Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bilgisayar Oyunu Oynamanın Size Sağlayacağı 15 Fayda

 > 
2.6bPAYLAŞIM

Tadında bırakmasını bildiğiniz sürece bilgisayar oyunlarının size kazandıracağı çok şey var.

1. Sizi rahatlatır ve mutlu hissetmenizi sağlar.

Sevdiğiniz bir şey yapıyor olmanızdan dolayı stres azalır, insan rahatlar ve kendini mutlu hisseder. Ayrıca bu durum yaşlanmayı geciktirmede de son derece etkilidir.

2. Öfkenizi kontrollü şekilde boşaltma imkanı verir.

İnsanda doğal olarak bulunan saldırganlık dürtüsünü, birikmiş öfkeyi kendine ve çevresine zarar vermeden boşaltma olanağı sunar.

3. Detayları görme becerinizi arttırır, görüşünüzü netleştirir.

ABD'de gerçekleştirilen bir araştırmaya göre aksiyon oyunları oynayan kişilerin görüş netliği ve detayları görme kabiliyetleri ciddi oranda artıyor. "Call of Duty" bunun için biçilmiş kaftan.

4. Arkadaşlık kurmanızı ve topluluklara üye olmanızı sağlar.

On beş yaşındaki 168 genç üzerinde yapılan araştırmalar –aralarında depresyonla mücadele edenler de var- gösteriyor ki çoğu kişinin kendine güveni artabiliyor. Daha önceki hallerine göre oyunlardan sonra daha neşeli ve aktif olabiliyorlar.

5. Ekip çalışması becerilerinizi arttırır.

6. Problem çözme kabiliyetinizi geliştirir.

Bilgisayar oyunları; yarış, şans gibi faktörlerin yanında belirsiz bir sonuç, bu sonuca götüren alternatif çözümler, sorun problemin yapılandırılması ve işbirliği yapma gibi problem çözmek için var olan bir çok özelliğini içerir.

7. Sağlıklı ve zinde kalmanıza yardımcı olur.

Tel Aviv Üniversitesi’nin araştırması şu sonucu veriyor: Xbox 360, Playstation ve Nintendo Wii oynayan felç hastalarının el iyileşmeleri daha hızlı. Hedefe yönelik hareketler de daha hızlı gerçekleşiyor.

8. Daha iyi bir el-göz koordinasyonu sağlar.

Video oyunları oynayanların el yeteneklerinin oldukça geliştiği ve el ve göz kordinasyonunun daha iyi olduğu için yeni cerrahi aletleri daha iyi kullanabiliyorlar! Teksas Üniversitesi’nden Sami Kılıç, laparoskopi yapmak isteyen öğrencilerine haftada 3 saat video oyunu oynamalarını tavsiye ediyor.

9. Hızlı kararlar verebilme becerinizi geliştirmeye yardımcı olur.

Oyunlar, çocukların kendini anlatabilmesini ve yapabildiklerini geliştirmesini sağlar. Yaratıcılık yönüne etki yapar, hızlı kararlar verme becerisi kazandırır. Yeri geldiğinde yönetici veya patron gibi sorumluluk almayı bilir.

10. Çok yönlü bir kişilik geliştirmenize yardımcı olur.

11. Yaratıcılığınızı ortaya çıkarmanıza yardım eder.

12. Yaşadığınız psikolojik sıkıntıları azaltır, fiziksel ağrıları hafifletir.

Anksiyete gibi ruhsal ya da diş ağrısı gibi fiziksel problemleri video oyunlarıyla azaltabilirsiniz. Araştırmalar oyunların dikkati başka yöne çekerek ağrıyı yüzde 30 ila 50 arasında azaltabildiğini gösteriyor.

13. Dikkatinizi toplama ve konsantrasyon sağlama konusunda yardımcı olur.

Alman araştırmacılar günde 30 dakika Super Mario 64 oynayanların beyinlerinin yer bulma, hafıza, stratejik plan ve el yeteneği açısından daha iyi çalıştığını söylüyor. Ayrıca yine aynı bilim insanları video oyunlarıyla beynin bazı bölgelerinin daha iyi geliştirilebileceğini de söylüyor.

14. Yapılan bir araştırmaya göre Şizofreni, Alzheimer ve stres bozukluğu gibi hastalıklarla savaşta video oyunları etkili olabiliyor.

15. Olaylara farklı açılardan bakabilmenizi sağlar.

Sonuca giderken izlediği alternatif yollar olması düşünmeyi öğretip, olaylara farklı açılardan da bakması gerektiğini gösterir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
yurailetisim

YU-RA iletişim - Konak, 896. Sk No:2, 35670 Konak/İzmir - 0 555 327 32 71 - 0 232 489 28 90 - iphone, xiaomi, samsung, lg, huawei telefonlar hakkında bilgilendirme, ikinci el bilgisayar ve cep telefonlarınızın alım satım, tamir, teknik servis işleri, pil değişimi, kapak değişimi, kılıf değişimi işleriniz için mağazamızda sizleri bekliyoruz.

hamide-nisanci

bende stres var hemen sinirleniyom 12. şeyi okuyunca daha fazla bilgisayar oynaycam

yunus-faik-balkan

%90 ı doğru

umut-karaduman

Angel öldükten sonra Borderlands2 CO-OPsuz hiç çekilmiyor yav...

ibrahim.kilic90

böyle faydalarını da öğrendiğim iyi oldu :)

Görüş Bildir