Bilim Açıklıyor: Çevrenizdeki İnsanlara Göre Daha Endişeliyseniz Aslında Daha Zekisiniz!

34bPAYLAŞIM

Zeki insanların genelde daha endişeli bireyler olduğu düşüncesi yaygın bir fikir. Buna paralel olarak bilimsel araştırmalar da zeka ile endişeli olmaya yatkınlık arasında bir bağ olduğunu gösteriyor. Peki nasıl?

Kaynak: http://www.researchgate.net/publication/...

"Endişeli bir zihin, araştıran bir zihindir."

Bilim insanlarına göre endişe ile zeka arasında güçlü bir bağ var. Çocuklar üzerinde yapılan araştırmalar, anksiyete seviyesi daha yüksek olanların daha zeki olduğunu göstermiş. Bunun nedeni olaraksa bu tarz kişilerin sürekli etraflarını incelemesi ve gözlemlemesi, teoriler ve senaryolar üretmesi, açıklamalar getirmeye ve mantık kurmaya çalışması ile bilgileri farklı açılardan bakarak değerlendirmeleri gösterilmiş.

Zeki insanların öz farkındalığı daha yüksek oluyor.

Aslına bakılırsa temelde bu kötü bir şey değil, fakat özellikle sosyal ortamlarda bu bireyler için bu durum dezavantaj olabiliyor. Kişi kendi hal ve hareketlerinin gereğinden çok farkında oluyor, diğer insanların fark bile etmeyeceği hareketlerini sanki çok garipmiş gibi algılıyor ve her an kendine odaklanmaktan ve yanlış bir şey yapmama düşüncesinden dolayı endişeli bir şekilde dolaşıyor.

Zeka seviyesi yüksek insanların olası tehlikelere karşı daha tetikte olduğu biliniyor.

Araştırmalara göre zeki insanların tehlikelere karşı daha hassas olması, çoğu zaman aslında önemsiz sayılabilecek ve diğer insanlar tarafından fark bile edilmeyecek durumlar karşısında gerilmelerine sebep oluyor.

Başka bir araştırmaya göre ise zeki bireylerin diğer insanların duygu ve düşünceleri üzerine daha fazla analiz yaptıkları sonucuna ulaşılıyor.

Bu tip kişiler genelde karşısındakinin ruh haline veya düşüncelerine göre davranmayı seçiyorlar. Bu da kendilerinden uzaklaşmalarına ve aslında olmadıkları biriymiş gibi görünmelerine ve davranmalarına yol açıyor. Bu durum da zamanla bastırılmış kişiliğin, bireyi içten içe mutsuz etmesine yol açıyor.

Zeki insanların arkadaş seçimleri de oldukça hassas.

Anksiyete seviyesi kendileriyle hemen hemen aynı olan insanlarla çok daha iyi arkadaşlık kurabilirken, diğer insanlarla o kadar rahat olamıyorlar. Bunun nedeni olarak ise anlaşılamama duygusu ve azınlıkta kalmış hissetme gibi etkenler gösteriliyor.

Bir başka sıkıntı da mantık ve duygu çatışması.

Her ne kadar zeki bireyler güçlü empatlar olup insanların hislerini anlayabilseler de temelde duygu değil, mantık odaklı hareket ediyorlar. Sosyal hayatın ve ilişkilerin ise mantık değil, duygular üzerine kurulmuş olması bu tarz insanların bir nevi afallamasına ve nasıl davranacaklarını bilmemesine neden oluyor. Bu da genel olarak bir endişe durumu yaratıyor.

Son olarak bir de aşırı detaycılık ve mükemmeliyetçilik var pek tabii ki.

Zeki insanların en karakteristik özelliklerinden biri de mükemmeliyetçi olmak. Ne yazık ki hayat doğası gereği mükemmellikten uzak bir kavram olduğu için de zeki insanların işleri oldukça zorlaşıyor. Bir işi kusursuz yapmak için hem zamandan, hem de kendilerinden bol bol feragat ettiklerinden, buna rağmen de hala hiçbir zaman mükemmel iş çıkardıklarına ikna olamadıklarından dolayı endişe seviyeleri artış gösteriyor.

Sözün özü, bilimsel temellere göre, normalden fazla endişeli bir insansanız bu durum sizin normalden fazla zeki olduğunuzu gösteriyor olabilir. Yine de bu her endişeli insanın zeki olduğu anlamına gelmiyor, nitekim bilimde genellemelere yer yoktur ve istisnalar mevcuttur.

Başta da dediğimiz gibi, "Endişeli bir zihin, araştıran bir zihindir.".

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
a_batuhan_isler

3-5 şeyi mükemmel yapmaya çalıştım, insanları inceleyip analiz ettim diye.

edo

Ne yapsak zekiyiz amk,hiç bişi yapmıyorum artık,bak hala zekiyim,hareketsiz durunca bi azalma oldu,sağa döndüm düzeldi oh be yine çok zekiyim.

misspersephone

Ya bırak Allah aşkına, çevrendeki insanlardan daha stresliysen, daha gerginsen daha salaksın demek oluyor bu. Mal gibi her şeyi düşünüyoruz, her şeyi kafamıza takıyoruz, olmayacak şeyler için kendimizi yoruyoruz sonra gereksiz anksiyete ataklarıyla uğraşıyoruz. Bu zekilik değil mallık bana göre. Her şeyi def edip yoluna devam edeceksin ancak maalesef bir kere yakalandın mı bu illete kurtulması çok zor. Anksiyete eskiden bana çok cool gelirdi ancak işin içine girince hiç öyle olmuyor. Özenmeyin sakın berbat bir şey. Mal gibi de her şeyi takmayın kafanıza, deli oluyorsunuz eninde sonunda. Zaten deli olunca da otomatikman zeki diyorlar size. Yine aynı kapıya çıktı. Ancak halk dilinde deli diyoruz işte. :D

emre-korkmaz23

ya kardeşim uzmanlarmı bilcek senmi bilcen kaç tane filozofun sözü var bunla ilgili kaygılı insan yüksek ihitmalle üstün zekalıdır adı üstünde beyin fazla çalışıyor, çalışmayan beyin hiç bişeyi kafaya takmaz boş yapmayın senin bu yaptığın cahillik örneği mesela üstünde uzman olmadığın konuda biliyormuş gibi konuşmamanı öneririm.

ramazan-kizman

Bunu yaşayan biri olarak söylüyorum neye kaygı duyacağımızı kendimiz seçemiyoruz maalesef bu bizim elimizde olan bir şey değil.Yolda yürüyoruz acaba araba çarpar mı ? Binanın birisinden kafama bir şey düşer mi ? Arkamdaki insan beni mi takip ediyor ? bunları düşündüğümüzde ``yaaa korkulacak bir şey yokki``desek bile o an ne yapıp edip o düşünceyi kendimizce mantıklı bir hale getiriyoruz ve bu kesinlikle elimizde olan bir şey değil aslında zeki sayılırız.Böyle saçma düşünceleri mantıklı bir hale getirebilmek zeka gerektirir diye düşünüyorum :)

eray-altin2

ben hayatımda böyle aptal bir yorum görmedim...

dkubra

az düşünmek iyidir beyler bayanlar, ne kadar çok düşünürseniz o kadar evhamlı olursunuz, endişe sizi depresyona ve asosyalliğe ittiğinde dahilikle delilik arasındaki çizgiyi aşıyorsunuz

Gizli Kullanıcı

Aynı eski ben! Ama artık hiçbi şey sikimde değil! Karşımdakinin ne düşündüğü ise hiç önemli değil! Ayrıntılar sadece mide bulandırıcı. Mükemmeliyetçilikse ömürden ömür götürüyo! Sadece geleceğimden endişeliyim şu sıralar. Bilinmeyen bi yola giriyorum. Tek endişem, bu yolda ne kadar hayatta kalabileceğim. Yeteneklerim ve dayanıklılığım beni nereye kadar götürebilir? Hayat endişelenmeye mahal vermeyecek kadar kısa. Hiçbi şey için bi dakkadan fazla düşünmeye değmez.

Görüş Bildir