Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bilgeliğin Vücut Bulmuş Hali Olan Kızılderililerden 19 Altın Değerinde Yaşam Kuralı

-

İşte dünya tarihinin en bilge insanları olan Kızılderililerden, günümüzdeki insani durumlara ışık tutan çok çok önemli 19 öğüt:

1. "Güneşle birlikte doğ ve dua et. Dua etmeyi ihmal etme ve dua ederken yalnız ol. Eğer ona konuşursan, yüce ruh seni dinleyecektir."

2. "Yolunu kaybetmiş olanlara müsamaha göster. Cehalet, kibir, öfke, kıskançlık ve açgözlülük kayıp bir ruha işaret eder. Yollarını bulmaları için dua et."

3. "Evine gelen misafirleri el üstünde tut. Onlara en güzel yemekleri, en rahat yatakları ver ve onlara karşı saygılı ol."

4. Kimden gelirse gelsin, sana ait olmayan bir şeyi sahiplenme. Bileğinin hakkıyla elde etmediğin şeyler senin değildir."

5. "Dünya üzerindeki her şeye saygıyla yaklaş. İnsan, hayvan ya da bitki ayırma, onlara farklı değerler verme."

6. "Başka insanların düşüncelerine, arzularına ve kelimelerine saygı ve ilgi göster. Kimsenin sözünü kesme, alay etme ve kaba davranma çünkü herkesin kendini gerçekleştirmeye hakkı vardır."

7. "Hiç kimse hakkında kötü konuşma. Evrene yaydığın negatif enerji katlanarak gelir ve yalnızca sana zarar verir."

8. "Herkes hata yapar ve tüm hatalar affedilebilir."

9. "Kötü düşünceler zihinde, bedende ve ruhta hastalık yaratır. İyimser olmayı öğren."

10. "Doğa bizim bir parçamızdır ve onu kendi isteklerimize göre kullanmamız için var olmamıştır. O, bizim bu dünyadaki ailemizdir."

11. "Çocuklar geleceğin tohumlarıdır. Onların kalbine sevgi ekin ve sevgiyi bilgelikle sulayın."

12. "Daima dürüst ol. Çünkü dürüstlük, kişinin bu evrendeki amacının sınanması anlamına gelir."

13. "Dengeli ol. Zihnini, ruhunu, duygularını ve bedenini dengede tut ki güçlü, saf ve sağlıklı kalasın. Zihnini güçlendirmek için vücudunu çalıştır ve duygularını tamir etmek için ruhunu zenginleştir."

14. "Kim olacağın ve nasıl davranışlar sergileyeceğin konusunda bilinçli kararlar ver. Olduğun kişinin ve yaptığın şeylerin sorumluluğu tamamen senin üstündedir."

15. "Başkalarının mahremiyetine ve kişisel alanına saygılı davran. Başkalarının malına, özellikle de kutsal saydıkları şeylere el sürme."

16. "Önce kendine karşı dürüst ol. Kendini tanımadan ne başkalarını tanıyabilir, ne de onlara yardım edebilirsin."

17. "İyi bir talihe sahipsen mutlaka başkalarına yardım et; hayırsever ol."

18. "İnsanların dini inançlarına daima saygı göster. Kendi inancını asla başkalarına dayatma."

19. "Kendini, kendi çabanla keşfet. Başkalarının senin yolunu açmalarını bekleme. Bu yol, sadece ve sadece senin yolundur. Bu yolu başkaları da seninle birlikte yürüyebilir, ancak kimse senin için yürüyemez."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
toboe_clarieu

HELAL OLSUN...

mmurat

1- Bir suda iki balık kavga ediyorsa oradan uzun bacaklı bir ingiliz geçmiştir. (Kızılderili Atasözü) 2- "Mustafa Kemal İngilizleri yenene kadar,Tanrı'nın İngilizlerin yanında olduğunu zannediyordum" (Mahatma Gandhi)

fucksociety

son söz +1

turk.

Doğacı , hayvansever ama kartal tüylerini süs olsun diye takmasını biliyorsun dayı ne iş.

corpse-bride

tuy takmak ıcın hayvan katlettıklerını sanmıyorum olulerınden yararlanmıs olmalılar su an ayakkabı canta vb yapmak ıcın ozellıkle oldurulen hayvanlardan yararlananlarla aynı guduyu paylastıklarını sanmıyorum

turk.

Ben de sırf tüyleri için öldürdüklerini sanmıyorum . Dalgasına yazdım

nebusimdi

Colomb Amerika'yı değil Hindistan'ı keşfettiğini sanmış, buranın yerlilerine de "indians" (=Hindistan'lı) adını vermişti. Sonra buranın ayrı bir kıta olduğunu anlayınca bu yerlilere "native indians" (doğal Hindistan'lı) demeye başladılar. Biz neden "Kızılderili" diyoruz bilmiyorum.

miss-simpson

hep merak etmiştim teşekkür ederim :)

corpse-bride

gunesın batarken olusturdugu kızıllık nedenıyledır belkı batıya sonucta ama bu adı sevıyorum

onuregetunc

Bunların Hindistanlı olmadıkları anlaşıldıktan sonra ilk olarak Americanindians daha sonra da redskins isimleri verildi bu insanlara.

Görüş Bildir