Bilim İnsanları Açıkladı: 'Destekleyici Eşlere Sahip Kişiler Daha Başarılı Oluyor!'

-
Abone ol

"Hastalıkta sağlıkta" diyerek evleniyor olsak da, araştırmalara göre doğru bir hayat arkadaşı seçmek sizi başarıya götüren yolda yardımcı bir faktör olabilir. Hepimiz "her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır" sözünü biliyoruz fakat sonunda bunu bilimsel olarak kanıtladıkları için oldukça sevindik.

Her şey destekte bitiyor!

Derinlerde bir yerde hepimiz, başarımızın şekillenmesinde eşimizin büyük bir rolü olduğunu hissetmişizdir. Sonunda Carnegie Mellon Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma bu konuda bilimsel bir ilerleme kaydetti. Araştırmaya göre destekleyici eşlere sahip olan erkekler (ve kadınlar) hayatta daha fazla başarılı olma ihtimaline sahip.

Deneyde yer alan 163 çifte kolay bir yapboz çözmeleri ya da kendilerini zorlayıp bir ödül kazanmaları arasında seçim sunuldu.

Teklifin ardından araştırmacılar çiftlerin karar verirken birbiriyle nasıl iletişim kurduğunu izleyip kayıt altına aldı. Eşlerini cesaretlendirip ödülü seçmelerini isteyen çiftler olduğu gibi, cesaret kıran, hatta özgüvensiz çiftler de vardı.

Dahası, araştırmacılar 6 ay sonra aynı çiftlerle tekrar görüştüklerinde ödülü seçen çiftlerin daha çok kişisel gelişim yaşadığını ve ödülü seçmeyenlere göre daha mutlu ve iyi olduklarını söylediklerini gördüler.

Öğretici olmak da çok önemli!

Tabii bu konu üzerine yapılan tek araştırma bu değildi. Washington Üniversitesi'ndeki araştırmacılar da kişilerin başarılarının sadece kendileriyle alakalı olmadığını ortaya koyan bir araştırma yürüttüler. Araştırmaya göre eşlerin başarı üstünde etkisi bulunuyor. Bu duruma "partner sorumluluk duygusu" diyorlar ve öğretici olmak diğer eşin başarısında anahtar rolü oynuyor.

Ünlüler bu durumu yakından tanıyor.

Eşlerinin başarıları üzerinde büyük bir rol oynadığını toplum önünde de dile getiren birçok ünlü ve lider bulunuyor. Mark Zuckerberg 2017 yılında Harvard'da gerçekleştirdiği konuşmada eşi Priscilla'nın ona sosyal çalışmalarda gönüllü bulunmak konusunda ilham verdiğini ve hayatındaki en önemli insanın o olduğunu söylemişti. Yani hayatında kurduğu en önemli bağ olduğunu da söyleyebiliriz.

Tabii konu sadece kadınların destekleyici eşler olması değil.

Beyoncé de eşinin "birçok açıdan destekleyici" olduğunu ve hatta sahip olduğu sağlam temelleri onun sağladığını söylüyor. Röportajlarından birinde Grammy ödüllü sanatçı "eğer eve o adamın yanına gitmeseydi" aynı kadın olamayacağını söylemişti.

Ama hayat yapboz çözmekten daha fazlasını içeriyor. Peki sizin eşiniz tarafından destek gördüğünüzde zorlukları daha kolay aştığınız oluyor mu?

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ercy

Bizde de kadınlar anca "Nasıl boşansam da tazminat nafaka alsam" diye uğraşsın.

esra-guzelsoz

kesssinlikle dogru) tecrubeyle sabitdir)) seni cok seviyorum)) 16 yıl, her kese karşı beni koruman ve bana güvenmen oyle güzel ve hoş ki, evlenin eşiniz iyi olursa, sizin içindir, olmazsa, filozof olursunuz,Sokrates))

cmnrgl

Eşimle üniversite yıllarında tanıştık. Onun harçlığı bittiğinde ben, benim bittiğinde o destek çıktı. Nişanlılık döneminde o stajerdi, ben hastanede çalışıyordum. Okul harçlığını kazanmış olduğum maaşla sağladık. Sonra o mühendis oldu, ben evlenince hamilelik sebebiyle işi bırakmak zorunda kaldım. İş konusunda başta tecrübesiz olduğu için kendine güvenmiyordu, ben onun çok iyi yerlere geleceğine hep inandım. Öyle de oldu sonunda çok güzel bir yerden iş teklifi aldı. Şimdi ikinci çocuğumuz olacak, hemşirelik mesleği hayalimde ki meslek olmadığı için aklım hep hukuk okumakta kalmıştı. O konuda da" Herkes bu saatten sonra okuyup ne olacak? " derken bir tek eşim inandı, o destekledi. Ve hukuk fakültesini de kazandım. Eğer o da ne saçmalıyorsun "Anne olmuşsun, elinde mesleğin var, daha ne istiyorsun?" gibi heves kırıcı sözler sarf etseydi asla istediğim hedefe ulaşamazdım. Gerçekten her anınızda yanınızda olacak, sizi destekleyecek, size inanacak bir eş çok önemli.

dark-tower

ben de diyorum niye bi türlü bi b.kları başaramıyorum: eşim yokmuş ya laaa...

Görüş Bildir