Bazen Ufak Buluşlar Bazen de Teknolojik Atılımlar ile Mutluluğun Resminin Çizildiği Durumlar

-
Abone ol

Mutluluğun resmini çizmek için bazen ufacık bir özveri birkaç vida ya da tekerlek... Bazen de milyonlarca dolar ve bilim insanı ordusu gerekebilir. İşte teknolojinin gelişimiyle hayatı değişenler... 👇

Arka bacakları doğuştan felçli bir köpeğin dünyasında en çok istediği şey arkadaşları gibi koşabilmek olabilir. Tonlarca paraya ya da birçok uğraşa gerek yok. Birkaç tekerlek ile o artık çok daha mutlu.

Sadece birkaç araştırma ve tasarım aşamasıyla tasarlanan tekerlekli sandalye ile şu yavrucağın yüzündeki mutluluğu görebiliyor musun?

Gerçekçi oyun deneyimi ile hayatımıza giren VR’ın artık görme engelli kişilerin de sanat eserlerini hissetmesini hatta dokunarak algılamasını sağladığını biliyor muydun?

Görsel sanatların sadece gören gözlerin değil tüm insanlığın değeri olduğunu ve her bireyin sanatı yaşamaya hakkı olduğunu bilmek seni de rahatlatmıyor mu?

Veyahut üretilen medikal araçlar ile artık açık bir yaranın saniyeler içerisinde kapatılabildiğini ve kan kaybının önüne geçilebildiğini...

Biz de bilmiyorduk...

Robotik kolların gelişimiyle ameliyatlarda risk oranlarının düştüğünü ve yapılamayacağı öngörülen ameliyatların başarıyla gerçekleştiğini şu ana kadar fark etmiş miydin?

Teknoloji insanı korkutmamalı aksine teknolojinin sahip olduğu aklın bir ürünü olduğunu kabul etmeli ve sevmeli... :)

Vücudumuzun en hassas aynı zamanda en gizemli organımız olan beyinde gerçekleşen hastalıkları ve tedavi sürecini artık VR gözlüğü gibi bir cihazla izleyebildiğimizi de belirtmek gerekiyor.

Sadece bir gözlük, fakat içerisinde binlerce yıllık bilimsel birikim ve teknik yatıyor.

Peki, ağır işlerde çalışanlar için geliştirilen bu cihaza ne demeli? Gün boyunca ayakta kalıp, ağır ve tehlikeli aletler kullananlar için üretilen bu cihaz yardımcı iskelet görevi görüp kişiye binen yükü azaltıyor.

Teknoloji her alanda, herkes için işlemeye ve işe yaramaya devam ediyor.

Kafanda tasarladıklarını saatler içerisinde 3 boyutlu gerçek bir objeye çevirmek teknoloji ile mümkün... 3 boyutlu yazıcıların portatif hale gelmesi ile hayal gücünü gerçeğe çevirmenin ne kadar kolay olduğunun farkında mısın?

Sadece bir fikre ve fikrini gerçeğe dönüştürecek yazıcıya ihtiyacın var. Bir model üretmek için yıllarını harcayan Da Vinci'nin elinde 3 boyutlu yazıcı olsa ne olurdu düşünsene...

Klonlanan koyun Dolly'den haberin vardır... Tam tamına 4 adet klonu var ve Dolly dejeneratif osteoartritin hastalığından muzdaripti. Fakat klonlarda hastalıktan eser yok.

Hala gelişimi devam eden klon teknolojisi ile hastalıklarımızdan kurtulabilme şansımız olacak. Temiz kan, temiz vücut yepyeni hücreler...

CRISPR/Cas9 teknolojisi ile genomun çeşitli kısımlarında ekleme ve çıkarma yapılabildiğini hatta DNA diziliminde de değişimler yapıldığını yeni duymuş olmalısın.

Hatta Çinli bilim insanları bu teknoloji sayesinde bir kanser hastasının genlerini düzenlemek için kullandı.

Ya da yapay zeka sayesinde ihtiyacın olduğunda seni tanıyan, sesinden nasıl hissettiğini anlayıp buna göre yardımına koşan bir call center olduğunu biliyor muydun?

Peki yapay zeka Mutluluğun Resmi'ni çizebilir mi? Renault bu soruya cevap aramış ve bulmuş gibi görünüyor. #MutluluğunResmi

Detaylar için tıkla!

Görüş Bildir