Görüş Bildir
Haberler
Beyoğlu'nda Zabıta Kadın Filmleri Festivalini Bastı

Beyoğlu'nda Zabıta Kadın Filmleri Festivalini Bastı

FreiGeist
19.03.2015 - 11:07

Fotoğraf: Seda Karatabanoğlu

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

13. Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali'nin gösterildiği Beyoğlu'ndaki Rampa Kafe zabıtalar tarafından basıldı. Film gösterimi yarıda kesilerek salon boşaltılmak istendi. Filmin yönetmeni tepkisini 'Welcome to Turkey | Türkiye’ye hoş geldiniz' sözleriyle ifade etti.

Bu yıl 13'üncüsü gerçekleştirilen Uluslararası Gezici Filmmor Kadın Filmleri Festivali'nde bir zabıta baskını yaşandı. 

İleri Haber'den Seda Karatabanoğlu'nun haberine göre, Beyoğlu'ndaki Rampa Kafe'deki salonda film gösterimi sırasında zabıtalar, mekanın film gösterimi için ruhsatının olmadığı gerekçesiyle salonu bastı ve izleyicileri dışarı çıkarmak istedi. Festival koordinatörlerinin direnişi ile karşılaşan zabıtlar salonundaki izleyicilerin fotoğraflarını çekti.

Festival Koordinatörü Melek Özman, festivalin tüm izinlerinin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından alındığını söyleyerek, 'Zabıtalar mekanın film gösterimi için ruhsatı olmadığını ileri sürerek film gösterimini kesip salonu mühürlemek istedi. Yaklaşık bir saat kadar zabıtaya direndik gerekirse gözaltına alın fakat festival gösterimini durdurmayacağız dedik' ifadelerini kullandı. 

Özman, belediyeyi ve ilişkileri olduğu milletvekillerini arayarak zabıtaları durduklarını belirtti. 

Zabıta baskını sırasında filmi gösterilen yönetmen Nassima Guessoum, baskın sırasında salonda olmadığını baskından sonra solana geldiğini dile getirerek 'Kadınların direnmesiyle zabıtalar geri çekildi. Korktum ve zabıtaların her şeyi alacaklarını düşünerek filmimin kopyasını ve tüm gereçlerimi aldım' dedi. 

Filmin Cezayirli yönetmeni Nassima Guessoum tepkisini 'Welcome to Turkey' (Türkiye'ye hoş geldiniz) sözleriyle ifade ettiği belirtildi.

Olaya ilişkin Filmmor'un Twitter hesabından yaptığı açıklama ise şöyle...

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam