Görüş Bildir
Haberler
Beyaz Saray: 'Türkiye IŞİD'i Vurdu'

etiket Beyaz Saray: 'Türkiye IŞİD'i Vurdu'

Beyaz Saray, Türkiye'nin Suriye'de gece operasyonuyla IŞİD'e ait bir aracı vurduğunu duyurdu

İçeriğin Devamı Aşağıda

CNN Türk'te yer alan habere göre, Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada Türk güçlerinin Suriye'de düzenlediği gece operasyonunda bir IŞİD aracını vurduğu belirtildi ancak ayrıntılara girilmedi. 

Pentagon'dan açıklama

Suriye'deki gelişmelerle ilgili ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'dan da açıklama geldi. Savunma Bakanlığı Sözcüsü Cook, ülkesinin Suriye’deki muhaliflere yaptığı askeri malzeme yardımının Kürt gruplara da gittiğini söyledi. Daha sonra düzeltme yayımlayan Cook, malzemelerin sadece Suriyeli Arap güçlere teslim edildiğini belirtti.

Bakanlık Sözcüsü Peter Cook, 'Albay Warren'ın da size aktardığı gibi mühimmat ve diğer malzemeler havadan başarılı bir şekilde teslim edildi. Bunlar bazı Suriyeli Arap güçler ve aynı zamanda Kürt güçler tarafından alındı' ifadesini kullandı.

'Anladığım kadarıyla bunlar özel olarak Suriyeli Arap güçlere gitti' diyen Cook, sözlerinin devamında, 'Mühimmatın bir kısmını alan diğer gruplar, muhalif gruplar da olabilir' dedi.

AA muhabirinin, 'PYD de bu gruplara dahil mi' sorusu üzerine Cook, 'Evet' yanıtını verdi.

Basın toplantısının sona ermesinden kısa bir süre sonra Cook, gazetecilere elektronik posta yoluyla kısa bir açıklama gönderdi. Sözlerine açıklık getirmek istediğini kaydeden Sözcü Cook, şunları ifade etti:

'Pazar günü Suriye'nin kuzeyinde havadan yapılan yardım istenildiği üzere taramadan geçirilmiş Suriyeli Arap güçlere başarılı şekilde teslim edilmiştir. Şu anda bu malzemelerin başka gruplarla paylaşıldığı yönünde hiçbir gösterge bulunmamaktadır.'

CNN Türk ve AA

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
667
171
129
109
65
63
0