Şırnak'tan Çıkıp Türkiye Şampiyonluğuna Kadar Uzanan İlham Verici Bir Beyzbol Hikayesi

-
Abone ol

Türkiye'de çok da duymaya alışık olmadığımız beyzbolun Şırnak'ın küçük bir ilçeside bulunan Mehmet İnan Ortaokulu öğrencilerinin hayatına nasıl girdiğini ve ortaya nasıl bir sonuç çıktığını göstereceğiz. Binbir zorlukla okumaya çalışan çocuklar, beyzbol sevgisi sayesinde eğitim ve sosyal hayatlarına katkı sağlayabiliyor. Şimdiden Türkiye üçüncülüğü ve birinciliği bulunan Mehmet İnan Ortaokulu öğrencilerinin hikayesine uzatmadan geçiş yapalım.

Türkiye'de yaygın olmayan fakat Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere belli başlı ülkelerde takip edilen beyzbol, Şırnak Mehmet İnan Ortaokulu öğrencileri için bir umut oldu.

Nat Geo Haziran ayı sayısında Doğu Biricik'in fotoğrafladığı hikayede, Türkiye'nin yabancı olduğu bir sporun çocuklar için nasıl umut ışığı olduğunu ve hayatlarında ne gibi değişiklikler yarattığını öğrenme şansına sahip olduk. Şırnak'ın Kumçatı ilçesinde başlayan beyzbol hikayesi kısa sürede Türkiye şampiyonluğundan röportajlara ve sonunda da sergiye dönüşen bir durum haline geldi. Zorluklarla eğitim görmeye çalışan gençlerin sarf ettikleri çaba ve gösterdikleri özveri birçoğumuz için ders alması gereken bir tablo.

Öğretmenlerin öncülüğünde başlayan serüven Mehmet İnan Ortaokulu öğrencilerinin eğitimine ve sosyal hayatına büyük bir katkı sağladı.

Mehmet İnan Ortaokulu'nda beden eğitim olarak görev yapan aynı zamanda beyzbol takımının antrenörü olan Sinan Şengül sayesinde sıkı bir antreman ve disiplin sürecine giren öğrenciler, kısa sürede hem sosyal hayatlarında, hem de eğitim hayatlarında büyük bir gelişim ile karşılaştı. Kumçatı ilçesinde dağların arasında antremanlarını yapan gençler, maçlar için şehir dışına da çıkarak farklı kültürler, şehirler ve hayatlar deneyimleme şansı yakaladı.

Cudi ve Gabar'ın eteklerinde bir beyzbol takımı...

Antremanlarını Cudi ve Gabar dağları eşliğinde yapan öğrencilerin beyzbol sayesinde gerek kendi aralarındaki iletişimleri gerekse eğitim hayatlarındaki disiplinleri olumlu yönde etkilendi. Antremanları için boş bir tarla ile halı saha gibi 2 seçenekleri bulunan öğrenciler ilk olarak 2018 yılında düzenlenen Türkiye Gençler Beyzbol Turnuvası'nda dikkatleri üzerine çekti.

Geçen yıl aldıkları üçüncülükten sonra bu yıl da birinci olmayı başaran gençler dergilerin de dikkatini çekti.

Yaşadıkları tüm sıkıntılara rağmen beyzbol ile birlikte hayatları değişen gençlerin yaşadıkları an be an fotoğraflandı. Nat Geo'nun ardından KAFA dergisi de Temmuz ayı sayısında yer alacak bir foto-röportaj hazırladı. Mehmet İnan Ortaokulu öğrencilerinin beyzbol serüveni dergilerin dışında Alaçatı'da da sergi haline getiriliyor! 21 Haziran Cuma günü gerçekleşecek sergide, elde edilen gelirler gençlerin eğitimine katkı sağlayacak.

İşte 21 Haziran Cuma günü Alaçatı'da gerçekleşecek fotoğraf sergisinden bir kaç kare

Siz de Şırnaklı Mehmet İnan Ortaokulu beyzbol takımının serüvenini görmek, yaşamak ve hissetmek istiyorsanız sergiye ve dergilerdeki foto-röportajlardan yararlanabilirsiniz! Sporun dili, yeri ve zamanı olmaz.

Spor ile değişen hayatların, başarı ile gülen yüzlerin... Umudun kat ettiği yolu gözlerinizle görmek için Cuma günü Alaçatı Kırmızı Ardıç Kuşu Sanat Galerisi'nde başlayan sergiyi ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. :)

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir