

29. Kuzey Kutup dairesinde yaşadığı düşünülen yeni bir dinozor türünün (Ugrunaaluk Kuukpikensis) varlığına dair kanıtların bulunması.

30. 4.1 milyar yaşındaki bir kristalin üzerinde yaşama dair emarelerin bulunması. Bu da bize, Dünya üzerindeki yaşamın, düşündüğümüzden 300 milyon yıl daha öncesine dayandığını gösteriyor.

31. Tüylü mamutların genomunun ilk kez kapsamlı bir şekilde analiz edilmesi.

32. Geç buzul çağında megafaunanın tükenmesi hadisesinin en önemli sebebinin küresel ısınma olabileceğinin keşfedilmesi.

33. İskoçya'nın Skye Adası'nda bulunan fosiller sayesinde, Jura Dönemi'nde yaşadığı düşünülen bir deniz sürüngeninin keşfedilmesi.

34. Cassini isimli uzay sondasının, Satürn'ün uydusu Enceladus üzerinde hidrotermal aktivite tespit etmesi. Bu da uydunun yaşam barındırıyor olabileceğine işaret ediyor.

35. Varlığı 85 yıl önce tahmin edilen Weyl fermionu isimli yeni, kütlesiz parçacığın bulunması.

36. Şimdiye kadar gözlemlenen en hızlı yıldızın, 1200 km/s hızla galaksimizin dışına savrulması. Buna sebep olan şeyin bir süpernova olabileceği düşünülüyor.

37. Kepler uzay teleskobunun, bir süpernovayı başından sonuna kadar gözlemlemesi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
batu-yuruk

375 milyon yıllık Tiktaalik var ne 113 milyonu

dawkins06

Bilim sürekli kendini yenilerken gelişirken , dini dogmalar salt doğru kabul edilir ve uyduruldukları tarihten itibaren aynıdır ve sorgulanmasına izin verilmez. Dini dogmaların egosu varken Bilimin ise yoktur. Bilim ilerledikçe din diye bir kavram kalmayacak. Tıpkı bundan binlerce yıl önce tapılan Güneşin , bilimin ilerlemesi ile kocaman evrende küçücük bir yıldız olduğu anlaşıldığı gibi, yüzyıllar sonra Bilim dışındaki şeylerin astro-ilahi birer hikaye olduğu ortaya çıkacak..

okantekin

Allah ıslah etsin...

volkan-vural

Çok çok doğru

nebusimdi

Güzel ama palavra.

osman-ozer

Şimdi de kafayı yeniden bulduran bilgiler verin çünkü yarın finaller başlıyor. :-D

babahakki

Kafa uçurucu bilgiler için teşekkürler.

ayna-efendi

#6 56 hertz balinası vardı aklıma o geldi #29 o tarihlerde Alaska kuzey kutup dairesindeymiş ve orada yaşayan dinozorlar varmış, belgeseli vardı bir de walking with dinosaurs 3d adlı animasyon belgesel filmde de vardı

Görüş Bildir