Bilim İnsanları Mısır'da Antik Çağ'dan Kalma Onlarca Kedi Mumyası ve Kedi Heykeli Buldu!

-

Eski Mısırlılar'ın kedilerle olan yakınlığı, 21. yüzyılın İnternet üzerinde yaşayan jenerasyonundan bile daha fazla. Ve bu herkes tarafından bilinen bir gerçek. Geçtiğimiz günlerde arkeologlar bu gerçeği bir kez daha su yüzüne çıkaracak birtakım keşiflerde bulundular! 

Günümüzün minnoş dostları, bir zamanlar Mısırlılar için basit ev halkından farklı, tanrısal yere konulan canlılardı! Sizler için IFLScience'dan derledik.

Kaynak: https://www.iflscience.com/editors-blog/...

Kahire'nin güneyine doğru bir saat mesafede bulunan Saqqara'da üç adet mezar bulundu.

Bu mezarlarda onlarca mumyalanmış kedi, 100'den fazla altın yaldızlı ahşap heykel ve kedi tanrıçası Bastet'e adanmış bir bronz heykel ortaya çıktı.

Tüm bunların yanında arkeologlar bölgede türünün ilk keşfi olduğuna inanılan az sayıda mumyalanmış bok böceği (Geotrupes stercorarius) de buldu.

Böceklerin en az iki tanesi mumyalanma yöntemi ile, ketenle sarılmış ve daha sonra süslü bir kapakla bir kireçtaşı lahit içine yerleştirilmişti.

Geçen zaman düşünülecek olursa, mumyaların oldukça iyi durumda olduğu belirtildi.

Kediler ise benzer mumyalanma teknikleri içinde günümüze dek saklanmıştı.

Terry Pratchett'ın sözleriyle: “Eski çağlarda kedilere birer tanrı gibi tapılmıştır; Onlar bunu asla unutmadılar. ” Mısır Antik Eserler Bakanlığı

Keşifler, yaklaşık 4,500 yıl öncesine dayanıyor ve Mısır Antik Eserler Bakanlığı'na göre, Antik Krallık'ın Beşinci Hanedanlığı'na kadar uzanıyor.

Mezarın kapısının hala sağlam olması, bu keşfi özel kılan faktörler arasında. Çünkü bu mezarı herhangi bir kaşif ya da mezar hırsızı karıştırmamış ya da yağmalamamış.

Üstelik buranın herhangi bir hayvansever mezarı olmadığı ortada çünkü Antik Mısır'da kediler her yerdeydi.

Antik Mısır'ın uzun tarihine bakacak olursak, M.Ö. 3100'de I. Hanedanlık'tan M.Ö 30'daki Roma egemenliğine girinceye kadar, kedi figürü tanrılarla ve ilahi yaratıcı ile olan ilişkisi nedeniyle bu kültürde güçlü bir rol oynamıştır. 

Mafdet, Bastet ve Sekhmet gibi bir dizi tanrının hepsinin kediye benzeyen başları varken, birçoğu da bir kedinin yanında betimlenmiştir.

Antik Mısır'da oldukça çok sayıda mumyalanmış kedi olduğuna inanılıyor. İngiliz Tarih Müzesi'nde M.Ö. 600 - 200 yılları arasında yapıldığı keşfedilen 192 adet mumyalanmış kedi var.

Öte yandan bulunan bok böcekleri ise, sabahın erken saatlerinde güneşin yükselmesiyle ilişkilendirilen yeniden doğma tanrısı Khepri'nin kutsal bir temsili olarak görülüyordu. Bu yüzden takı, tılsım ve diğer süs eşyaları üzerinde çok yaygın bir motif oluşturuyorlar. 

Bununla birlikte, gerçek mumyalanmış böcekler, özellikle bu zaman diliminde Mısır'ın bu bölgesinde, nispeten nadirdir.

Mısır Antik Eserler Yüksek Kurulu Genel Sekreteri Mostafa Waziri geçtiğimiz hafta sonu gerçekleştirilen keşif üzerinde araştırmaların sürdüğünü açıkladı.

Bilim insanları bu yeni mumya ve heykel eserlerin detaylı geçmişini bulmayı amaçlıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
fatma-cansu

mısır tarihi süper ya çok mistik

nuu2a1b

bok böceği mumyalamak nedir ya

nightwing-robin

Yaşamın ve ölümsüzlüğün ve var oluşun sembolleriydiler.

nightwing-robin

Yaşam, varoluş, ölümsüzlük simgeleriydiler.

nuu2a1b

eyvallah reis

bercem-keles

Neden kedi ?

himura-battousai

yukarida yaziyor ya neden kedi

alektamovit

Antik Mısır'ın uzun tarihine bakacak olursak, M.Ö. 3100'de I. Hanedanlık'tan M.Ö 30'daki Roma egemenliğine girinceye kadar, kedi figürü tanrılarla ve ilahi yaratıcı ile olan ilişkisi nedeniyle bu kültürde güçlü bir rol oynamıştır. Mafdet, Bastet ve Sekhmet gibi bir dizi tanrının hepsinin kediye benzeyen başları varken, birçoğu da bir kedinin yanında betimlenmiştir.

cent

İlkin devirlerde insanların anbarlarındakı tahılları fareler yok ediyordu. Kedilerin de farelerini yediyini gören ve bu sayede açlığın ortadan kalktığını gören insanlar kedileri gitdikce tanrılaşdırdılar. 1 yerde okumuşdum.

cent

Evvelâ yukarı Nil'de (Sûdan civârında) evcilleştirilmesinin sebebi de tarımla uğraşan halkın, tahıllarını fârelerden korumak istemesiydi. Afrika'nın vahşî kedilerini ambarlarında nöbet beklemeye râzı etmek için, balık koymaya başladılar kediler için. Ziyâfetin yanında, insanların da zararsız olduğunu gören kediler bir bir yanaşmaya ve yerleşmeye başladılar bu ambarlara. Kedinin temiz olması, kakasını dahi örtmesi evlere girmeleri için yeterli sebepti.

cent

Tahıl, Mısır için her şeydi. Mısırlılar, farelere karşı kedilerin hayâtî önemini görüp, onu hayat ve âile tanrıçası hâline getirdiler. Öyle ki, tılsımlı olduğuna inandıkları kedigözünü, bütün kötülüklerden korunmak için boyunlarına muska ya da nazar boncuğu gibi takıyorlardı. Hırsızlardan korunmak için kedi pençesi, çocukları olması için de kedi yavrusu modelleri, motifleri yapılıyor, çarşıda-pazarda satılıyordu. Hattâ öldüklerinde mumyalanıp, hayvan mezarlıklarına gömülüyorlardı. 1800'lerde bulunan Benî Hasan mezarlığında 300.000 kedi mumyası vardı.

Görüş Bildir