Bilim İnsanları Çevreci Gıda Arayışı İçinde: Bundan Sonra Tereyağ Yerine Böcek Yağı mı Kullanacağız?

258PAYLAŞIM

Bakalım bu gözler daha neler görecek!

Tatlı kriziniz geldi, şöyle bol tereyağlı mis gibi bir kek kurabiye falan olsa da yesem diye düşünüyorsunuz…

Ama önünüze gelen kek tereyağlı değil, bilim insanlarınca geleceğin gıdası olarak addedilen ‘larva yağı’ ile yapılmış. Tepkiniz ne olurdu?

Şimdi efendim, enteresan besin tüketiminin insan sağlığı açısından ne tür bir felakete yol açabileceğini yakın zamanda görmüş olduk.

Dünyayı tehdit eden koronavirüs salgınının Çinlilerin meşhur yarasa çorbası sayesinde yayıldığını duymayanınız yoktur herhalde. Tamam, bizde de kelle paça merakı var ama en azından et tüketimini bu çerçevede tutmaya gayret ediyoruz. 

Ancak bilim insanları bize sakin olmamızı ve onlara bu konuda güvenmemizi söylüyor; nitekim böceklerden alınan yağın çevreye verdiği zarar süt ürünlerinden elde edilenlere göre çok daha azmış!

Bilim insanları, unlu mamullerde kullanmak üzere daha çevreci bir seçenek arayışına girmiş durumda. Belçika’daki Ghents Üniversitesi araştırmacıları ise çareyi böceklerde bulmuş.

Böcek ve larva yağı kullanımının etkileri üzerine araştırma yürüten ekibin üyelerinden Daylan Tzompa Sosa; böceklerin yemleri dönüştürmede çok daha başarılı olduklarını, büyükbaş hayvanlara göre doğada daha az arazi kullandıklarını ve daha sürdürülebilir olduklarını söylüyor. Üstelik yağ üretirken kullandıkları su da bir o kadar az. Kısacası dünyamız için böcekler bir nimet!

Ayrıca yaptıkları denemelerde sütten yapılmış tereyağı ile pişirilen pastadaki yağın dörtte biri, larva yağı ile değiştirildiğinde pastanın tadında herhangi bir değişiklik olmuyor.

Bunların yanı sıra tam bir protein, vitamin ve mineral kaynağı olan böceklerin diğer hayvansal gıdalara oranla daha ucuz ve daha çevre dostu oldukları ortada. Yine de insanın içine bir kuşku düşüveriyor: "Ya bu da sağlığımızı tehdit ederse?" İşte, henüz bununla ilgili negatif bir sonuca varılmış değil.

Yani olur daaa önümüze böcek yağı ile yapılmış bir kek, pasta veya börek getirirlerse reddetmemiz için bir neden yok. Afiyetle mideye indirebiliriz...

Bakalım, sonuçlar netleştiğinde her evde böcek yağı görmeye başlayacak mıyız?

ONEDİO YEMEK SUNAR!

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
geceninbirceyregi

Inovasyon nedense soz konusu gida oldugunda hep kotu lanse ediliyor... diger teknoloji alanlarinin dunyaya katkisi yuceltilirken, gidada yapilan her turlu yenilik luzumsuzluk olarak goruluyor. Ilkin, insan kafasini degistirmek lazim yani inovasyon her alanda bizleri ileriye tasiyicaktir. Ayrica, bakildigi zaman gida uretimi her zaman icin atik materyalin en cok ciktigi endustrilerden birisi olmustur, organik atiklarin yanisira su ve enerjiden de bahsedebiliriz. bu calismanin tereyağı üretiminin tamamen sona erdirilmesi gibi bir hedefi olmadigi ya da olamayacagi aşikar . Bunun yaninda gun gectikce azalmanin aksine insan irki olarak cogaldigimiz icin gidaya erisim herkes icin ayni seviyede olmamaktadir. Bu sebeple zaten böceklerin genelde un olarak tum dunyada insanlar icin gıda olarak kullanılması hem besin değeri açısından hemde ekonomik olarak ulaşımı kolaylaştırdığından oldukça revaçta gıda bilimi çalışanlar arasında. Calismayi ve eldelerini okumak icin sabırsızlanıyorum muhtesem!!

selim.

Koyunlar, tavşanlar bulundukları arazinin yeşilliklerini tüketerek -eğer o arazi de ciddi bir çimen yenilenme sorunu var ise- o arazi de erozyona sebebiyet verebilirler. İnekler dünya üzerinde metan gazı üretimi sebebi ile araçların karbonmonoksit üretiminden sonra 2. sırada. Eğer tereyağı üretmeyi bırakırsanız ne olacak? Evcillestirdiğiniz bu hayvanları salacak mısınız? Onlar zaten yapmaları gerekeni yapıyorlar. Bence komik bir çabadan başka bir şey değil. Hayvanların yaptıklarını değil, insanların yaptıklarını düzeltmemiz gerek.

grwitcheen

Sizce de tereyağından çok daha büyük çevre sorunlarımız yok mu? İnsanlar daha elektrikli araçlara, güneş panellerine alışamadan lök diye önlerine larva yağı koymak ters teper benden demesi

alp_er

bunu yiyenlere veya yemek isteyenlere söylüyorum. çükümü yiyin.

Görüş Bildir