Beyrut'ta Şiddetli Patlama: İsrail ve Hizbullah Saldırı İddialarını Yalanladı

 > 
90PAYLAŞIM

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta patlayıcıların bulunduğu depoda şiddetli patlama meydana geldi. Patlama Eski Başbakan Saad el-Hariri'nin evine yakın bir noktada gerçekleşti. Olayda can kaybı ve yaralı sayısı sürekli artıyor. Lübnan Sağlık Bakanının verdiği son bilgiye göre can kaybı 63, yaralı sayısı 3 binin üzerinde. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ise patlamada iki türk Türk vatandaşının da hafif şekilde yaralandığını açıkladı.

Lübnan'daki Beyrut Limanı yakınlarında büyük bir patlama meydana geldi. 

Lübnan resmi ajansı NNA'nın haberine göre, Beyrut Limanı'nda patlayıcı maddelerin bulunduğu 12 numaralı depoda yangın çıktı.Yangın nedeniyle güçlü bir patlama meydana geldi. Patlama sesi başkentin banliyölerinden de duyuldu.

Dehşet verici patlama amatör kameralara böyle yansıdı 🎥

Patlama Hariri'nin evine yakın

İtfaiye ekipleri, yangına müdahale etmek için olay yerine kısa sürede ulaştı.

Eski Başbakan Saad el-Hariri'nin evinin yakınlarında meydana gelen patlamada ilk belirlemelere göre, çok sayıda kişi de yaralandı. Hariri'nin evinde ve çevre binalarda büyük hasar oluşurken, eski başbakanın sağlık durumunun iyi olduğu ve olayı takip ettiği belirtildi. Patlama nedeniyle hükümet binası ve Muhammed el-Emin Camisi'nde büyük hasar oluştu.

Patlama, patlayıcıların bulunduğu depoda yaşandı

Gözyaşlarına hakim olamayan Beyrut Valisi Mervan Abbud, limandaki patlamayı Hiroşima ve Nagazaki'ye benzetti.

Lübnan Emniyet Genel Müdürü, olayın, daha önce el konulan patlayıcıların tutulduğu bir depoda meydana geldiğini söyledi

Lübnan Sağlık Bakanı: Can kaybı 63, yaralılar 3 binden fazla

Lübnan Sağlık Bakanı Hamad Hasan, Beyrut'taki patlamada hayatını kaybedenlerin sayısının 63'e yükseldiğini, yaralı sayısının da 3 bini geçtiğini belirtti.

Hasan, daha önce yaptığı açıklamada ölü sayısını 50, yaralı sayısını da 2 bin 750 olarak duyurmuştu.

İsrail ve Hizbullah'tan yalanlama

İsrailli yetkililer Lübnan'ın başkenti Beyrut’taki patlamayla Tel Aviv'in bir ilgisinin olmadığını açıkladı.

İsimlerinin açıklanmasını istemeyen İsrailli yetkililer, yerel basına yaptıkları açıklamalarda, Tel Aviv'in Beyrut'taki patlamayla bir ilgisi olmadığını belirtti. 

Lübnan Hizbullah'ı da İsrail'in kendilerine ait silah depolarını hedef alması sonucu patlamanın meydana geldiğine dair iddiaları yalanladı. 

Hizbullah'a yakın kaynaklar ülkenin yerel medyasına yaptığı açıklamada, Beyrut'taki patlamanın, kendilerine ait silah depolarında meydana geldiği ve saldırının İsrail tarafından gerçekleştirildiği yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Kazakistan'ın Beyrut Büyükelçisi yaralandı

Kazakistan'ın Beyrut Büyükelçiliği, "Patlamada Kazakistan'ın Beyrut Büyükelçisi Yerzhan Kalekenov yaralandı, büyükelçilik binasında da hasar oluştu." açıklamasında bulundu.

Başbakan Diyab: Sorumlular bedelini ödeyecek

Lübnan Başbakanı Hassan Diyab, Beyrut Limanı'nda meydana gelen patlamayı "felaket" olarak nitelendirerek, sorumluların bedelini ödeyeceğini söyledi. 

Başbakan Diyab, 2014'ten bu yana limanda bulunan tehlikeli depo hakkında gerçekleri açıklayacaklarını belirtti. Yaşananları "felaket" olarak nitelendiren Diyab, tüm kardeş ülkelere, Lübnan'ın yanında yer alması ve destek olması için acil yardım çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Har türlü yardıma hazırız

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: İki Türk vatandaşı hafif yaralandı

Patlama sonrası olay yeri görüntüleri 👇

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir