Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Belki de Tüm İnsanlık Tarihini Bu Küçük Biyolojik Detay Kökünden Değiştirecek!

216PAYLAŞIM

Neanderthaller sürekli yeni bir bilgiyle karşımızda!

Neanderthallerin soyları tükenmeden önce atalarımızla Avrupa'da karşılaştığı yapılan araştırmalarca ortaya çıkmıştı.

Hatta kendi türümüzle Neanderthal insanı gen alışverişinde de bulunmuştu!

Artık Avrupa'da karşılaşan bu iki türün aralarındaki gen alışverişi sonucunda günümüzde insanında bulunan bazı özelliklerin (kızıl saç ve çiller gibi) Neanderthal insanı kaynaklı olduğu biliyoruz.

Ancak yeni bir araştırmaya göre bu melezleşme sorunsuz bir şekilde gerçekleşmedi ve arada bir uyumsuzluk söz konusuydu.

Bu uyumsuzluk Neanderthal erkeğinin Y kromozomundan kaynaklanıyordu.

Değinmeden geçmeyelim: Y kromozomu her iki türde de bireyin cinsiyetinin erkek olup olmadığını belirliyor.

Araştırmalarda genlerimizde bulunan "Neanderthal" özelliklerinin X kromozomu üzerinden kalıtıldığı belirlendi.

Türümüz, Neanderthal erkeğinin Y kromozomunun herhangi bir genetik özelliğini barındırmıyordu.

Sorunun kaynağına inen araştırmacılar Y kromozomunun modern insan rahminde tutunamamasını sağlayan 4 farklı gen tespit ettiler.

Bunlarda 3'ü yüzünden anne, erkek embriyoya karşı reaksiyon gösterip düşük yapıyordu.

Araştırmacılar şu sıralar Neanderthallerin Y kromozomunu analiz etmek için çalışıyor. Varacakları sonucun bu farklılıklar nedeniyle iki türün birbirinden uzaklaştığı yönünde olacağı düşünülüyor.

Kaynak: 1 2 3

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
blizzard

Neanderthallerin Sapienslerle cima etmediklerini okumuştum ama nerede olduğunu hatırlamıyorum şimdi.

rrr

imla hatalarına uyuz oldum, içerik konusu çok güzel, neden daha uzunca yapmadınız, kısa kestiniz bu konuyu. kim hazırladıysa telef etmiş içeriği.

mmurat

Neandertaller insan ırkıdır, o dönemlere ait Erectus ve Spiens insan ırkı fosilleride mevcuttur. Bu insan ırkları aynı dönemde, önce, sonra bir arada yaşamışlardır. Bu ırkların birbirlerine karışması son derece normal, yapısal olarak iri insan gördüğünüzde Neandertal insanına ait genlerin bünyesinde olduğunu düşünebilrsiniz. İnsan ancak insan ırkıyla üreyebilir, gen havuzu başka türlüsüne izin vermez. Buna genetik sınır denir.

feyk

iyide arastirma acik ve net sekilde neanderthal erkegi, sapiens kadini ile UREYEMEZ diyor. farkli tur olmanin tanimida budur, birbirleri arasinda tam uyumlu ureyememek. ornek olarak aslan ve kaplan farkli turlerdir ama erkek disi ayrimi olmadan bir kusak ureyebilirler, sonraki kusaklarinin kisir olmasi farkli tur olduklarini gosterir. insan ile neanderthal bunu ilk kusakda bile tam anlamiyla gerceklestiremezken neye dayanarak ayni turun farkli irklari olduklarini iddia edebiliyorsun. kaynak harun yahya mi yoksa kaba etin mi?

mmurat

Neandertaller konusunda uzun yıllar araştırma yapan Erik Trinkhaus’un Neandertallerle ilgili açıklamaları şu şekildedir: "Neandertal kalıntıları ve modern insan kemikleri arasında yapılan ayrıntılı karşılaştırmalar göstermektedir ki, Neandertallerin anatomisinde ya da hareket, alet kullanımı, zeka seviyesi veya konuşma kabiliyeti gibi özelliklerinde modern insanlardan aşağı sayılabilecek hiçbir şey yoktur." Erik Trinkaus, "Hard Times Among the Neanderthals", Natural History, cilt 87, Aralık 1978, s. 10; R. L.

mmurat

Afrika'da bulunan Homo erectus örneklerinin en ünlüsü, Kenya'daki Turkana Gölü yakınlarında bulunan "Turkana Çocuğu" fosilidir. Bu fosilin sahibinin 12 yaşında bir çocuk olduğu ve büyüdüğü zaman yaklaşık 1.83 m boyunda olacağı saptanmıştır. Fosilin dik iskelet yapısı günümüz insanından farksızdır. Amerikalı paleoantropolog Alan Walker, "ortalama bir patoloğun bu fosilin iskeletiyle, günümüz insanı iskeletini birbirinden ayırmasının çok güç olduğunu" söyler. Walker kafatasını gördüğünde güldüğünü, çünkü kafatasının "bir Neandertal kafatasına aşırı derecede benzediğini" yazar. Neandertaller biraz sonra inceleyeceğimiz gibi günümüz insanın bir ırkıdırlar. Dolayısıyla Homo erectus da yine günümüz insanın bir ırkıdır.

mmurat

sen o araştırmayı evrimcilerden alırsan elbette öyle derler :)) erectus ile neandertal ikisi de insan ırkıdır, birbirleri ile üreyebilmeleri doğaldır. Bir insan iri cüsseli diye maymun benzeri canlı yapıyorsunuz, oysa bu adamlar gemi yapıyor, resim yapıyor, müzik aleti kullanıyor evrimciler bunlara maymunsu insanlar diyorlar, şaka gibi.. hayali saçmalıklarınızı bilimin içine sokup mahvetmenize izin vermeyeceğiz. Bilim daima gerçeklerden kanıtlardan yanadır.

feyk

arastirmalardan isine gelen kisimlari alip, isine gelmiyenleri silip saptirmisin. yalanciligin serefsizligin boylesi. bir suru bilgi yazip demogoji yapmana ragmen yazdigim gercege karsi tek bir anti tez koyamamisin: sapiens ile neanderthal ayni turlerse birbirleri arasinda sorunsuz tam anlamiyla neden uriyemiyorlar? nitekim tur ile irkin farkini belirleyen sinir budur.

bronz-sisko-kiz-heykeli

yani tüm kızıllar neanderthal bir anadan gelmiş öyle mi? elçin sanguya neanderthel soyu diyip ırkçılık yapabilir miyiz?

Gizli Kullanıcı

neanderthal tek bir ana değil. soyumuzun üyeleri bir çok neanderthal birey ile ilişkiye girerek ortaya çıkan bireylerden gelişim sağlanıyor. yani o yeni bireyler de başka bir homo sapiens ile ilişkiye girerek çekinik özelliği çil kızıllık vb. aktarmıştır.

Gizli Kullanıcı

ırkçılık konusuna gelirsek, ne yazıkki yapamayız çünkü onlarda bizimle aynı ortak atadan türeyen bir insan ırkı. nitekim atalarımız ırkçılık mı yoksa başka sebeplerden mi bilinmez neanderthalleri yok etmiş olabilir.

Görüş Bildir