Bilim İnsanlarına Göre Anksiyete ve Uyku Sorunları İçin Bir Çözüm: Anneanne Yorganıyla Yatmak!

-

Evet, şu anda başlığa dönüp tekrar okuyor olabilirsiniz! Normalinden daha ağırlaştırılmış bir yogranla uyumak nasıl oluyor da stres, anskiyete ya da insomniaya iyi gelebiliyor? 

Yeteri kadar uyumamak sizin bir sonraki gün içindeki tüm fonksiyonlarınızı etkileyebilir. Konsantre olmanız zorlaşır, işyerindeki veriminiz düşebilir, çevrenizdekilere karşı sabrınız sınır noktasındadır. İşte tüm bu sorunlarda kurtulabilmenin sırrı yorganınız olabilir diye sizin için Lifehack'ten bazı bilimsel veriler derledik.

Kaynak: http://www.lifehack.org/351993/sleeping-...

Derin basınç dokunma uyarılması (veya DPTS) hemen hemen herkesin yararlanabileceği bir terapi türüdür.

Masaj yaptırmaya benzer şekilde, vücuda uygulanan basınç fiziksel ve psikolojik avantajlara sahiptir. Temple Grandin, Ph.D.'ye göre, "Derin dokunma basıncı, kucakta tutmak, okşamak, bir bebeğin kundaklanması ya da hayvanların sevilmesi gibi pek çok basınçlı dokunmada deri yüzeyine uygulanan basıncın bir türüdür. meslek hastalıkları uzmanları ve terapistler çok hafif bir dokunuşun sinir sistemini uyardığını, ancak derin basıncın rahatlatıcı ve yatıştırıcı olduğunu gözlemledi."

İşte bu yüzden ağırlıklı battaniye ve yorganlar, duyusal rahatsızlık, anksiyete, stres ya da otizme bağlı sorunlar yaşayan çocuklarda terapi olarak kullanılmıştır.

Aslında ağır bir battaniye size sarılan bir insanın ilüzyonunu yaratıyor.

Peki nasıl oluyor? Basınç sinir sistemini rahatlatıyor, kişi kendini daha güvende hissediyor.

Vücuda yapılan narin bir baskı serotonin salgılanmasına yardımcı olur, bu da kişinin kendini iyi hissetmesine yardımcıdır. Serotonin vücutta doğal olarak melatonine dönüştüğü zaman ise vücut kendini dinlenmeye bırakır. 

Yurt dışında psikiyatri, travma, geriyatri ve pediyatri bölümleri bu tür ağırlıklı yorganları hastanın endişe ve gerginliğini azaltmak, stres seviyesini düşürmek için kullanır.

Bu yorganlar yurt dışında içlerine yerleştirilen plastik ağırlıklarla yapılsa da ülkemizde bize yıllardır anneannelerimizden babaannelerimizden geliyor.

Bu noktada yorgan vücut üzerindeki mümkün olan en fazla noktaya basınç uygulayarak dokunma duyusu sensörlerine baskı yapar. 

Bu sensörler uyarıldığında vücut rahatlar ve kişi kendini daha güvende hisseder. 

2008 yılında Akıl Sağlığında Mesleki Terapi dergisinde yayınlanan bir çalışmada, ağırlıklı yorgan veya battaniye uygulamasının hastalarda anksiyete şikayetlerini azaltan güvenili ve etkili bir tedavi olduğu yazılmıştı. 

Bu sonuçlar, 2012 yılında Avustralasya Psikiyatri dergisinde yayınlanan bir başka çalışmanın, ağırlıklı yorganların sıkıntı ve anksiyetenin gözle görülür işaretlerini azalttığını yazmasıyla doğrulanmış oldu.

Sadece insomnia ya da anksiyete rahatsızlığı için değil otizm, Tourette, Alzheimer, serebral palsi, huzursuz bacak sendromu ve menapoz gibi durumlarda zorluk çeken kişilere de iyi geliyor.

Özellikle vücutta az serotonin salgılanmasından meydana gelen, depresyon, anxiety, agresyon, obsesif kompulsif rahatsızlık, bipolar kişilik bozukluğu, travma sonrası stres rahatsızlığı, paranoya gibi durumlarda ağırlıklı yorgan kullanmanın faydası görülmüştür.

Solunum zorluğu, tansiyon sıkıntısı çekmiyorsanız ya da vücut ısı regülasyonu sorunu yaşamıyorsanız ağır battaniyeler tercih edebilirsiniz.

Kraliçe Elizabeth'in bile kullandığı yün yorganların böyle bir faydası olduğunu tahmin eder miydiniz? İyi uykular...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
aysegul-yildiz18

Anneannelerimiz huzur içinde uyuyun 🙏😞

ozelpsikolog

Anksiyete bozukluğu tedavi yöntemleri Kaygı bozukluğu ile ilgili çok güzel bir makale hazırladık. Faydalanmak isterseniz buyrun.

exit

o karanlık odada, köşedeki eski elbise dolabının biraz açık kalmış kapı aralığından bana bakan yaratıklar, inler, cinler, palyaçolar ve ben bu yorganı o çiğ rutubet kokusuyla kafamın üzerine çekiyorum, nefesimi tutuyorum, sobanın ateşi tavanda hiç bilmediğim bir kabilenin dansında ritm tutuyor ve yarın sabah uyandığında herkes hala yaşıyor oluyor; güzel günlerdi.

erlik

bu yorgan bana hep zulüm gelir. Sanırsın diri diri gömüyorlar. Zaten altında nasıl yatıyorsan öyle kalıyorsun. Parmağını kımıldatamıyorsun Sıcağı sevmeyen bir insan olunca bir de iyiden iyiye sıkıntı basıyor. Altında eziliyor muşum gibi geliyor. Kışın yatak odasının petekleri kısan adamım ben. Sıcak basınca yorganı açar yatarım

huseyin-guneri

kışın çok ıstıyor bizde var

fatih2685

...Zaten altında nasıl yatıyorsan öyle kalıyorsun... vallahi koptum burada. Galiba böyle çok saçma bir pozisyon falan ürettim ondan olabilir. :D Haklısın ama bende hiç gelemem sıcağa. ;)

erlik

Evlendik eşimin annesi verdi bir tane. Kış geldi. İlla yün yorgan, yün yorgan. Sabah bir kalktım sanki üzerimde parti vermişler ağrımayan kemik yok. Adamın suratı ağrır mı ? Benim bildiğin yanağım falan ağrıyor. Neyse uzatmayayım. Hemen elyaf çıktı piyasaya. Bu sefer altınıza serin. Neyse serdik. Gece sanki yorgan bana tecavüz etmiş. Belim, bacaklarım, kollarım, kalçam bile ağrıyor. Çok geçmedi önce çatı arasına falan derken ortadan yok oldu. Çocuk oldu. İlla çocuğa yün battaniye, yün yatak. Dedim aha bizim bebe hitman falan olacak. Direk komando eğitimi gibi yatak. Neyse bilim imdadımıza koştu o sırada. Bu tür yataklar insanın şeklini aldığından bebek için özellikle hiç sağlıklı değilmiş. Bebeğin üzeri zaten gerekmedikçe örtülmezmiş vs vs. İşin özü o yorganın altında kalan bildiğin enkazın altında kalmış gibi bir şey. Direk bayıldığı için tabi uyku sorunu mu kalır :D

abdullah-soy

ben 35 yıllık yorgan zanaatkarı olarak size tavsiyem şu yönde olabilir.doğal yün veya pamuk.1500 gr dan,özellikle doğalgazlı evler için.sizin kullandığınız yorganlar en az 5 kg dan üretilen yorganlar.haklısınız,çok ağır...özellikle bebek ve çocuklar için sakın fabrikasyon elyaf,silikon ürünler kullanmayınız.birinci derece kanserojen maddelerdir.yakınlarınızdaki bir yorgancı ustasına pamuk malzemelerden hafif ürünler,yorgan olsun yastık olsun yatağı olsun,sipariş edebilirsiniz.şunu vicdan rahatlığıyla söylemek isterim,ben işletmem olarak özellikle bebekler ve çocuklar için silikon elyaf materyaller kullanmıyorum.sizede naçizane önerim,özellikle çocuklarınızı fabrikasyon uyku ürünlerinden uzak tutun...sonrada kendinizi....Saygılar.

idilbalaban

Okurken uykum geldi, akşam olsa da yatsak

Görüş Bildir